|2011-10-08|
Geodezja, Firma, Instytucje, Imprezy
Porozumienie jasnogórskie
Cztery najważniejsze organizacje geodetów i kartografów podpisały 6 października w Częstochowie porozumienie z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii w sprawie współpracy i współdziałania dla dobra polskiej geodezji.
W imieniu sygnatariuszy podpisy na dokumencie złożyli: Jolanta Orlińska (główny geodeta kraju), Stanisław Cegielski (Stowarzyszenie Geodetów Polskich), Waldemar Klocek (Polska Geodezja Komercyjna), Bogdan Grzechnik (Geodezyjna Izba Gospodarcza) oraz Joanna Bac-Bronowicz (Stowarzyszenie Kartografów Polskich). Strony porozumienia uznają rolę i funkcję centralnego organu administracji rządowej właściwego w sprawach geodezji i kartografii, jakim jest Główny Geodeta Kraju, i dołożą wszelkich starań w działaniach na rzecz umocnienia pozycji GUGiK w strukturze organizacyjnej administracji publicznej oraz pozycji zawodu geodety i kartografa.
Współpraca i współdziałanie stron mają dotyczyć:
1. przygotowywania i opiniowania projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych, 2. identyfikowania obszarów wymagających wsparcia w ramach projektów finansowanych ze środków unijnych, 3. wsparcia przy realizacji projektów UE, 4. opracowania wytycznych programowych dotyczących kształcenia i doskonalenia zawodowego, 5. kształtowania dobrych praktyk przy wzajemnej, lojalnej współpracy oraz w zgodzie z przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej, 6. podnoszenia i umacniania rangi zawodu.
Do podpisania porozumienia doszło w czasie wyjazdu na Jasną Górę zorganizowanego w ramach Walnego Zgromadzenia Polskiej Geodezji Komercyjnej Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych (Hucisko, 5-7 października). Uczestnicy spotkania wzięli także udział w mszy świętej w Kaplicy Najświętszej Marii Panny sprawowanej w intencji firm geodezyjnych oraz zwiedzili klasztor i bibliotekę. Jolanta Orlińska, dziękując za zawarcie porozumienia, uznała je za dobry początek symbolizujący integrację branży wokół naszych spraw. Bogdan Grzechnik uważa, że porozumienie powinno przyczynić się do mądrego różnienia się, bez dyktatu jednej ze stron. – Firmy bardzo liczą na wsparcie GUGiK w stworzeniu warunków do normalnego wykonywania prac – podsumował prezes GIG.
Jeden z ważnych tematów podejmowanych w czasie obrad pracodawców dotyczył zdefiniowania obszarów prac geodezyjnych i kartograficznych, które mogłyby być przedmiotem unijnego finansowania w latach 2013-2020. Główne nadzieje w tym zakresie wykonawstwo wiąże z katastrem, GESUT-em oraz informatyzacją zasobu. Wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek przypomniał, że w projekcie Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-15 zapisano ponad 200 mln złotych na ZSIN (zintegrowany system informacji o nieruchomościach, pośrednio kataster), prawie 50 mln złotych na krajowy GESUT oraz ponad 130 mln na informatyzację zasobu. Ponadto GUGiK zakłada, że do katastru dołożą się również gminy, powiaty i branże, co powinno dać przynajmniej drugie tyle środków.
Wykonawcy geodezyjni obawiają się jednak, że kwoty przeznaczane na kataster są o wiele za małe w stosunku do potrzeb, wiele regionów kraju wymaga bowiem stworzenia tego rejestru od podstaw. W kuluarach żywo dyskutowano, co i jak należałoby zrobić, żeby przy minimalnych nakładach na kataster uzyskać maksymalny efekt. Mówiono, że konieczne jest przyjęcie jednolitych rozwiązań w skali kraju, dalsze „łatanie dziur” nie ma już racji bytu. Byłoby z wielkim pożytkiem nie tylko dla branży, gdyby ta dyskusja była kontynuowana i doprowadziła do konkretnych wniosków na forum III Międzynarodowego Kongresu Katastralnego, który odbędzie się pod koniec października w Warszawie i w którym udział zapowiedziało wielu zagranicznych ekspertów.
Na zakończenie Walnego Zgromadzenia przyjęto kilka wniosków, w których zobowiązano Zarząd Związku m.in. do podejmowania działań w kierunku: - wprowadzenie przepisów, aby wszelkie prace związane z utworzeniem katastru 3D, w tym ewidencja lokali wraz z ich inwentaryzacją, były wykonywane przez geodetów, - opracowania we współpracy z GUGiK ankiety do jednoznacznego zinwentaryzowania stanu katastru w Polsce i określenia niezbędnych nakładów na ten rejestr. Zarząd ma także opracować nowe procedury opiniowania w ramach Związku projektów aktów prawnych, zasady przyznawania nagród pieniężnych dla wyróżniających się absolwentów kierunku geodezja i kartografia oraz stanowisko w sprawie kształcenia geodetów i kartografów na poziomie akademickim.
Poza wymienionymi wcześniej osobami gośćmi pracodawców byli także m.in. Witold Radzio z GUGiK (który zreferował najważniejsze regulacje wprowadzone w projekcie rozporządzenia o standardach), śląski WINGiK Mirosław Puzia, geodeta miejski Częstochowy Jacek Kudła, a także szefowie administracji geodezyjnej z okolicznych powiatów. Gospodarzem spotkania był Władysław Kulesza, prezes Przedsiębiorstwa Usług Geodezyjnych Sp. z o.o. z Częstochowy.
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|