Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-07| GNSS, Sprzęt, Firma, Instytucje

Galileo pod kontrolą centrum naziemnego w Niemczech

Dwa pierwsze satelity operacyjne systemu Galileo dotarły na projektowane orbity, rozpoczęła się tym samym faza uruchamiania i testowania funkcji nawigacyjnych.


Galileo pod kontrolą centrum naziemnego w Niemczech
Kontrola nad aparatami została przeniesiona wieczorem 3 listopada z centrum kontroli lotów w Tuluzie (należącego do francuskiej agencji kosmicznej CNES) do Centrum Kontrolnego systemu Galileo w Oberpfaffenhofen w Niemczech.
Niemiecka agencja kosmiczna (DLR), do której należy ośrodek w Oberpfaffenhofen, będzie odpowiedzialna za sterowanie i kontrolę nad satelitami w czasie ich 12-letniego okresu pracy w kosmosie.

Dwa pierwsze aparaty europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo wyniosła na orbitę rosyjska rakieta Sojuz. Start nastąpił 21 października z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Po trzech godzinach i 49 minutach od startu satelity znalazły się na orbicie na wysokości 23 222 km.
Następnie przeprowadzono operacje: ustawienia baterii słonecznych, ładowania akumulatorów, testowania silników sterujących, zorientowania aparatów względem Ziemi, manewrowania w celu przesunięcia na docelową orbitę.
Przez najbliższe dni trwać będą testy sygnałów nawigacyjnych prowadzone przez centrum ESA w Redu (Belgia). Do precyzyjnych pomiarów sygnałów docierających z obu satelitów posłuży antena o 20-metrowej średnicy.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS