Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-01| Geodezja, Prawo, Kataster

GESUT bez opłat i inne uwagi

Zdaniem Geodezyjnej Izby Gospodarczej, czytając projekt rozporządzenia ws. GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej, nie można uniknąć wrażenia, że uwzględnia on przede wszystkim interesy PODGiK-ów. Uwagi do tego aktu opublikowano właśnie na stronie GUGiK.


GESUT bez opłat i inne uwagi
W piśmie GIG czytamy m.in., iż projekt nie uwzględnia wysiłku i ekonomicznych obciążeń kilkunastotysięcznej grupy geodetów wykonawców jako głównych dostarczycieli danych, z których powstają zasoby ODGiK-ów oraz bazy danych GESUT i mapy zasadniczej. Nie uwzględnia również roli i obowiązków instytucji branżowych, które jako właściciele sieci uzbrojenia terenu powinni czynnie i na uczciwych ekonomicznie zasadach uczestniczyć w tworzeniu i aktualizacji GESUT.

GIG proponuje wiÄ™c dodać do projektu zapis mówiÄ…cy, iż GESUT stanowi dla wykonawcy jedyne, obligatoryjne źródÅ‚o danych do opracowaÅ„ map do celów projektowych. Dane te wykonawcy zgÅ‚aszajÄ…cemu prace geodezyjne udostÄ™pnia siÄ™ nieodpÅ‚atnie. Izba postuluje ponadto, by wykonawca dokumentacji geodezyjnej nie wnosiÅ‚ żadnych opÅ‚at za przekazywanie jej do zasobu. Zasada ta miaÅ‚aby dotyczyć baz danych GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej. Zdaniem Izby w rozporzÄ…dzeniu powinien siÄ™ także znaleźć zapis mówiÄ…cy, że „za fakty spowodowane brakiem informacji o nieujawnionych w GESUT, a istniejÄ…cych w terenie przewodach podziemnych ponosi instytucja branżowa jako podmiot zarzÄ…dzajÄ…cy danÄ… sieciÄ…”.

GIG zwraca się ponadto do projektodawcy o wydłużenie czasu na zgłaszanie uwag do rozporządzenia do 2-3 tygodni. Na ekspresowe tempo konsultacji narzeka także Stowarzyszenie Geodetów Polskich. W ustalonym przez projektodawcę terminie SGP przesłało jedynie uwagę dotyczącą nowych znaków kartograficznych. Zdaniem Stowarzyszenia nie powinny one ulegać zmianie, ponieważ środowisko geodetów, projektantów oraz architektów jest przyzwyczajone do aktualnie obowiązujących rozwiązań w tym zakresie.

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS