Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-01-19 | Prawo, Kataster

Rzeczywistość ważniejsza niż EGiB?

Co ma pierwszeństwo przy obliczaniu podatku od nieruchomości – stan faktyczny czy ewidencja gruntów i budynków? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł w tej sprawie inaczej niż wiele innych sądów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.


Ilustracja: Rzeczywistość ważniejsza niż EGiB? <br />
fot. geoportal Torunia
fot. geoportal Torunia

Jak wyjaśnił dziennikowi Adam Hellwig, doradca podatkowy z PwC, sąd orzekł (wyroki z 11 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 686/11, I SA/Gl 687/11, I SA/Gl 688/11), że stan faktyczny ma pierwszeństwo przed danymi określonymi w ewidencji gruntów i budynków. To zdaniem gazety precedensowy wyrok, bo dotychczas sądy twierdziły, że nawet jeśli dane ewidencji nie odzwierciedlają rzeczywistej powierzchni budynków i gruntów, to wójt musi wymierzyć podatek zgodnie z nieaktualnymi zapisami.

Skąd biorą się rozbieżności między EGiB a stanem faktycznym? Jak przypomina dziennik, zgodnie z art. 21 Prawa geodezyjnego i kartograficznego dane zawarte w EGiB stanowią m.in. podstawę wymiaru podatków. Za prowadzenie ewidencji odpowiadają starostowie, natomiast organami, które wymierzają podatki są wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Organy podatkowe nie mogą jednak zmieniać ewidencji. Takie uprawnienia mają bowiem starostowie. Ci tłumaczą jednak, że nie mają pieniędzy na jej bieżącą aktualizację.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez dziennik wyrok jest korzystny dla podatników, którzy mają mieszkanie lub działkę o powierzchni mniejszej, niż wynika z ewidencji, lub np. wyburzyli nieruchomość, a zmian do EGiB nie wprowadzono. Gazeta podkreśla jednak, że nim podatnicy podejmą jakiekolwiek działania związane z tymi wyrokami, powinni poczekać na ich uprawomocnienie.

Źródło: ?DGP?, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Pogłebi się bezprawie.... ta ewidencja i tak jest niekompletna i dziurawa jak ser szwajcarski. A tu jeszcze sądy popuszczają pasa uznając, że tak naprawdę EGiB nie jest nikomu potrzebna i nie trzeba się jej słuchać. W konsekwencji nie będzie zapotrzebowania na jej aktualizację i wszelkie prace związane z gromadzeniem danych tracą swoją rangę. Czyli my geodeci i nasze usługi nie jesteśmy potrzebni. Nic tylko szukać innego zawodu, bo w geodezji odpowiedzialność i prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki duża a płace coraz mniejsze. Pozdrawiam braci w zawodzie.
  
podatki Jeżeli sądy mają tak rozbieżne zdania na wiele spraw, to proszę nie wymagać od urzędnika właściwej interpretacji przepisów. Ostatnio obserwuję różne przeciwstawne wyroki w podobnych sprawach wydawanych przez NSA. To właśnie te interpretacje stosowane są między innymi przy wydawaniu decyzji administracyjnych, które powinny być właśnie wykładnią prawa. Jeżeli niezawisłe "wyrocznie" nie mają wspólnego zdania to nic dobrego nas obywateli nie czeka. Prawo powinno być jednakowo czytane przez urzędnika oraz sędziego- (marzenie?).
  
podatnicy a co jest ustawowym obowiązkiem podatników w stosunku do treści egi? :)
  



zobacz też:

113 ofert na cyfrową EGiB dla Mazowsza

Po sześciu zmianach terminów otwarto wczoraj (12 stycznia) oferty w przetargu Urzędu Marszałkowskiego...

Gmina dołoży do modernizacji EGiB

19 września br. w Starostowie Powiatowym w Krakowie podpisano porozumienie pomiędzy powiatem krakowskim a gminą...

Gdynia dostosowuje EGiB do ZSIN

Urząd Miasta Gdyni ogłosił przetarg na dostosowanie systemu informatycznego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1938 roku długość granic Polski wynosiła 5529 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kartezjusz (Rene Descartes) (1596-1650)

 Kartezjusz (Rene Descartes) (1596-1650)
Francuski matematyk, filozof, fizyk. Urodził się 31 marca 1596 roku w La Haye w rodzinie drobnej szlachty (matka zmarła w czasie porodu). Nauki pobierał w znanej szkole jezuitów w La Fléche (1604-12). Krótko przebywał w Paryżu, następnie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1890
John Fillmore Hayford (1868-1925), amerykański geodeta, wykorzystuje alfabet Morse'a do komunikowania się z zespołami polowymi podczas pomiarów na granicy amerykańsko-meksykańskiej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2