wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-04| GIS, Mapy, Instytucje

Ocena ryzyka powodziowego w terminie

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej 21 grudnia 2011 r. zatwierdził wstępną ocenę ryzyka powodziowego (WORP) – pierwszy z czterech dokumentów wymaganych przez tzw. dyrektywę powodziową i ustawę Prawo wodne.


Ocena ryzyka powodziowego w terminie

Celem WORP jest wyznaczenie obszarów narażonych na powodzie, czyli terenów, na których istnieje znaczące ryzyko powodziowe lub na których wystąpienie dużego ryzyka jest prawdopodobne. Wstępną ocenę wykonuje się z wykorzystaniem dostępnych lub łatwych do uzyskania informacji. Dla obszarów wskazanych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego do 22 grudnia 2013 r. zostaną wykonane dokładne mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego.

KZGW podkreśla, że obszary wyznaczone we wstępnej ocenie nie stanowią podstawy do planowania przestrzennego. Celem WORP nie jest bowiem wyznaczenie precyzyjnego zasięgu obszarów zagrożonych powodzią, lecz ich wstępne zidentyfikowanie w celu wyselekcjonowania rzek, które stwarzają zagrożenie powodziowe. Dla tychże cieków wykonane będzie matematyczne modelowanie hydrauliczne, w wyniku którego precyzyjnie wyznaczone zostaną obszary przedstawione na mapach zagrożenia powodziowego. Dopiero te tereny będą podstawą do prowadzenia polityki przestrzennej na obszarach zagrożenia powodziowego.

Jednak nie dla wszystkich rzek możliwe będzie wykonanie map zagrożenia powodziowego w I cyklu planistycznym, a to ze względu na brak numerycznego modelu terenu czy przekrojów korytowych rzek niezbędnych do ich modelowania. W związku z tym we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego wskazano rzeki, które będą wykonane również w kolejnym cyklu.

WORP została opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Powstawała ona w centrach Modelowania Powodziowego w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu i była konsultowana z KZGW. Stworzenie wstępnej oceny było częścią projektu „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” (ISOK) finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. ISOK realizowany jest przez IMGW w konsorcjum z KZGW, GUGiK, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytutem Łączności.

Źródło: KZGW, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS