wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-08| Geodezja, Firma, Instytucje, Imprezy

Porozumienie jasnogórskie

Cztery najważniejsze organizacje geodetów i kartografów podpisały 6 października w Częstochowie porozumienie z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii w sprawie współpracy i współdziałania dla dobra polskiej geodezji.


Porozumienie jasnogórskie
W imieniu sygnatariuszy podpisy na dokumencie złożyli: Jolanta Orlińska (główny geodeta kraju), Stanisław Cegielski (Stowarzyszenie Geodetów Polskich), Waldemar Klocek (Polska Geodezja Komercyjna), Bogdan Grzechnik (Geodezyjna Izba Gospodarcza) oraz Joanna Bac-Bronowicz (Stowarzyszenie Kartografów Polskich).
Strony porozumienia uznają rolę i funkcję centralnego organu administracji rządowej właściwego w sprawach geodezji i kartografii, jakim jest Główny Geodeta Kraju, i dołożą wszelkich starań w działaniach na rzecz umocnienia pozycji GUGiK w strukturze organizacyjnej administracji publicznej oraz pozycji zawodu geodety i kartografa.

Współpraca i współdziałanie stron mają dotyczyć:

1. przygotowywania i opiniowania projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych,
2. identyfikowania obszarów wymagających wsparcia w ramach projektów finansowanych ze środków unijnych,
3. wsparcia przy realizacji projektów UE,
4. opracowania wytycznych programowych dotyczących kształcenia i doskonalenia zawodowego,
5. kształtowania dobrych praktyk przy wzajemnej, lojalnej współpracy oraz w zgodzie z przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej,
6. podnoszenia i umacniania rangi zawodu.

Do podpisania porozumienia doszło w czasie wyjazdu na Jasną Górę zorganizowanego w ramach Walnego Zgromadzenia Polskiej Geodezji Komercyjnej Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych (Hucisko, 5-7 października). Uczestnicy spotkania wzięli także udział w mszy świętej w Kaplicy Najświętszej Marii Panny sprawowanej w intencji firm geodezyjnych oraz zwiedzili klasztor i bibliotekę. Jolanta Orlińska, dziękując za zawarcie porozumienia, uznała je za dobry początek symbolizujący integrację branży wokół naszych spraw. Bogdan Grzechnik uważa, że porozumienie powinno przyczynić się do mądrego różnienia się, bez dyktatu jednej ze stron. – Firmy bardzo liczą na wsparcie GUGiK w stworzeniu warunków do normalnego wykonywania prac – podsumował prezes GIG.

Jeden z ważnych tematów podejmowanych w czasie obrad pracodawców dotyczył zdefiniowania obszarów prac geodezyjnych i kartograficznych, które mogłyby być przedmiotem unijnego finansowania w latach 2013-2020. Główne nadzieje w tym zakresie wykonawstwo wiąże z katastrem, GESUT-em oraz informatyzacją zasobu. Wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek przypomniał, że w projekcie Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-15 zapisano ponad 200 mln złotych na ZSIN (zintegrowany system informacji o nieruchomościach, pośrednio kataster), prawie 50 mln złotych na krajowy GESUT oraz ponad 130 mln na informatyzację zasobu. Ponadto GUGiK zakłada, że do katastru dołożą się również gminy, powiaty i branże, co powinno dać przynajmniej drugie tyle środków.

Wykonawcy geodezyjni obawiają się jednak, że kwoty przeznaczane na kataster są o wiele za małe w stosunku do potrzeb, wiele regionów kraju wymaga bowiem stworzenia tego rejestru od podstaw. W kuluarach żywo dyskutowano, co i jak należałoby zrobić, żeby przy minimalnych nakładach na kataster uzyskać maksymalny efekt. Mówiono, że konieczne jest przyjęcie jednolitych rozwiązań w skali kraju, dalsze „łatanie dziur” nie ma już racji bytu. Byłoby z wielkim pożytkiem nie tylko dla branży, gdyby ta dyskusja była kontynuowana i doprowadziła do konkretnych wniosków na forum III Międzynarodowego Kongresu Katastralnego, który odbędzie się pod koniec października w Warszawie i w którym udział zapowiedziało wielu zagranicznych ekspertów.

Na zakończenie Walnego Zgromadzenia przyjęto kilka wniosków, w których zobowiązano Zarząd Związku m.in. do podejmowania działań w kierunku:
- wprowadzenie przepisów, aby wszelkie prace związane z utworzeniem katastru 3D, w tym ewidencja lokali wraz z ich inwentaryzacją, były wykonywane przez geodetów,
- opracowania we współpracy z GUGiK ankiety do jednoznacznego zinwentaryzowania stanu katastru w Polsce i określenia niezbędnych nakładów na ten rejestr.
Zarząd ma także opracować nowe procedury opiniowania w ramach Związku projektów aktów prawnych, zasady przyznawania nagród pieniężnych dla wyróżniających się absolwentów kierunku geodezja i kartografia oraz stanowisko w sprawie kształcenia geodetów i kartografów na poziomie akademickim.Poza wymienionymi wcześniej osobami gośćmi pracodawców byli także m.in. Witold Radzio z GUGiK (który zreferował najważniejsze regulacje wprowadzone w projekcie rozporządzenia o standardach), śląski WINGiK Mirosław Puzia, geodeta miejski Częstochowy Jacek Kudła, a także szefowie administracji geodezyjnej z okolicznych powiatów. Gospodarzem spotkania był Władysław Kulesza, prezes Przedsiębiorstwa Usług Geodezyjnych Sp. z o.o. z Częstochowy.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do Geodety Aha, rozumiem, musiałem przegapić. Będę szukał bardziej uważnie.
odpowiedz zgłoś
Dr Edward przedstawa jednak argumenty Dr Edward nie jest (jeszcze) święty, ale przedstawia solidne argumenty (się zrymowało...). Ewidencja gruntów w Polsce to karłowaty brat w stosunku do katastru pruskiego, stąd m.in. ich tak niska ocena poczynan kolejnych ekip GUGiK (psucie katastru).
odpowiedz zgłoś
do taki sobie Ja nie kwestionuję wiedzy i życiowego doświadczenia pana doktora tak jak ty koleżko kwrestionujesz moje zupełnie mnie nie znając - ja mówię zdecydowane nie metodom - manipulacji, hipokryzji, demagogii, obrażaniu, obmawianiu, kłamstwom i insynuacjom stosowanym powszechnie przy komentowaniu zarówno życia publicznego jak i różnych działań branżowych nie tylko w geodezji ale generalnie co do zasady na róznego rodzaju blogach i forach internetowych. I ewentualnie tego musiałbym się uczyć ale nie mam zamiaru bo to brud, zło i obrzydlistwo.
odpowiedz zgłoś
@maluczkiego Oj maluczki. Maluczki ty jesteś przy Panu Edwardzie. Jeszcze wiele musisz się uczyć!
odpowiedz zgłoś
* Oddajmy geodezję w opiekę Matce Bożej i rozwiążmy GUGiK - wszyscy na tym zyskamy.
odpowiedz zgłoś
inaczej tego skomentować nie można... ło matko!!!!!(i córko)
odpowiedz zgłoś
Wielcy się dogadali, mali stracą Nic z tego dobrego nie będzie. Łatwo się poddali. Te same osoby (emeryci) od lat.
odpowiedz zgłoś
zagadka http://www.sejm.gov.pl/prawo/lobbing/kon12.htm Art 2
odpowiedz zgłoś
może Może myśleli że PiS wygra :) dlatego ta lokalizacja paktu.
odpowiedz zgłoś
gratulacje Gratuluję!!! Dobrze że nasi Prezesi przejrzeli na oczy i pogonili dr. Edwarda. Brawo, wszyscy mają dość jego obrzydliwej retoryki i w końcu dostał solidnego sierpowego. To początek końca tej fikcji i wieloletniej manipulacji - jak mniemam - hura !!!
odpowiedz zgłoś
Bogu dziękujcie, ducha geodezji nie gaście Można było porozumienie podpisać w GUGiK-u, po co od razu na Jasnej Górze. Matko, co się z tym państwem świeckim dzieje... Gdzie Palikot?
odpowiedz zgłoś
kiosk "wierzącym" pisze się przez "rz" ale zgadzam się, za dużo kościoła, relacje państwo-kościół są zaburzone.
odpowiedz zgłoś
do Andrzeja Ja też się modlę bo jestem głęboko wieżący, ale mieszać kościół do geodezji to już lekka przesada. No chyba że jesteś pisowskim moherem to Cię usprawiedliwia.
odpowiedz zgłoś
wracaj do kiosku wszyscy jesteśmy wzruszeni, zwłaszcza tym, że 'ten z kiosku' nie chce 'takiego' porozumienia. z pewnością lepiej brzmiałoby: przy piwie w klubie XX podpisano porozumienie, a tu taki niewypał: geodeci też ludzie i też się modlą.
odpowiedz zgłoś
A czy ci w czarnych sukienkach też w tym uczestniczyli??? bo jak tak to ja nie chcę takiego porozumienia.
odpowiedz zgłoś
Łał "Strony uznają rolę centralnego organu"? Normalnie hołd pruski.
odpowiedz zgłoś
Serdeczne gratulacje Serdeczne gratulacje. Jest to mały sukces branży, która zauważyła, że trzeba się jednoczyć a nie dzielić w imię własnych aspiracji.
odpowiedz zgłoś
aż na Jasnej Górze w szoku jestem, tylko tam możliwe było pojednanie. Więcej wiary w siebie....
odpowiedz zgłoś
18 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS