|2006-10-17|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Imprezy, Kataster
NIK skontrolowała realizację płatności bezpośrednich
Dzisiaj w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono wyniki kontroli realizacji płatności bezpośrednich dla rolników po wejściu Polski do UE w latach 2004-2005 (I półrocze).
Najwyższa Izba Kontroli od 1 sierpnia do 28 grudnia 2005 r. kontrolowała realizację płatności bezpośrednich dla rolników 55 jednostkach, w tym w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, centrali ARiMR w Warszawie oraz w jej wszystkich 16 oddziałach regionalnych i 36 biurach powiatowych. Celem kontroli było zbadanie i dokonanie oceny sposobu zorganizowania i funkcjonowania systemu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych. Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła realizację płatności bezpośrednich do gruntów rolnych w latach 2004-2005 (I półrocze). Nieprawidłowości, które wystąpiły w początkowym okresie realizowania płatności bezpośrednich przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie miały zasadniczego wpływu na skuteczność tego systemu. Około 1,4 mln producentów rolnych, którzy w wymaganym terminie złożyli prawidłowo wypełnione wnioski, otrzymało ok. 99,7% przyznanych im płatności. W 2004 r. wypłacono ogółem 6,3 mld zł, z których 60% stanowiły środki UE, a 40% środki krajowe. W przygotowaniu, wdrażaniu i funkcjonowaniu systemu płatności bezpośrednich stwierdzono występowanie pewnych nieprawidłowości, wśrod nich wymieniono m.in.:
ARiMR nie uruchomiła pełnych baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS) w technologii GIS. W konsekwencji jedynie ok. 3% producentów rolnych otrzymało materiały graficzne (mapki) dotyczące działek gruntowych, a powinni je otrzymać wszyscy beneficjenci. Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli (ZSZiK-IACS) był niestabilny i mało wydajny. W początkowym okresie wygenerował ok. 3% błędnych decyzji administracyjnych, co spowodowało konieczność przeprowadzenia ich ponownej obsługi i wydłużyło okres dokonania wypłat. Niewłaściwa praca systemu ZSZiK-IACS była przyczyną opóźnionych kontroli administracyjnych, a w 2005 r. – również opóźnionych kontroli gospodarstw. W ok. 1/5 skontrolowanych biur powiatowych ARiMR proces załatwiania spraw związanych z płatnościami bezpośrednimi był przewlekły. Decyzje wydawano nawet z półrocznym opóźnieniem.
Źródło: NIK
|