|2012-01-04|
GIS, Mapy, Instytucje
Ocena ryzyka powodziowego w terminie
Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej 21 grudnia 2011 r. zatwierdził wstępną ocenę ryzyka powodziowego (WORP) – pierwszy z czterech dokumentów wymaganych przez tzw. dyrektywę powodziową i ustawę Prawo wodne.
Celem WORP jest wyznaczenie obszarów narażonych na powodzie, czyli terenów, na których istnieje znaczące ryzyko powodziowe lub na których wystąpienie dużego ryzyka jest prawdopodobne. Wstępną ocenę wykonuje się z wykorzystaniem dostępnych lub łatwych do uzyskania informacji. Dla obszarów wskazanych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego do 22 grudnia 2013 r. zostaną wykonane dokładne mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego.
KZGW podkreśla, że obszary wyznaczone we wstępnej ocenie nie stanowią podstawy do planowania przestrzennego. Celem WORP nie jest bowiem wyznaczenie precyzyjnego zasięgu obszarów zagrożonych powodzią, lecz ich wstępne zidentyfikowanie w celu wyselekcjonowania rzek, które stwarzają zagrożenie powodziowe. Dla tychże cieków wykonane będzie matematyczne modelowanie hydrauliczne, w wyniku którego precyzyjnie wyznaczone zostaną obszary przedstawione na mapach zagrożenia powodziowego. Dopiero te tereny będą podstawą do prowadzenia polityki przestrzennej na obszarach zagrożenia powodziowego.
Jednak nie dla wszystkich rzek możliwe będzie wykonanie map zagrożenia powodziowego w I cyklu planistycznym, a to ze względu na brak numerycznego modelu terenu czy przekrojów korytowych rzek niezbędnych do ich modelowania. W związku z tym we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego wskazano rzeki, które będą wykonane również w kolejnym cyklu.
WORP została opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Powstawała ona w centrach Modelowania Powodziowego w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu i była konsultowana z KZGW. Stworzenie wstępnej oceny było częścią projektu „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” (ISOK) finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. ISOK realizowany jest przez IMGW w konsorcjum z KZGW, GUGiK, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytutem Łączności.
Źródło: KZGW, JK
|