Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-24| Geodezja, Mapy, Firma, Prawo

MAiC opublikowało kolejny projekt

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej.


MAiC opublikowało kolejny projekt
Rozporządzenie określa zakres informacji gromadzonych w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych (1:500/1000/2000/5000 – BDOT500). Ponadto reguluje ono organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i udostępniania ww. baz, a także tworzenia mapy zasadniczej.

Nowy akt obejmuje swym zakresem m.in. dotychczasowe instrukcje G-7 (GESUT) i K-1 (mapa zasadnicza). Jak podano w uzasadnieniu do projektu, bazy GESUT i BDOT500 będą teraz prowadzone w systemie teleinformatycznym, poza tym znacząco uprości się procedurę tworzenia i prowadzenia GESUT. Baza ta będzie obejmować obszar całego kraju, natomiast BDOT500 – głównie tereny miast.

Według proponowanych regulacji mapa zasadnicza będzie tworzona na podstawie zbiorów danych zawartych w bazach:
-państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych grawimetrycznych i magnetycznych,
-szczegółowych osnów geodezyjnych,
-państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju,
-ewidencji gruntów i budynków,
-obiektów topograficznych (BDOT500),
-GESUT.

W uzasadnieniu sporo miejsca poświęcono także: UML, OCL, OMG, GML i ISO. Między innymi podkreślono, że ze względu na brak możliwości bezpośredniej implementacji stereotypu „voidable” w schemacie aplikacyjnym GML, został on zaimplementowany przy wykorzystaniu atrybutu gml:nilReason (zdefiniowanego w normie ISO 19136:2007).

Według autorów projektu, nowe rozporządzenie nie spowoduje obciążenia budżetu państwa dodatkowymi kosztami, nie zwiększy zakresu zadań wykonywanych przed administrację rządową i samorządową, a także nie wpłynie na rynek pracy.
Projekt rozporządzenia liczy 9 stron, osiem załączników do niego – 411 stron. Ministerstwo rozesłało dokument (ponownie) do uzgodnień międzyresortowych z uwagi na wprowadzone w nim poprawki i autopoprawki.

Projekt rozporządzenia

JP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS