wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-09-22| GIS, Prawo, Instytucje, Imprezy

NIK o udostępnianiu informacji o środowisku


Wczoraj w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie odbyła się konferencja prasowa. Przedstawiono na niej m.in. informację o wynikach kontroli gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku w latach 2004-2005.

Kontrolę podjęto, aby dokonać oceny wypełniania przez wybrane organy administracji publicznej ustawowych obowiązków w zakresie gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie. Po 5 latach od nałożenia obowiązku udostępniania tego rodzaju informacji w blisko połowie objętych badaniami jednostek nie uwzględniono zadań związanych z gromadzeniem i udostępnianiem informacji o środowisku. Podczas kontroli stwierdzono także, że w urzędach nie wyznaczono komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za prowadzenie tych spraw. Utworzone przez ministra środowiska Centrum Informacji o Środowisku (CIOŚ) nie wypełniało w pełni swoich zadań, a jego działania informacyjne nie były skoordynowane z prowadzonymi przez komórki organizacyjne Ministerstwa Środowiska.
W skali kraju nie funkcjonował jednolity i spójny system gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku. Jednostki wprowadzały własne standardy, nie gwarantujące sprawnego wyszukiwania i przetwarzania danych. Wiedza o uruchomionym we wrześniu 2005 r. portalu internetowym www.ekoportal.pl nie była skutecznie propagowana. Portal, stworzony za sumę 1,645 mln euro, udostępniając narzędzia do prowadzenia wykazu danych o dokumentach, powinien ułatwić pracę urzędników oraz zapewnić upowszechnianie aktualnych i użytecznych informacji o środowisku. Natomiast w styczniu 2006 r. na 20 losowo wybranych urzędów gmin aż 17 (85%) nie było poinformowanych o jego uruchomieniu.
Wyniki kontroli potwierdziły wcześniejsze spostrzeżenia NIK, że w obecnym stanie prawnym w odniesieniu do większości spraw, organy administracji udzielają informacji dopiero, gdy ktoś się do nich o to zwróci. Najwyższa Izba Kontroli uważa, że informacje takie powinny być przekazywane bez czyjejkolwiek prośby, a nawet administracja powinna zachęcać obywateli do zapoznawania się z nimi.

Źródło: NIK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt