wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-30| Teledetekcja, Firma

W teledetekcji już nie tak różowo

W czasie niedawnego kryzysu ekonomicznego firmy z branży teledetekcyjnej jako jedne z niewielu notowały wzrost przychodów. Ich wyniki za I kwartał 2011 r. nie są już jednak tak optymistyczne.


W teledetekcji już nie tak różowo
Przychody spółki DigitalGlobe wyniosły 77,1 mln dolarów, czyli mniej więcej tyle, ile w analogicznym okresie ubiegłego roku. Po wielu kwartałach z zyskami w badanym okresie firma zanotowała stratę netto w wysokości 0,7 mln dolarów (rok temu była 1,5 mln dol. na plusie). Przyczyną pogorszenia wyników jest m.in. spadek przychodów (o 1,4%) z tytułu dostaw zdjęć dla amerykańskiej armii. Do swoich sukcesów w I kwartale firma zaliczyła natomiast umowę z Turksat na redystrybucję zobrazowań w Turcji.

Powodów do zadowolenia już drugi kwartał z rzędu nie ma norweska spółka Blom. Jej przychody spadły ze 122 mln (w I kwartale 2010 r.) do 94 mln koron. Strata netto wzrosła natomiast z 28 mln do 39 mln koron. Zła kondycja spółki to m.in. efekt zerwania współpracy z amerykańską firmą Pictometry. By poprawić rezultaty finansowe, Blom zamierza m.in. zaciągnąć kredyt, wyemitować więcej akcji oraz wprowadzić restrukturyzację przedsiębiorstwa.

Ze swoich wyników z pewnością zadowolone są władze spółki GeoEye. W I kwartale jej przychody wzrosły o 7,8% do 86,6 mln dolarów. Firma osiągnęła ponadto zysk netto w wysokości 10,0 mln dol, czyli o ponad 9 mln dol. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Po wielu kwartałach spadających przychodów oraz rosnących strat kanadyjska firma Intermap Technologies wreszcie ma powody do zadowolenia. W I kwartale jej przychody wzrosły bowiem o 96% do 6,8 mln dolarów. Spółce udało się także znacząco zmniejszyć stratę. W I kwartale 2010 r. wyniosła ona 10,5 mln dol., a w tym roku – 4,9 mln dol. Władze firmy liczą, że jeszcze w 2012 r. Intermapowi uda się wreszcie wyjść na plus.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS