Rozporządzenie określa zakres informacji gromadzonych w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych (1:500/1000/2000/5000 – BDOT500). Ponadto reguluje ono organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i udostępniania ww. baz, a także tworzenia mapy zasadniczej.
Nowy akt obejmuje swym zakresem m.in. dotychczasowe instrukcje G-7 (GESUT) i K-1 (mapa zasadnicza). Jak podano w uzasadnieniu do projektu, bazy GESUT i BDOT500 będą teraz prowadzone w systemie teleinformatycznym, poza tym znacząco uprości się procedurę tworzenia i prowadzenia GESUT. Baza ta będzie obejmować obszar całego kraju, natomiast BDOT500 – głównie tereny miast.
Według proponowanych regulacji mapa zasadnicza będzie tworzona na podstawie zbiorów danych zawartych w bazach:
-państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych grawimetrycznych i magnetycznych,
-szczegółowych osnów geodezyjnych,
-państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju,
-ewidencji gruntów i budynków,
-obiektów topograficznych (BDOT500),
-GESUT.
W uzasadnieniu sporo miejsca poświęcono także: UML, OCL, OMG, GML i ISO. Między innymi podkreślono, że ze względu na brak możliwości bezpośredniej implementacji stereotypu „voidable” w schemacie aplikacyjnym GML, został on zaimplementowany przy wykorzystaniu atrybutu gml:nilReason (zdefiniowanego w normie ISO 19136:2007).
Według autorów projektu, nowe rozporządzenie nie spowoduje obciążenia budżetu państwa dodatkowymi kosztami, nie zwiększy zakresu zadań wykonywanych przed administrację rządową i samorządową, a także nie wpłynie na rynek pracy.
Projekt rozporządzenia liczy 9 stron, osiem załączników do niego – 411 stron. Ministerstwo rozesłało dokument (ponownie) do uzgodnień międzyresortowych z uwagi na wprowadzone w nim poprawki i autopoprawki.
Projekt rozporządzenia