Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-01-24 | Geodezja, Mapy, Firma, Prawo

MAiC opublikowało kolejny projekt

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej.


Ilustracja: MAiC opublikowało kolejny projekt
Rozporządzenie określa zakres informacji gromadzonych w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych (1:500/1000/2000/5000 – BDOT500). Ponadto reguluje ono organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i udostępniania ww. baz, a także tworzenia mapy zasadniczej.

Nowy akt obejmuje swym zakresem m.in. dotychczasowe instrukcje G-7 (GESUT) i K-1 (mapa zasadnicza). Jak podano w uzasadnieniu do projektu, bazy GESUT i BDOT500 będą teraz prowadzone w systemie teleinformatycznym, poza tym znacząco uprości się procedurę tworzenia i prowadzenia GESUT. Baza ta będzie obejmować obszar całego kraju, natomiast BDOT500 – głównie tereny miast.

Według proponowanych regulacji mapa zasadnicza będzie tworzona na podstawie zbiorów danych zawartych w bazach:
-państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych grawimetrycznych i magnetycznych,
-szczegółowych osnów geodezyjnych,
-państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju,
-ewidencji gruntów i budynków,
-obiektów topograficznych (BDOT500),
-GESUT.

W uzasadnieniu sporo miejsca poświęcono także: UML, OCL, OMG, GML i ISO. Między innymi podkreślono, że ze względu na brak możliwości bezpośredniej implementacji stereotypu „voidable” w schemacie aplikacyjnym GML, został on zaimplementowany przy wykorzystaniu atrybutu gml:nilReason (zdefiniowanego w normie ISO 19136:2007).

Według autorów projektu, nowe rozporządzenie nie spowoduje obciążenia budżetu państwa dodatkowymi kosztami, nie zwiększy zakresu zadań wykonywanych przed administrację rządową i samorządową, a także nie wpłynie na rynek pracy.
Projekt rozporządzenia liczy 9 stron, osiem załączników do niego – 411 stron. Ministerstwo rozesłało dokument (ponownie) do uzgodnień międzyresortowych z uwagi na wprowadzone w nim poprawki i autopoprawki.

Projekt rozporządzenia

JP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do Pana Waldemara Panie Waldemarze , proszę o interwencję, znowu grupa laików krytykuje rozwiązania informatyczne (cgeo może konkurencja, ale program geodezyjny), na forum cgeo, zastępując to i inne tematyczne fora bezproduktywną dyskusją o zarobkach. Litości
  
gugik ma szczęście:) dyskusję zabił news o zarobkach geodetów - jeszcze bardziej gorący kartofel:) Panie Waldku, życzę wytrwałości, przyda się z naszymi włodarzami.
  
I co dalej? Koledzy co z tymi regulacjami dalej bedzie? Przecież to się kupy nei trzyma.
  
Dyskusja A na "http://www.gispol.org.pl/komentarze" można przecztać "Jak Główny Geodeta Sejm wykiwał?"
  
Kiedyś się udało we współpracy firm tworzących oprogramowanie i dużym zaangażowaniu Adama Iwaniaka stworzyć format TANGO. To było w roku 1998. Czy dzisiaj jest to możliwe? Zobaczymy. Myślę, że wcześniej czy później każdy z twórców stanie przed problemem zaimplementowania w swoim oprogramowaniu absurdalnych przepisów i wtedy może będzie okazja aby się jednoczyć. Myślę, że dostępne oprogramowanie radzi sobie z dotychczasowymi przepisami (tzn. z tymi sprzed letniego wysypu). Uważam też, że najlepiej w oparciu o dotychczasowe przepisy dokończyć pozyskiwanie pozostałych danych tzn. ewidencji gruntów i mapy zasadniczej, a jednocześnie czynić eksperymenty nad ewentualnym nowym modelem danych. Jest w Polsce kilka powiatów, które posiadają 100% danych numerycznych ewidencji gruntów i mapy zasadniczej i z pewnością można próbować testowo przekonwertować te dane do nowych (proponowanych) modeli, dokonując ich sprawdzenia praktycznego zanim opublikuje się je jako obowiązujące prawo.
  
p. Waldemarze: Czy w Pana opinii istnieje szansa utworzenia jakiegoś (chociażby nieformalnego) porozumienia merytorycznego pomiędzy wiodącymi producentami oprogramowania geodezyjnego? O ile niektóre systemy..., o tyle inne otwarte są na współpracę (kwestia odpowiedniego zdefiniowania wspólnych potrzeb). Może warto podjąć próbę połączenia sił przy merytorycznej analizie tego co będzie trzeba prędzej czy później wdrożyć? Administracja ma Związki, Terenowcy mają SGP, molochy Izbę, sfrustrowani Towarzystwo a ego-programiści nawet wspólnie projektów nie analizują a byłoby z kim porozmawiać również o obiektach i relacjach a nie o ich grupach i klasach (warstwach)?
  
Może teraz ktoś z GUGiK się wypowie. Wątpie aby przedstawiciele urzędu tu nie zaglądali i nie wiedzieli o toczącej się dyskusji. Pan Waldemar wymienił trochę swoich uwag, czas na odpowiedź.
  
Prośba do redakcji To co piszę jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Z wielu rzeczy nie zdaję sobie jeszcze sprawy. Moje życie zawodowe i osobiste ma również inne aspekty niż tylko czytanie nowych projektów rozporządzeń. Wielu ludzi mądrych i doświadczonych ma szereg uwag, których nie mają komu przedstawić. A nawet jak je przedstawiają to są uciszani albo ignorowani. Proponuję aby redakcja uruchomiła stałe miejsca dyskusji poświęcone poszczególnym rozporządzeniom. Wyobrażam sobie, że w takim miejscu będzie można przekazać uwagę, zgłosić błąd, zadać pytanie i ewentualnie uzyskać odpowiedź od osób biorących udział w dyskusji, bo nie liczę że będzie to odpowiedź od GUGiK (chyba, że GUGiK zmieni swoje podejście).
  
I kilka szczegółów (2) I jest to dowód na to, że ten przepis nie został przeczytany przez fachowców przed publikacją, albo wybrano złych fachowców, którzy służą tylko swoim nazwiskiem do firmowania poczynań GUGiK, a nie wkładają w działania żadnych wartości merytorycznych.
  
I kilka szczegółów Dzisiaj już dotykają mnie absurdy nowych regulacji. Dotyczy to rozporządzenia w sprawie standardów, gdzie podano wzór na odchyłkę dopuszczalną między polem działki obliczonym na podstawie pomiaru, a polem ujawnionym w ewidencji. Nasz użytkownik BGiK Urzędu m. st. Warszawy zwrócił się do nas z prośbą o uwzględnienie tego w systemie GEO-MAP. I co ja mam zrobić, skoro przepis czyni prośbę niewykonalną. Dlaczego, proszę przeczytać §68 ust. 2, okazuje się, że podano tam wzór nie dający się zrealizować. Raczej jest to ewidentny błąd, który mam nadzieję w przyszłości zostanie naprawiony. Pomijając już szerszą analizę problemu proszę zastanowić się jaką najkrótszą przekątną trzeba wybierać dla działki trójkątnej skoro trójkąt jako figura nie posiada żadnej przekątnej! Jest tam jeszcze mowa o sumie najkrótszych przekątnych. Zapytam ile tych najkrótszych mamy uwzględnić? To tylko jeden aspekt, są jeszcze inne. W związku z tym zgłoszenia na obecnym etapie nie będziemy mogli zrealizować.?
  
@bylypowiatowy Masz rację Kolego, że nie jest obojętne jakie to prawo będzie, bo Kierownictwo GUGiK tak czy inaczej kiedyś odejdzie, a my zostaniemy z absurdalnymi przepisami. W proponowanych obecnie przepisach są dwa rodzaje błedów. Pierwszy to błedy w założeniach (podstawowe), a drugi to błędy drobne, których można było uniknąc przy większym zaangażowaniu i uwzględnianiu życzliwych uwag. Większość uwag zwykle była jednak odrzucana, a duskusji nad założeniami nigdy nie było. Przepisy są tak rozbudowane i nieczytelne, że sami autorzy pogubili sie w tym co napisali. Proponuję aby jeszcze raz przeczytać to co się napisało i dokonać odpowiednich korekt. Przynajmniej tam gdzie jest to jeszcze możliwe.
  
MAiC opublikowało kolejny projekt do df To nie wszystko jedno jakie będzie nowe prawo geodezyjne, byle jak najszybciej go opublikowano. Później trzba je będzie jakoś przestrzegać lub walczyć z jego absurdalnymi przepisami. Do Waldka! Dziękuję Ci za zabranie głosu. Poruszyłeś bardzo ważne kwestie. Pierwszy raz przeczytałem na geoforum tak poważną dyskusję. Myślę, że warto byłoby częściej takie prowadzić. Droga, którą idzie kierownictwo GUGik prowadzi na manowce i grozi upadkiem branży geodezyjnej
  
Optymistycznie Nie trzeba mieś oprogramowania Pana Walemara aby go cenić jako fachowca. Chylę czoła. Szkoda tylko, że wcześniej nie wypowiadał się w kwestii zapisów projektu rozporządzenia ale....rozumiem brak czasu, wakacje. Zresztą...nie ma co, mało kto chciał się wypowiadać. Jestem zadania, że obojętnie jakie jest, powinno jak naszybciej obowiązywać. I nie tylko to rozporządzenie ale i pozostałe jakie mają wejść. Szkoda tylko, że to wszystko jest jakoś tak.... od d-py strony, wprowadza chaos i podenerwowanie w środowisku geopdezyjnym. Czekam z utęsknieniem na nowelizację lub nowe Prawo Geodezyjne i kartograficzne.
  
Jeszcze kilka słów (3) I aby było jasne, to powiem tylko tyle, że temat z numeracją adresową jest w tym wszystkim mniej ważny, ale opublikowałem te informacje aby pokazać specyfikę działania GUGiK. Myślę, że na tym etapie sprawa jest zakończona.
  
Jeszcze kilka słów (2) Sznowny Panie Prezesie uzyskał Pan naszą odpowiedź w stosownym piśmie, może to nie jest dobre miejsce na jej cytowanie, ale zapytam Pana publicznie. Gdzie jest ta obiecana przez Pana darmowa aplikacja, która miała być do końca roku? Jak dotąd ma Pan 28 dni opóźnienia i będę o tym Panu konsekwentnie przypominał. Nasze wątpliwości stały się faktem więc nie były nieprawdą, jak Pan to określał. I proszę nie mysleć sobie, że piszę o tym dlatego, że jestem rozgoryczony tym, że odbiera mi Pan zyski. Z tym nie mam problemu. Tak czy inaczej wdrożymy jeszcze setki aplikacji iMPA bez względu na to czy się to Panu podoba czy nie. Natomiast piszę o tym dlatego, że straszył mnie Pan sądem podczas gdy ja wyrażałem jedynie swoje merytoryczne wątpliwości, które dzisiaj stały się faktami i dlatego, że na aplikację czekają gminy i nie uzyskują od Państwa żadnej wiarygodnej informacji co się z nią dzieje. Będę wdzięczny za poinformowanie mnie i opinię publiczną o pierwszym miejscu gdzie została wdrożona.
  
Jeszcze kilka słów (1) W postępowaniu GUGiK najgorsze jest to, że Szanowni Państwo z GUGiK stali się już samowystarczalni, najmądrzejsi, nie podlegający żadnej ocenie, a tym bardziej krytyce. Ponieważ pozwoliliśmy sobie kiedyś w na krytyczną ocenę poczynań GUGiK co do wprowadzania oprogramowania do prowadzenia numeracji adresowej byliśmy nawet straszeni sądem. Po artykule w miesięczniku GEODETA (9/2011)?Letni wysyp projektów rozporządzeń do prawa geodezyjnego? redakcja tegoż pisma również była na cenzurowanym. O czym zapewne Państwo czytaliście. Zresztą podobnie jest z każdą inną osobą czy instytucją, która ośmiela się mieć inne zdanie. W stosunku do nas w piśmie KN-530-9/T2/2011 z dnia 21.09.2011r. Prezes Jarząbek twierdził, że ?Z uzyskanych przez GUGiK informacji wynika, że Geo-System w prowadzonej działalności rozpowszechnia nieprawdziwe informacje dotyczące opracowywanej przez GUGiK aplikacji do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów?.
  
Układ 2000 Co do układu 2000, to faktem jest, że zgodnie z Rozporzadzeniem Rady Ministrów z 8 sierpnia 2000r. do 31.12.2009r. móżna było stosować układy lokalne lub układ 1965. Ale faktem jest też, że mamy już rok 2012 i wiele jeszcze powiatów gdzie obowiązują dalj stare układy współrzędnych. Ale kwiatki z obowiązkiem założenia ewidencji budynków do 2005 roku na miastach i 2010 na terenach rolnych oraz GESUT do 31.12.2007 roku pozostały. Chociaż w przypadku GESUT to nawet dobrze, bo moim zdaniem podejście do tego tematu jest mało logiczne.
  
jaki jest cel ? Po co tworzyć prawo,którego nikt nawet nie przeczyta ? Rozporządzenie które z załącznikami ma 420 stron nie ma sensu. Jaki geodeta wie cokolwiek o implementacji stereotypu voidable ? Co to za autopoprawki i wskutek czego powstały ? Dla mnie powinno być prawo jak geodeta ma w terenie robić oraz oddzielne prawo jak w systemie ośrodkowym jawnie to ma być zapisane. Wtedy nikt z geodetów nie przejmuje się informatyką a nikt z informatyką geodezją. Tyle że trzeba by było fachowców którzy by to przeanalizowali żeby oba te prawa były ze sobą spójne. Ale to nie w Polsce. Tutaj piszemy prawo wiedząc z góry że nie będzie ono przestrzegane bo jak takie coś przestrzegać skoro nawet czytać się tego nie da.
  
Don pedro Zadzam się ale taka sytuacja ma miejsce jak tzw. góra nie ma pojęcia co jest na dole i żyje w swoim świecie a nie o to chodzi. tworzenie złego prawa oderwanego od stanu posiadania jest złym prawem.
  
Układ 2000 Ciekawe jak będą respektowane te rozporządzenia. Od ponad 11 lat obowiązuje rozporządzenie dotyczące Układu 2000. Do dzisiaj istnieją takie miejsca, gdzie zasób prowadzony jest w układach lokalnych lub 1965. I co... Nikt sobie z tego nic nie robi. Tak będzie z nowymi rozporządzeniami.
  
Do Pana Waldka Panie Waldku gratuluję i napewno nie jest Pan sam. Gugik żyje w matrixie, wszystko jest rozbebrane i nic nie jest zakończone. W ustawch było napisane że kartoteki budynków n aterenach wiejskich miały być założone do końco 2010 roku w miastach do 2005 i co pudło. GESUT leży i teraz idzie nowe. Może swoim wystąpieniem spowoduje Pan branżową dyskusję i wreszcie w geodezji coś się będzie dziać naprawdę dobrego i osoby które coś znaczą w geodezji (poza GUGiK) się odważą i zabiorą głos merytoryczny w dyskusji. Pozdrawiam i mocno kibicuję.
  
Część 3 Aby nie być gołosłownym krótkie zestawienie zgłoszonych prac z ostatnich godzin: 082-141/12-PODGiK Wołomin-Inwen. bud. i uzbr.-2012-01-27 20:17:36.... 054-35/2012-BGKiGM Ożarów-Inwentaryzacja budynku-2012-01-27 21:27:03... 194/2012-PODGiK Kościerzyna-Aktualizacja mapy zas.-2012-01-27 21:28:53... 022-28/2012-BGKiGM Ożarów-Inwentaryzacja budynku-2012-01-27 21:59:03... 022-29/2012-BGKiGM Ożarów-Inwentaryzacja budynku-2012-01-27 22:53:32...
  
Część 2 Nawet teraz kiedy pisze ten tekst (piątek 22:50) można w wielu powiatach zgłosić pracę geodezyjną uzyskać niezbędne do jej wykonania materiały lub uzyskać za opłatą kopię mapy zasadniczej. Może warto najpierw zakończyć jedną rzecz, aby zaczynać nowe. Oczywiście tym o czym piszę włodarze GUGiK nigdy nie byli zainteresowani, to było zbyt przyziemne. Takie ?powiatowe? jak mawiał jeden z nich.
  
Część 1 Kolega mnie zapytał. Waldek dlaczego się narażasz? Daj spokój. Nie warto. Odpowiedziałem - nie, już dłużej nie będę znosił psucia geodezji. Nie wiem ile będę w stanie sam zrobić, ale musze spróbować. Może uda się jednak komus cos uzmysłowić. Moim zdaniem należy najpierw dokończyć to co się zaczęło. Pozyskać dane geometryczne ewidencji gruntów, aby była dostępna na całym obszarze kraju (liczba systemów informatycznych nie jest tu żadnym problemem). Następnie doprowadzić do informatyzacji mapy zasadniczej (tam gdzie jest założona) i zinformatyzować dostęp do operatów geodezyjnych. Zapomnieć na razie o GESUT, który przecież miał już dawno być założony, ale to nie może się udać z różnych względów. Realizując wymienione cele wcale nie trzeba zaniedbywać wymagań INSPIRE. Robimy to jako firma od lat w kilkunastu powiatach, robią to też inne firmy. Wprowadziliśmy zautomatyzowany proces obsługi prac geodezyjnych i wszyscy są zadowoleni: urzędnicy, geodeci uprawnieni, inwestorzy i obywatele.
  
Konkurs z nagrodami Jak i na podstawie czego będzie aktualizowana baza GESUT? Proszę, aby w konkursie nie brali udziału pracownicy GUGiK i ich rodziny.
  
 1 
I cytowny §7 ust. 1 i §8. ust. 1 Rozdział 3 Organizacja, tryb i standardy techniczne tworzenia bazy danych GESUT i BDOT500 ... §7.1 Bazę danych GESUT tworzy się w drodze przetworzenia danych i informacji: 1) zgromadzonych w zasobie, w szczególności będących treścią a) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, b) mapy zasadniczej oraz innych map wielkoskalowych; 2) pozyskanych z innych rejestrów publicznych oraz podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu. ... §8.1 BDOT500 tworzy się w drodze przetworzenia danych i informacji: 1) zgromadzonych w zasobie, w szczególności będących treścią mapy zasadniczej oraz innych map wielkoskalowych 2) pozyskanych z innych rejestrów publicznych. ...
  
Ciekawostki (pewnie zniknie redakcja, ale trudno). Rozdział 4 Tryb i standardy techniczne aktualizacji bazy danych GESUT i BDOT500 §12. 1. Dane zgromadzone w bazie danych GESUT i BDOT500 aktualizuje się na podstawie informacji zawartych w materiałach źródłowych, o których mowa w §7 ust. 1 i §8 ust. 1. 2. Aktualizacja danych, o których mowa w ust. 1, nast. następuje na bieżąco, niezwłocznie po uzyskaniu nowych informacji.
  
weekend Piątek weekendu początek - dla wszystkich celem rozładowania emocji i spojrzenia na świat z miłością oraz drugiego nomen omen "człowieka" jak na przyjaciela http://www.youtube.com/watch?v=JvZ08aBcq_k Miłego weekendu do "zobaczenia" w poniedziałek.
  
W kwestii legislacji trudno się nie zgodzić z Panem Mechą "...Ma to, niestety, swój wyraz w komentarzach zamieszczanych na Geoforum, które z konieczności zastępują dyskusje środowiskowe toczone niegdyś na forum SGP, czy konsultacje społeczne zaniechane przez centralny organ administracji geodezyjnej (nic wspólnego z konsultacją miało zbieranie uwag do rozporządzeń w terminie siedmiodniowym, arbitralnie ?nie uwzględnianych? przez geniuszy z GUGiK)..."
  
człowiek człowiek pewnie się nie ujawni, ale z moich obserwacji to sam wiceprezes GUGiK się za tym nickiem kryje.
  
O Geodezji Przyszłość geodezji jednak chyba nie zapowiada sie dobrze. Mam odczucia ze po wejsciu nowych przepisów a przypominam ze jeszcze kilka projektów rozporządzeń ma wejść, powstanie jeden wielki bałagan.Dąży sie do zebrania wszystkiego w jedną całość ,jednak ta całość dalej jak dla mnie jest mało czytelna i niejasna .Juz po wejsciu kilku rozporządzeń pod koniec tego roku wychwyciłem kilka błędów , niejasności. Nie wiem czy tego rodzaju przepisy nie są zatwierdzone za szybko- chyba konsultacje nie trwały za długo.Co do rozdzielania obiektów do poszczególnych baz - ja osobiście tego nie widzę. Oby w tych bazach nie było jednego wielkiego bałaganu .
  
@Arek Dziękuję za dobre słowo. Nie o GEO-MAP tu jednak chodzi, a o przyszłość geodezji.
  
Wyjasnienie ? Proszę o wyjasnienie problemu : Średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej nie może być większy niż 0,10 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej według nowego rozporządzenia z 2011 r ! Średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej nie może być większy niż 0,20 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej według G-4 ! NA egzaminach sa pytania o analizę matematyczną w wykorzystaniem tego błędu i nie wiem który w końcu faktycznie przyjąć - na kursie przyjmują ten z G4 ! WHy?
  
DO WALDEMARA I Brawo Panie Waldemarze - osobiście miałem z Panem zajęcia i uważam ze jest Pan wysoko cenionym specjalistą. Ogrom wiedzy i sposób jej przekazania przez Pana oraz sposób prowadzenia zajęć zasługuje na najwyższe słowa uznania !!Oby tak dalej !! A co do Geomapy to większość moich znajomych uważa ze to najlepszy program geodezyjnym jaki do tej pory wyszedł - i ja to potwierdzam.Prosty,czytelny z wieloma możliwościami - szkoda ze nasze prawo takie nie jest!!NO ale cóż PAnie Waldku - bądzmy dobrej myśli - bo to nam chyba zostaje ! A co do poprzednich wpisów o Panu , to pozostawie ten niski poziom kultury bez komentarza hhehe. Pozdrawiam
  
człowieku kim jestes? wywołałeś ciekawą dyskusję, może jednak się ujawnisz i przedstawisz swoje arguemnty
  
Brawo Pani Waldku też już mi sie przelewa.
  
Rozporządzenie BDOT/GESUT- ciekawostki 1. Każda woda powierzchniowa ma nazwę (referencja do PRNG o liczności 1) - zał. 1 str. 50, 2. Brak definicji obiektów, przykład klasa GES_PrzewodWodociagowy, definicja: Przewód wodociągowy. 3. Przykład opisu atrybutów: Nazwa: szafaSterownicza; Nazwa (pełna): szafa sterownicza - sr Definicja: Szafa sterownicza. Ale co to jest ta szafa sterownicza, tego z rozpodządzenia się nie dowiemy. Nie wiem czy to jakieś przeoczenie, ale w modelu nie znalazłem budynku... Niestety, poza gronem wtajemniczonych nie wiadomo jak ma wyglądać cała rzeczywistość geodezyjno-kartograficzna opisywana rozporządzeniami. Na marginesie, czy widział ktoś analogiczne opisy w inspire? Subtype of: HydroObject Definition: A natural place where water appears, disappears or changes its flow. Description: EXAMPLE Fluvial points (waterfall, (skrócono) sinkhole (sinkhole, drainage loss). Niestety, aktualne rozporządzenia do U IIP są zgodne z inspire, jedynie w zakresie Layoutu.
  
Voidable Zdaje się, że ten nillReason to standard jest w GMLu. Pierwszy raz widzę, żeby ktokolwiek zwracał uwagę na ten element...
  
do czlowieka Chyba jednak zabrakło Ci odwagi, albo szefowa zabroniła? Można się z nikim nie liczyć i popadać w megalomanie, ale skutki tego są opłakane. Trudno już dłużej tolerować to co się wyczynia w proponowanych przepisach. Wielu z nich autorzy sami nie przeczytali, zawierają liczne i karygodne błędy, widać brak doświadczenia. Powstawały chyba w większości jako "kopiuj/wklej" oby tylko tekstu było dużo. Pomijam już merytoryczny grzech związany z jeszcze wiekszym rozdzieleniem mapy zasadniczej na GESUT, BDOT500, PRG i inne. Mapa zasadnicza całkiem dobrze funkcjonwała, tyle tylko, że trzeba umieć nią zarządzać. Trzeba potrafić generować obraz mapy z bazy danych. Zapewniam Cię, że są systemy, które to potrafią. GESUT nigdy właściwie nie zafukcjonował i w obecnych warunkach nie ma szans zafunkcjonowania. Przypominam Ci kolego, że w Polsce jeszcze nie wszystkie działki są numerycznie z odpowiednią dokładnością. Już widzę jak ludzie będą rozdzielać obiekty uzyskane od geodety do poszczególnych baz.
  
do człowieka Marzy mi się żeby gugik na swojej stronie opublikował statystykę w jaki jest wiek pracowników w tym źródle geodezyjnej legislacji, jakie posiadają uprawnienia zawodowe, jaką praktykę zawodową nie statystycznie tylko w konkretnych liczbach. Może poznamy te orły od legislacji. Warto również poznać z imienia i nazwiska autorów projektów ustaw i rozporządzeń a nie ogólnie gugik bo gugik to onkretni ludzie i warto poznać tych [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA] za całą geodezje.
  
do człowieka Bardzo odważnie komentujesz wystąpienie referenta. A może ty podasz swoje imię i nazwisko, staż pracy w geodezji i jakie szkoły ukończyłeś. Zaczynając krytykę innych należy zacząć od siebie człowieku bo inaczej nie jesteś wiarygodny.
  
@człowieka Właśnie się zarejestrowałem w serwisie aby nie było wątpliwości. Ciekawy jestem gdzie są te pozytywne opinie - szanowny człowieku? I tak wiem kim jesteś! Ciekawe czy będziesz miał odwagę wystapić tutaj jawnie?
  
Tak, tam odwagę, ciekawe czy ty człowieku też ją masz? Nazywam się Waldemar Izdebski i mam już dosyć psucia wszystkiego co ludzie z trudem w geodezji zrobili. I guzik mnie obchodzi, że Jola Orlińska jest moją koleżanką z Politechniki, a Pan Jarząbek jest moim byłym studentem. A czy na geodezji się znam niech czytelnicy ocenią. Miłego wieczoru.
  
do Referenta Nie znasz się na geodezji, nie kończyłeś żadnej szkoły geodezyjnej i oczywiście nie masz w tym zakresie żadnego doświadczenia - to dlaczego w takim razie piszesz takie opinie ? Złośliwosć, chęć robienia szumu - żebyśmy mogli cię wszyscy docenić musiałbyś niestety wystąpić pod swoim imieniem i nazwiskiem. Szkoda, że mącisz jak ten projekt był opiniowany przez ogromną rzeszę ludzi łącznie z organizacjami, stowarzyszeniami i administracją, również geodezyjną. Kim jesteś, że tak piszesz na temat projektu, który opiniowały setki ludzii ????
  
Panie Ministrze niech Pan tego knota podpisuje! Mam wiele zastrzeżeń do instrukcji K1, ale po tym co przeczytałem w projekcie twierdzę, że K1 wnosiło do geodezji rozwiązania, których nie musimy się wstydzić dzisiaj po prawie 20 latach jej obowiązywania, natomiast obecny projekt cofa geodezję przynajmniej o 25 lat. Kiedyś było wiadomo kto tworzył instrukcje obecnie przy rozporządzeniach jest to okryte tajemnicą, ale pytam czy to na pewno są fachowcy? Jak widzę znają się na kolorach (RGB), ale czy znają się na geodezji?
  
Standardy Zgodnie z załącznikiem nr 7 w wykazie znaków podano, że budynek projektowany, taras, weranda, schody i inne, będą zawarte w bazie danych EGiB. Nie powinny stanowić BDOT500 -?
  
Generalizacja Proszę o doprowadzenie do zgodności zapisu dotyczącego generalizacji obrysów przewodów. Wg projektu jeżeli przewody tworzą pas szerokości poniżej 0,75m należy wykazać jego oś. W rozporządzeniu z dnia 9.11.2011 podano, że przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym dotyczącym przewodów o przekrojach lub wymiarach podlużnych i poprzecznych mniejszych niż 0,50m pomiarowi poglega oś przewodu. Proszę o wyjasnienie.
  
Legislacja W Polsce średnio co 10 lat zmieniają się przepisy, więc przyszła kolej na GESUT i mapę zasadniczą. Ciekawe, co z mapami prowadzonymi przez ośrodki zakładowe, kolejowe, itp? Czy oni nie muszą się do tego stosować? I gdzie dawny podział na treść obligatoryjną i fakultatywną? A może nałożyć na właścicieli sieci obowiązek zrobienia ich GESUTu i dalszego prowadzenia? Geodeci, daliście się zagonić w kozi róg i robicie za wszystkich, w dodatku prawie za darmo! Hahahaha
  



zobacz też:

Wiceministrowie MAiC

Premier Donald Tusk powołał z dniem 23 listopada br. nowych wiceministrów w kilku resortach.

GIS Day na UW: więcej, różnorodniej, a nadal praktycznie i z pomysłem

Tegoroczna edycja GIS Day na Uniwersytecie Warszawskim, która odbędzie się...

Polski YETI walczy o głosy

W europejskim konkursie nawigacji satelitarnej (ESNC) do wręczenia pozostała jeszcze nagroda publiczności. Walczy o nią...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
F. Kühnen i P. Furtwängler udoskonalili przenośne wahadło rewersyjne?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Krzysztof Arciszewski (1592-1656)

Krzysztof  Arciszewski  (1592-1656)
Urodził się 9 grudnia 1592 r. w Rogalinie (Wielkopolska) w rodzinie szlacheckiej. Uczęszczał do szkoły ariańskiej w Śmiglu (1604), a następnie uczył się w akademii w Rakowie (1609-10). W latach 1616-17 studiował na uniwersytecie we Frankfurcie nad...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1202
Leonardo z Pizy, Fibonacci (1170-1250), włoski matematyk, pisze "Liber abaci" - księgę, w której zajmuje się problemami arytmetyki i algebry oraz stosuje ciąg liczb, znany jako ciąg Fibonacciego. Napisał także "Practica Geometriae" o zastosowaniu...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama