wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-09-22| GIS, Prawo, Instytucje, Imprezy

NIK o udostępnianiu informacji o środowisku


Wczoraj w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie odbyła się konferencja prasowa. Przedstawiono na niej m.in. informację o wynikach kontroli gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku w latach 2004-2005.

Kontrolę podjęto, aby dokonać oceny wypełniania przez wybrane organy administracji publicznej ustawowych obowiązków w zakresie gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie. Po 5 latach od nałożenia obowiązku udostępniania tego rodzaju informacji w blisko połowie objętych badaniami jednostek nie uwzględniono zadań związanych z gromadzeniem i udostępnianiem informacji o środowisku. Podczas kontroli stwierdzono także, że w urzędach nie wyznaczono komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za prowadzenie tych spraw. Utworzone przez ministra środowiska Centrum Informacji o Środowisku (CIOŚ) nie wypełniało w pełni swoich zadań, a jego działania informacyjne nie były skoordynowane z prowadzonymi przez komórki organizacyjne Ministerstwa Środowiska.
W skali kraju nie funkcjonował jednolity i spójny system gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku. Jednostki wprowadzały własne standardy, nie gwarantujące sprawnego wyszukiwania i przetwarzania danych. Wiedza o uruchomionym we wrześniu 2005 r. portalu internetowym www.ekoportal.pl nie była skutecznie propagowana. Portal, stworzony za sumę 1,645 mln euro, udostępniając narzędzia do prowadzenia wykazu danych o dokumentach, powinien ułatwić pracę urzędników oraz zapewnić upowszechnianie aktualnych i użytecznych informacji o środowisku. Natomiast w styczniu 2006 r. na 20 losowo wybranych urzędów gmin aż 17 (85%) nie było poinformowanych o jego uruchomieniu.
Wyniki kontroli potwierdziły wcześniejsze spostrzeżenia NIK, że w obecnym stanie prawnym w odniesieniu do większości spraw, organy administracji udzielają informacji dopiero, gdy ktoś się do nich o to zwróci. Najwyższa Izba Kontroli uważa, że informacje takie powinny być przekazywane bez czyjejkolwiek prośby, a nawet administracja powinna zachęcać obywateli do zapoznawania się z nimi.

Źródło: NIK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS