wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-15| Teledetekcja, Firma

Rok 2010 w teledetekcji

Choć kryzys finansowy dawno już minął, nie wszystkie giełdowe firmy zajmujące się teledetekcją i fotogrametrią mogą pochwalić się zyskami czy wzrostem przychodów.


Rok 2010 w teledetekcji <br />
fot. Wikinfo
fot. Wikinfo
Rok 2010 do udanych z pewnością zaliczy amerykańska firma GeoEye – dystrybutor wysokorozdzielczych zdjęć lotniczych. W porównaniu do poprzedniego roku jej przychody wzrosły o 22% do 330 mln dolarów. Zysk netto wyniósł zaś 22,7 mln dolarów (32,1 mln rok wcześniej). Do najważniejszych sukcesów 2010 roku firma zaliczyła podpisanie wieloletniej umowy z amerykańską Narodową Agencją Wywiadu Geoprzestrzennego o wartości 3,8 mld dolarów oraz postępy w budowie satelity GeoEye-2 (w tym roku firma wydała na niego blisko 250 mln dolarów).

Podobnymi sukcesami może pochwalić się główny konkurent GeoEye, czyli firma DigitalGlobe. Jej przychody wzrosły o 14% do 322 mln dolarów. Znaczeni spadły za to zyski, choć i tak spółka zakończyła rok na wyraźnym plusie (4 mln dolarów w porównaniu do 47 mln dol. rok wcześniej). Do swoich najważniejszych zeszłorocznych sukcesów firma zaliczyła przede wszystkim systematyczne uniezależnianie się od wojskowych kontraktów. Wartość umów z segmentem komercyjnym wzrosła o 20% do 70 mln dolarów – wśród nich znalazły się także umowy z partnerami z Chin. W tym roku spółka zapowiada spore inwestycje w rozwój. Ma m.in. przeznaczyć 35 mln dolarów na budowę satelity WorldView-3.

Zupełnie inne nastroje są w kanadyjskiej spółce Intermap Technologies. Mimo drastycznego programu restrukturyzacji (firma sprzedała jeden z trzech swoich samolotów i zwolniła 1/5 załogi) rok 2010 zakończyła pod kreską (ze stratą 97 mln dolarów w porównaniu do 26 mln rok wcześniej). Przychody spadły natomiast o 54% do 14 mln dolarów. Równie pesymistycznie wyglądają także wyniki za IV kwartał 2010 roku (spadek przychodów o 56% i 64 mln dol. straty). Jak spółka zamierz poprawić te fatalne wyniki? W komunikacie prasowym jej zarząd zapowiada nowe produkty, nowe kanały dystrybucji, wykorzystanie „przetwarzania w chmurze" i bardziej elastyczny cennik.

Powodów do zadowolenia nie ma także norweska firma Blom. Głównie ze względu na zerwanie współpracy przez amerykańską spółką Pictometry Blom nie wywiązał się z wielu kontraktów. To zaś spowodowało spadek przychodów z 737 mln koron (2009 r.) do 619 mln. (2010 r.) i stratę w wysokości 46 mln koron (w ujęciu za IV kwartał wyniosła ona aż 490 mln koron, czyli 230 mln zł). W ciągu roku kurs akcji Blom spadł o 87%. Na razie spółka zamierza ratować swoją kondycję finansową, zaciągając kolejne kredyty.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS