wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-16| Teledetekcja, Firma

Pozytywnie w teledetekcji

Większość notowanych na giełdach firm zajmujących się teledetekcją w III kwartale 2011 roku utrzymało swoje dobre wyniki finansowe lub je poprawiło.


Pozytywnie w teledetekcji <br />
fot. GeoEye
fot. GeoEye
Ze swoich wyników może być zadowolona kanadyjska firma Intermap Technologies. Po wielu kwartałach spadających przychodów tym razem chwali się ich wzrostem aż o 419% (w porównaniu z III kwartałem 2010 r.) do poziomu 8,1 mln dolarów. Z kolei w ujęciu za III kwartały są one już wyższe niż w całym 2010 roku. Spółce udało się także znacznie ograniczyć straty – z 51 mln dolarów w 2010 r. do raptem 0,8 mln dol. Poprawa wyników to przede wszystkim zasługa dogłębnej restrukturyzacji polegającej m.in. na zwolnieniach, sprzedaży części floty samolotów i oferowaniu nowych usług (m.in. danych LiDAR).

Amerykańska firma Digital Globe, dystrybutor wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych z konstelacji WorldView, od wielu kwartałów utrzymuje swoje dobre wyniki. W III kwartale jej przychody wzrosły o 1% do poziomu 81,3 mln dol. Zyski wyniosły natomiast 1,1 mln dol., czyli są o 300 tys. dol. większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do swoich sukcesów za ten okres spółka zaliczyła m.in. zakończenie I etapu rozbudowy segmentu naziemnego, co ma przyspieszyć dostawę danych o 1/3.

Stabilne wyniki osiągnął także główny konkurent Digital Globe, czyli GeoEye. W III kwartale przychody tej firmy spadły o 0,8% do 86 mln dol. Choć rok temu spółka zanotowała 6,5 mln straty, to w III kwartał br. zakończyła na zdecydowanym plusie (11,7 mln dol.). W badanym okresie GeoEye przeznaczył blisko 63 mln dolarów na budowę nowego satelity GeoEye-2.

Ze swoich wyników najmniej zadowolona powinna być norweska spółka Blom. W raporcie wykazuje spadek przychodów ze 165 mln koron w III kw. 2010 r. (93 mln zł) do 129 mln w tym roku (73 mln zł) i wzrost straty z 10 do 15 mln koron (8,5 mln zł). Swoje kiepskie wyniki Blom tłumaczy m.in. kłopotami gospodarczymi krajów południowej Europy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS