Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-08| Geodezja, Instytucje, Imprezy, Kataster

Projekt mazowiecki na ostatniej prostej

Uczestnicy konferencji w warszawskim hotelu Sobieski debatowali wczoraj (7 grudnia) na temat dotychczasowych efektów tzw. projektu mazowieckiego. Choć było to spotkanie podsumowujące, prace nad tym przedsięwzięciem jeszcze trwają.


Projekt mazowiecki na ostatniej prostej
Zainicjowany w 2004 roku projekt polega na wdrażaniu nowoczesnych technologii informatycznych w celu usprawnienia usług świadczonych przez służbę geodezyjną. W ramach przedsięwzięcia tworzone są aplikacje służące do przeglądania i udostępniania cyfrowych danych katastralnych, mapy zasadniczej, bazy danych obiektów topograficznych. W inicjatywę zaangażowany jest Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, GGK, UM Płocka i starostwo piaseczyńskie. Wsparcia udzieliła Norweska Agencja Kartograficzna (Statens Kartverk), a dofinansowanie w wysokości niemal 4 mln euro (85 % całości kosztów) udzieliła Norwegia w ramach grantów EEA (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Konferencja pokazała rozmach projektu i osiągnięcia, ale i liczne problemy. Piaseczno m.in. przeprowadziło konwersję mapy katastralnej i zasadniczej do postaci cyfrowej, wdrożyło bazę danych w systemie Kataster OnLine i zintegrowało różne zbiory danych. Jednak wiązało się to z utrudnieniami w pracy ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz potrzebą zakupu nowego sprzętu. Zarówno p.o. naczelnika Wydziału Geodezji i Katastru Monika Jaroszyńska, jak i starosta Jan Dąbek apelowali do firm dostarczających oprogramowanie ComarchGIS (konsorcjum Comarch i Compass) o doprowadzenie aplikacji do właściwej postaci. Okazuje się, że w toku realizacji projektu pomiędzy dostawcami rozwiązań informatycznych a geodetami dochodzi do spięć, choć w Płocku projekt przebiega z mniejszymi oporami. Wszyscy są jednak zdeterminowani, aby przedsięwzięcie doprowadzić do szczęśliwego końca.

Geodeta mazowiecki Krzysztof Mączewski mówił o potrzebie zmiany mentalności, a wtórował mu przedstawiciel firmy Comarch. Mączewski podkreślał, że należy zreorganizować pracę ODGiK-ów, które – zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym – mają prowadzić zbiory danych przestrzennych w systemie teleinformatycznym. W informacji przestrzennej tkwi bowiem ogromny potencjał finansowy. Zmiany mają iść w tym kierunku, by nie trzeba było dokonywać konwersji w celu pozyskania danych z ODGiK-ów, ani przełamywać kodów aplikacyjnych. W ramach projektu dostarczane są właśnie otwarte schematy aplikacyjne, które uniezależniają ośrodki od twórców oprogramowania.
Jak powiedział Geoforum.pl Krzysztof Mączewski, „teraz projekt jest na etapie ostatniego cyzelowania aplikacji i testowania. Planowany termin zakończenia prac to 30 kwietnia 2012 roku”.

Referaty wygłosili także przedstawiciele Norwegii: radca w ambasadzie tego kraju w Polsce oraz reprezentant Norweskiej Agencji Kartograficznej, która udostępnia liczne cyfrowe bazy danych i dziennie notuje ponad 5 mln pobrań plików z mapami.

W konferencji „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i bazy danych topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez Służbą Geodezyjną i Kartograficzną” brali udział: główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, przedstawiciele władz samorządowych, nauki i wielu instytucji. W spotkaniu uczestniczyli również reprezentanci mazowieckich powiatów zaangażowanych w projekt baz wiedzy o Mazowszu, dla którego inspiracją było właśnie kończące się przedsięwzięcie.

Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS