wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-04| GNSS, Instytucje

Pewniejsza przyszłość Galileo

31 marca br. Rada Unii Europejskiej potwierdziła, że Europa jest zdecydowana dalej rozwijać i finansować programy EGNOS i Galileo, i zwróciła się do Komisji, by ta zastanowiła się, jak w przyszłości nie przekroczyć kosztów ich realizacji.


Pewniejsza przyszłość Galileo <br />
fot. ESA
fot. ESA
Takie stanowisko Rada zajęła po przeanalizowaniu śródokresowego sprawozdania KE z realizacji obu wspomnianych programów. W sprawozdaniu tym zaznaczono m.in., że w latach 2014-20 na ukończenie infrastruktury Galileo potrzebnych może być dodatkowych 1,9 mld euro. Oszacowano, że koszty operacyjne zarówno Galileo, jak i EGNOS mogą wynieść ok. 800 mln euro rocznie.

Wyliczenia te są dopiero wstępne, a ostateczne kwoty mają zostać określone w wieloletnich ramach finansowych (ramy planowanych wydatków UE) po uwzględnieniu starań państw członkowskich, by równoważyć deficyt i zadłużenie.

W latach 2007–13 na programy satelitarne przeznaczonych zostanie z budżetu UE 3,4 mld euro.
Wszyscy ministrowie zgodzili się, że programy Galileo i EGNOS powinna finansować UE – z uwagi na ich dużą skalę i specyficzny charakter oraz na fakt, że będą dostarczać usług publicznych, których kosztów nie da się zrekompensować bezpośrednimi dochodami.

Wspomniane programy pozwolą UE konkurować na globalnym rynku technologii kosmicznych: dadzą szansę na tworzenie miejsc pracy i na wieloraką działalność gospodarczą, której efektem będą innowacje i dochody. Szacuje się, że obecnie od nawigacji satelitarnej uzależnione jest 6–7% PKB krajów Europy Zachodniej, tj. 800 mld euro. Rynki powiązane z globalną nawigacją szybko się rozwijają; można się spodziewać, że do 2020 roku ich roczne obroty na całym świecie sięgną ok. 240 mld euro.

Oba programy także uniezależnią UE od innych globalnych systemów nawigacji satelitarnej.
Rada zwróciła się do Komisji, by ta kontynuowała analizę kosztów i ryzyka oraz zbadała, jak można poczynić oszczędności.

Podczas spotkania Rady, na którym Polskę reprezentował minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, przyjęto także ogólne zasady dostępu do Regulowanego Serwisu Publicznego (PRS) Galileo. Określono w nich m.in. że
• Z usługi tej w sposób nieograniczony będą mogły korzystać zarówno wszystkie państwa członkowskie UE, jak i wspólnotowe urzędy.
• Każdy z nich sam będzie określać szczegółowe zasady dostępu. W tym celu państwa chcące korzystać z PRS będą musiały powołać specjalne instytucje, których zadaniem będzie monitorowanie i zarządzanie użytkownikami usługi.
• Kraje nie należące do Wspólnoty będą mogły korzystać z PRS tylko za zgodą UE.
• Odbiorniki kompatybilne z tą usługą będą podlegały certyfikacji.
• Ich eksport będzie możliwy tylko do krajów posiadających autoryzację UE.

Źródło: RUE, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS