Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-17| Geodezja, Prawo, Instytucje, Imprezy, Kataster

NIK skontrolowała realizację płatności bezpośrednich


Dzisiaj w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono wyniki kontroli realizacji płatności bezpośrednich dla rolników po wejściu Polski do UE w latach 2004-2005 (I półrocze).

Najwyższa Izba Kontroli od 1 sierpnia do 28 grudnia 2005 r. kontrolowała realizację płatności bezpośrednich dla rolników 55 jednostkach, w tym w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, centrali ARiMR w Warszawie oraz w jej wszystkich 16 oddziałach regionalnych i 36 biurach powiatowych. Celem kontroli było zbadanie i dokonanie oceny sposobu zorganizowania i funkcjonowania systemu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych.
Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła realizację płatności bezpośrednich do gruntów rolnych w latach 2004-2005 (I półrocze). Nieprawidłowości, które wystąpiły w początkowym okresie realizowania płatności bezpośrednich przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie miały zasadniczego wpływu na skuteczność tego systemu. Około 1,4 mln producentów rolnych, którzy w wymaganym terminie złożyli prawidłowo wypełnione wnioski, otrzymało ok. 99,7% przyznanych im płatności. W 2004 r. wypłacono ogółem 6,3 mld zł, z których 60% stanowiły środki UE, a 40% środki krajowe.
W przygotowaniu, wdrażaniu i funkcjonowaniu systemu płatności bezpośrednich stwierdzono występowanie pewnych nieprawidłowości, wśrod nich wymieniono m.in.:

ARiMR nie uruchomiła pełnych baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS) w technologii GIS. W konsekwencji jedynie ok. 3% producentów rolnych otrzymało materiały graficzne (mapki) dotyczące działek gruntowych, a powinni je otrzymać wszyscy beneficjenci. Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli (ZSZiK-IACS) był niestabilny i mało wydajny. W początkowym okresie wygenerował ok. 3% błędnych decyzji administracyjnych, co spowodowało konieczność przeprowadzenia ich ponownej obsługi i wydłużyło okres dokonania wypłat. Niewłaściwa praca systemu ZSZiK-IACS była przyczyną opóźnionych kontroli administracyjnych, a w 2005 r. – również opóźnionych kontroli gospodarstw. W ok. 1/5 skontrolowanych biur powiatowych ARiMR proces załatwiania spraw związanych z płatnościami bezpośrednimi był przewlekły. Decyzje wydawano nawet z półrocznym opóźnieniem.

Źródło: NIK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS