wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-14| GIS, Mapy, Instytucje

Gliwice w 3D

W ramach Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej Gliwic powstała trójwymiarowa mapa miasta.


Gliwice w 3D <br />
fot. Msip-mapa.um.gliwice.pl
fot. Msip-mapa.um.gliwice.pl
Jak mówi Andrzej Kotłowski z UM w Gliwicach, celem projektu było zwiększenie dostępności i jakości usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną. Trójwymiarowy obraz wykorzystany zostanie m.in. do sporządzenia mapy akustycznej miasta. Usługę wykonało konsorcjum firm Cyclomedia z Katowic i KPG z Krakowa.

Gliwicki MSIP jest stale rozbudowywany. Z myślą o konkretnych grupach użytkowników powstały cztery geoportale: mieszkańca, inwestora, wyborczy oraz komunikacyjny. Zawierają one wyselekcjonowane dane oraz informacje pozwalające na korzystanie z różnych funkcji w zależności od potrzeb i zainteresowań. Na przykład na portalu dla inwestorów można zapoznać się m.in. z planami zagospodarowania przestrzennego, działkami ewidencyjnymi, a także siecią podziemnego uzbrojenia terenu. Te ostatnie to także doskonałe narzędzie dla miejskich służb. Dzięki niemu mogą one sprawdzić np., kto nie podłączył się do kanalizacji.
MSIP zawiera również trzy serwisy: metadanych, biblioteki miejskiej i trójwymiarowych prezentacji budynków.

Na tym nie koniec nowości. Już wkrótce udostępnione zostaną tzw. cykloramy, czyli miejskie panoramy. Do tego celu wykorzystanych zostanie ponad 100 tysięcy zdjęć, które aktualnie są przygotowywane do publikacji. Koszt projektu wyniósł ponad 2,5 mln zł. Na jego realizację ze środków unijnych pozyskano prawie 2,2 mln zł.

Źródło: Górnośląski Związek Metropolitalny, BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS