Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-16| Teledetekcja, Firma

Pozytywnie w teledetekcji

Większość notowanych na giełdach firm zajmujących się teledetekcją w III kwartale 2011 roku utrzymało swoje dobre wyniki finansowe lub je poprawiło.


Pozytywnie w teledetekcji <br />
fot. GeoEye
fot. GeoEye
Ze swoich wyników może być zadowolona kanadyjska firma Intermap Technologies. Po wielu kwartałach spadających przychodów tym razem chwali się ich wzrostem aż o 419% (w porównaniu z III kwartałem 2010 r.) do poziomu 8,1 mln dolarów. Z kolei w ujęciu za III kwartały są one już wyższe niż w całym 2010 roku. Spółce udało się także znacznie ograniczyć straty – z 51 mln dolarów w 2010 r. do raptem 0,8 mln dol. Poprawa wyników to przede wszystkim zasługa dogłębnej restrukturyzacji polegającej m.in. na zwolnieniach, sprzedaży części floty samolotów i oferowaniu nowych usług (m.in. danych LiDAR).

Amerykańska firma Digital Globe, dystrybutor wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych z konstelacji WorldView, od wielu kwartałów utrzymuje swoje dobre wyniki. W III kwartale jej przychody wzrosły o 1% do poziomu 81,3 mln dol. Zyski wyniosły natomiast 1,1 mln dol., czyli są o 300 tys. dol. większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do swoich sukcesów za ten okres spółka zaliczyła m.in. zakończenie I etapu rozbudowy segmentu naziemnego, co ma przyspieszyć dostawę danych o 1/3.

Stabilne wyniki osiągnął także główny konkurent Digital Globe, czyli GeoEye. W III kwartale przychody tej firmy spadły o 0,8% do 86 mln dol. Choć rok temu spółka zanotowała 6,5 mln straty, to w III kwartał br. zakończyła na zdecydowanym plusie (11,7 mln dol.). W badanym okresie GeoEye przeznaczył blisko 63 mln dolarów na budowę nowego satelity GeoEye-2.

Ze swoich wyników najmniej zadowolona powinna być norweska spółka Blom. W raporcie wykazuje spadek przychodów ze 165 mln koron w III kw. 2010 r. (93 mln zł) do 129 mln w tym roku (73 mln zł) i wzrost straty z 10 do 15 mln koron (8,5 mln zł). Swoje kiepskie wyniki Blom tłumaczy m.in. kłopotami gospodarczymi krajów południowej Europy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS