Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-31| Firma, Prawo, Ludzie, Imprezy

Duże firmy murem za reformą

Polska Geodezja Komercyjna popiera prace głównego geodety kraju nad wprowadzeniem gruntownych zmian w organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej. – Nawet Marek Ziemak nie przewidział tego, że centrum reformatorskie będzie w GUGiK – podkreślił prezes PGK Waldemar Klocek.


Duże firmy murem za reformą

Polska Geodezja Komercyjna Krajowy Związek Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych zrzesza 26 firm zatrudniających około 2100 osób. Walne zgromadzenie zorganizowane w dniach 26-28 maja w Augustowie nie ograniczyło się tylko do przyjęcia sprawozdań kwitujących 2009 rok i dyskusji na temat działalności samego związku.

Wystąpienia zaproszonych gości – głównego geodety kraju Jolanty Orlińskiej i wiceprezesa GUGiK Jacka Jarząbka – pokazały ogromną pracę, wykonaną w ciągu nieco ponad dwóch lat w GUGiK. Z jednej strony jest to dorobek legislacyjny, na który składają się przede wszystkim: ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (wejdzie w życie 6 czerwca br.), pakiet 11 rozporządzeń do nowelizowanego tą ustawą Prawa geodezyjnego i kartograficznego (prace w toku) oraz nowe Pgik (już prawie gotowe). Z drugiej zaś – są to duże projekty (jak: Geoportal 2, GBDOT, TERYT 2 czy ISOK) realizowane przez urząd z udziałem firm geodezyjnych.
Jeden z uczestników spotkania, zwracając się do kierownictwa GUGiK, powiedział: zrobiliście państwo do tej pory więcej niż którykolwiek z waszych poprzedników.

Istota reform proponowanych przez GUGiK polega na tym, że zasób pozostaje własnością Skarbu Państwa, ale zmienia się filozofia jego prowadzenia. Opracowania geodezyjne będą ciągłe na terenie kraju, a służba geodezyjna i kartograficzna jednolicie zarządzana. Do 2016 roku ma być zakończona integracja katastru z księgami wieczystymi.
– Nie likwidujemy mapy zasadniczej – uspokajała GGK – i nie będziemy dążyć do wprowadzenia uprawnień tylko w zakresie katastru (choć planowane jest ich ograniczenie do 2-3 zakresów). Nie będziemy też kontrolować wykonawców. Każdy ma brać odpowiedzialność za to, co robi, i wykonawstwo, i administracja. System sankcji za nieprawidłowe wykonanie pracy zostanie zaostrzony – zapowiedziała Jolanta Orlińska.

Wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek jest zadowolony z tego, że różne instytucje chcą korzystać z danych służby geodezyjnej, co ostatnio było wyraźnie widać przy okazji powodzi. Jego zdaniem, gdyby ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przez nadzwyczajnymi zagrożeniami) był gotowy, to sytuacja powodziowa byłaby zupełnie inna. Szkoda więc, że przetargi na opracowania o łącznej powierzchni 190 tys. km kw. ruszą dopiero jesienią. Wiceprezes chwali sobie współpracę w ramach Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Polityka rządu jest taka, że służba geodezyjna ma być dostarczycielem wszelkich danych referencyjnych o charakterze geoprzestrzennym. Nie będzie zgody na budowanie geoportali przez różne instytucje. – Znaleźliśmy klientów, pieniądze i oni czekają na produkt – zaznaczył.

Gościem pracodawców był także prof. Błażej Wierzbowski, który przedstawił tematykę związaną z samorządem zawodowym oraz zapisami w umowach realizowanych zgodnie z Prawem zamówień publicznych [patrz GEODETA 12/2009 do 5/2010 – red.]. Uczestnicy zgromadzenia dyskutowali plusy i minusy, a także możliwości utworzenia samorządu zawodowego geodetów. Z kolei wymiana poglądów na temat umów zawieranych między organami administracji publicznej a wykonawstwem geodezyjnym pokazała, jak bardzo niesymetryczna jest relacja między tymi podmiotami. Po latach godzenia się na wszystkie warunki biznes zaczyna szukać sposobów zrównoważenia tych stosunków. Na razie droga wiedzie przez liczne procesy w różnych sądach (gospodarczych, administracyjnych, cywilnych). Są już pierwsze wygrane po stronie biznesu, a sprawa jest niebagatelna, bo chodzi o setki tysięcy złotych, co dla niektórych firm oznacza być albo nie być.
W programie spotkania nie zabrakło również krótkiego, ale bardzo intensywnego kursu na temat źródeł finansowania działalności gospodarczej ze środków Unii Europejskiej.

W ramach obrad statutowych postanowiono przełożyć do jesiennego zgromadzenia głosowania w sprawach kodeksu etyki zawodowej członków PGK oraz regulaminu konkursu na stanowisko prezesa PGK. Obydwa te dokumenty zostały opracowane w ramach realizacji wniosków z poprzedniego zgromadzenia. Wtedy też zobligowano kierownictwo związku do podjęcia działań prawnych zmierzających do przełamania monopolu na oprogramowanie EWID (zarząd skierował w tej sprawie pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wymiana korespondencji w toku) oraz działań związanych z uporządkowaniem procedur w zakresie wykonywania prac geodezyjno-kartograficznych, ich kontroli oraz odpowiedzialności zawodowej geodetów (zarząd opracował obszerne uwagi do stosownego rozporządzenia, które zostały przez GUGiK uwzględnione).
W Augustowie przyjęto dwa kolejne wnioski. Tym razem zobowiązano zarząd PGK do przygotowania wystąpień do premiera: z informacją o zakresie działań WBGITR (inne możliwości przeciwdziałania tej patologii zostały już wyczerpane) oraz z propozycją umocowania głównego geodety kraju w randze sekretarza stanu (jest to związane z dużą odpowiedzialnością GGK za budowę infrastruktury informacji przestrzennej).

Gośćmi pracodawców byli m.in. podlaski WINGiK Marian Brożyna, geodeta województwa Andrzej Gierasimowicz, burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski, wieloletni geodeta wojewódzki Tadeusz Kościuk, geodeci powiatowi: Augustowa – Leszek Osyda i Suwałk – Ryszard Kalinowski, a także… satyryk Stanisław Tym. Ten ostatni nie tylko brawurowo wystąpił na estradzie, ale również podpisywał swoją książkę i spędził wieczór w gronie geodetów. Spotkanie w Augustowie zorganizowała firma InterTim z Suwałk.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS