wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-02| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

7 mld euro na Galileo

Taką kwotę zamierza przeznaczyć Komisja Europejska na ukończenie europejskiej infrastruktury nawigacji satelitarnej i zapewnienie eksploatacji systemów Galileo i EGNOS w latach 2014-20.


7 mld euro na Galileo <br />
fot. ESA
fot. ESA
30 listopada Komisja zaproponowała nowe ramy finansowania i zarządzania dla tych dwóch systemów. Przypominała również we wniosku, że to Unia pozostaje właścicielem systemów, dlatego zarządzanie eksploatacją programów należy powierzyć Agencji Europejskiego GNSS, a zarządzanie ich wdrażaniem – Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Unia zamierza zatem w najbliższej przyszłości podwoić finansowanie tych programów satelitarnych, gdyż na lata 2007–13 przewidziano przeznaczenie 3,4 mld euro z budżetu UE na Galileo i EGNOS, a w latach 2014-20 ma to być 7 mld.
W raporcie z początku roku KE szacowała, iż na ukończenia infrastruktury Galileo konieczne jest 1,9 mld euro, a jego roczna eksploatacja będzie kosztować ok. 0,8 mld euro.

21 października br. wystrzelono dwa pierwsze satelity operacyjne Galileo. Wyniesienie dwóch kolejnych przewidziane jest na 2012 r. Wstępna operacyjność tego systemu ma zostać osiągnięta w 2014 roku.

Źródło: Komisja Europejska, BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS