Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-21| GNSS

Galileo pędzi na orbitę

Dwa pierwsze satelity operacyjne Galileo dziś (21 października) o godzinie 12:30:26 czasu polskiego wystartowały z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej.


Galileo pędzi na orbitę  <br />
rys. ESA
rys. ESA

Zgodnie z planem aparaty powinny dotrzeć na orbitę na wysokości 23 616 km o 16:14, a 5 minut później nastąpi ich oddzielenie od rakiety nośnej Sojuz.

Od 2014 r. konstelacja 18 satelitów Galileo (docelowo ma być ich 30) umożliwi poprawienie jakości usług, których skuteczne funkcjonowanie zależy od technologii nawigacji satelitarnych, np. zwiększając precyzyjność nawigacji samochodowej i skuteczność zarządzania ruchem drogowym, usprawniając usługi poszukiwawczo-ratownicze, a także zwiększając bezpieczeństwo transakcji bankowych i niezawodność dystrybucji energii elektrycznej. Korzyści finansowe płynące z tego projektu w ciągu najbliższych 20 lat szacuje się ogółem na około 90 mld euro.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość powiedział: „To wydarzenie, z którego wszyscy Europejczycy mogą być dumni: wystrzelenie satelitów dowodzi biegłości Europy w dziedzinach związanych z przestrzenią kosmiczną. Zwracam się teraz do europejskiego przemysłu oraz małych i średnich przedsiębiorstw, aby jak najszybciej zaczęły korzystać ze znaczących możliwości gospodarczych, jakie oferuje ten system. Kolej na wasze innowacyjne pomysły! Obywatele Europy też mogą zacząć się przygotowywać – już niedługo Galileo stanie się nieodłączną częścią naszego codziennego życia.”

Celem programu Galileo jest opracowanie ulepszonego globalnego systemu nawigacji satelitarnej, dostarczającego bardzo precyzyjnych i gwarantowanych informacji dotyczących położenia. Od 2014 r. w ramach systemu dostępne będą trzy rodzaje usług: otwarta usługa publiczna (darmowa), o regulowanym dostępie oraz usługa poszukiwawczo-ratownicza. W dalszej kolejności uruchomione zostaną m.in. usługi komercyjna oraz bezpieczeństwa życia („Safety-of-Life”), które zapewnią większą dokładność wyznaczania pozycji.

Wystrzelone dzisiaj satelity to pierwsze operacyjne elementy segmentu kosmicznego. Wcześniej (w 2005 i 2008 r.) na orbicie znalazły się aparaty GIOVE-A i -B, miały one jednak charakter wyłącznie demonstracyjny.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami wystrzelone dziś aparaty miały znaleźć się na orbicie sześć lat temu, a pełna operacyjność miała być ogłoszona w 2013 roku (teraz aktualny termin to rok 2019 lub 2020). Tak duże opóźnienie to wynik sporów o sposób finansowania programu oraz problemów technicznych napotkanych przy budowie aparatów.

Program Galileo – jak dotąd – pochłonął już 6,4 mld euro. W latach 2014-20 Unia dołoży do niego kolejne 1,9 mld.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS