Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-09-22| GIS, Prawo, Instytucje, Imprezy

NIK o udostępnianiu informacji o środowisku


Wczoraj w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie odbyła się konferencja prasowa. Przedstawiono na niej m.in. informację o wynikach kontroli gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku w latach 2004-2005.

Kontrolę podjęto, aby dokonać oceny wypełniania przez wybrane organy administracji publicznej ustawowych obowiązków w zakresie gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie. Po 5 latach od nałożenia obowiązku udostępniania tego rodzaju informacji w blisko połowie objętych badaniami jednostek nie uwzględniono zadań związanych z gromadzeniem i udostępnianiem informacji o środowisku. Podczas kontroli stwierdzono także, że w urzędach nie wyznaczono komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za prowadzenie tych spraw. Utworzone przez ministra środowiska Centrum Informacji o Środowisku (CIOŚ) nie wypełniało w pełni swoich zadań, a jego działania informacyjne nie były skoordynowane z prowadzonymi przez komórki organizacyjne Ministerstwa Środowiska.
W skali kraju nie funkcjonował jednolity i spójny system gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku. Jednostki wprowadzały własne standardy, nie gwarantujące sprawnego wyszukiwania i przetwarzania danych. Wiedza o uruchomionym we wrześniu 2005 r. portalu internetowym www.ekoportal.pl nie była skutecznie propagowana. Portal, stworzony za sumę 1,645 mln euro, udostępniając narzędzia do prowadzenia wykazu danych o dokumentach, powinien ułatwić pracę urzędników oraz zapewnić upowszechnianie aktualnych i użytecznych informacji o środowisku. Natomiast w styczniu 2006 r. na 20 losowo wybranych urzędów gmin aż 17 (85%) nie było poinformowanych o jego uruchomieniu.
Wyniki kontroli potwierdziły wcześniejsze spostrzeżenia NIK, że w obecnym stanie prawnym w odniesieniu do większości spraw, organy administracji udzielają informacji dopiero, gdy ktoś się do nich o to zwróci. Najwyższa Izba Kontroli uważa, że informacje takie powinny być przekazywane bez czyjejkolwiek prośby, a nawet administracja powinna zachęcać obywateli do zapoznawania się z nimi.

Źródło: NIK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS