Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-04-04| GNSS, Instytucje

Pewniejsza przyszłość Galileo

31 marca br. Rada Unii Europejskiej potwierdziła, że Europa jest zdecydowana dalej rozwijać i finansować programy EGNOS i Galileo, i zwróciła się do Komisji, by ta zastanowiła się, jak w przyszłości nie przekroczyć kosztów ich realizacji.


Pewniejsza przyszłość Galileo <br />
fot. ESA
fot. ESA
Takie stanowisko Rada zajęła po przeanalizowaniu śródokresowego sprawozdania KE z realizacji obu wspomnianych programów. W sprawozdaniu tym zaznaczono m.in., że w latach 2014-20 na ukończenie infrastruktury Galileo potrzebnych może być dodatkowych 1,9 mld euro. Oszacowano, że koszty operacyjne zarówno Galileo, jak i EGNOS mogą wynieść ok. 800 mln euro rocznie.

Wyliczenia te są dopiero wstępne, a ostateczne kwoty mają zostać określone w wieloletnich ramach finansowych (ramy planowanych wydatków UE) po uwzględnieniu starań państw członkowskich, by równoważyć deficyt i zadłużenie.

W latach 2007–13 na programy satelitarne przeznaczonych zostanie z budżetu UE 3,4 mld euro.
Wszyscy ministrowie zgodzili się, że programy Galileo i EGNOS powinna finansować UE – z uwagi na ich dużą skalę i specyficzny charakter oraz na fakt, że będą dostarczać usług publicznych, których kosztów nie da się zrekompensować bezpośrednimi dochodami.

Wspomniane programy pozwolą UE konkurować na globalnym rynku technologii kosmicznych: dadzą szansę na tworzenie miejsc pracy i na wieloraką działalność gospodarczą, której efektem będą innowacje i dochody. Szacuje się, że obecnie od nawigacji satelitarnej uzależnione jest 6–7% PKB krajów Europy Zachodniej, tj. 800 mld euro. Rynki powiązane z globalną nawigacją szybko się rozwijają; można się spodziewać, że do 2020 roku ich roczne obroty na całym świecie sięgną ok. 240 mld euro.

Oba programy także uniezależnią UE od innych globalnych systemów nawigacji satelitarnej.
Rada zwróciła się do Komisji, by ta kontynuowała analizę kosztów i ryzyka oraz zbadała, jak można poczynić oszczędności.

Podczas spotkania Rady, na którym Polskę reprezentował minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, przyjęto także ogólne zasady dostępu do Regulowanego Serwisu Publicznego (PRS) Galileo. Określono w nich m.in. że
• Z usługi tej w sposób nieograniczony będą mogły korzystać zarówno wszystkie państwa członkowskie UE, jak i wspólnotowe urzędy.
• Każdy z nich sam będzie określać szczegółowe zasady dostępu. W tym celu państwa chcące korzystać z PRS będą musiały powołać specjalne instytucje, których zadaniem będzie monitorowanie i zarządzanie użytkownikami usługi.
• Kraje nie należące do Wspólnoty będą mogły korzystać z PRS tylko za zgodą UE.
• Odbiorniki kompatybilne z tą usługą będą podlegały certyfikacji.
• Ich eksport będzie możliwy tylko do krajów posiadających autoryzację UE.

Źródło: RUE, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama