wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-15| Geodezja, Imprezy, Kataster

Wyzwania dla scalania gruntów w Polsce

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego już po raz piąty zorganizował międzynarodową konferencję poświęconą problematyce scalania gruntów (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, 14 września). Jej uczestnicy dyskutowali na temat potrzeby zmian przepisów prawnych związanych ze scaleniami gruntów w Polsce. Przykładami dobrych praktyk dzielili się goście z zagranicy – Szwajcarii i Niemiec.


Wyzwania dla scalania gruntów w Polsce

Cieszę się, że spotykamy się w tak szerokim gronie praktyków z kraju i zagranicy – powiedział, otwierając konferencję, członek Zarządu Województwa Małopolskiego dr Stanisław Sorys (fot. poniżej). Podkreślał, że temat scalania gruntów jest szczególnie ważny dla Małopolski, gdzie rozdrobnienie gruntów jest wyjątkowo duże. – Środki finansowe, które zostały przeznaczone na prace scaleniowe w Polsce w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-13, pozwolą na zrealizowanie zaledwie 3 proc. potrzeb w tym zakresie. Dlatego istotne jest, żeby dobrze je wykorzystać – zaznaczył Stanisław Sorys.

Sprawnie funkcjonujące modele instytucjonalne i prawne prac urządzenioworolnych przedstawili goście z zagranicy. Swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele szwajcarskiego kantonu Graubünden, niemieckiej Turyngii i Bawarii (w tym jej północno-zachodniej części – Dolnej Frankonii – która jest pod względem wielkości gospodarstw zbliżona do Małopolski).

Ciekawym rozwiązaniem w Niemczech są np. stowarzyszenia uczestników scaleń. Są one głównymi inwestorami w postępowaniu urządzenioworolnym, odpowiedzialnymi za realizację dróg rolnych i urządzeń melioracyjnych. Ponadto zajmują się sprawami finansowymi związanymi z postępowaniem. Natomiast w Polsce Rada Scaleniowa jest jedynie ciałem doradczym i nie posiada mocy prawnej. Jej funkcją jest tylko opiniowanie zastrzeżeń do projektu scalenia oraz do szacunku gruntów składanych przez uczestników postępowania. – Istnieje potrzeba ustawowego umocowania dla nowej formy prawnej rady scaleniowej jako stowarzyszenia uczestników scalenia – mówił Stanisław Sorys. – Musimy wypracować wydolny model kompetencyjny i prawny, jeśli chodzi o scalenia. A transfer sprawdzonego prawodawstwa do Polski jest możliwy – apelował.

Podczas spotkania mówiono też o tym, że występuje w naszym kraju pilna potrzeba uproszczenia procedur prawnych związanych z postępowaniami odwoławczymi w ramach scaleń. W grę wchodzi albo procedura cywilnoprawna, albo specrozwiązanie podobne do specustawy drogowej. Sądy – zdaniem dr. Sorysa – nie powinny mieć możliwości uchylania decyzji scaleniowej, bo to kompletnie blokuje proces scalania. Powinny móc jedynie zasądzić należne odszkodowanie. Podkreślano też potrzebę przesunięcia kompetencji w zakresie scaleń gruntów ze szczebla powiatowego na wojewódzki, a beneficjentem scaleń powinny być samorządy gminne, a nie – jak to jest obecnie – starostwo. Wspominano też o potrzebie przekształcenia WBGiTR-ów w instytucje administrujące, a nie wykonujące scalenia.

Z kolei przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk zaapelował o przyjęcie prawa uznającego ziemie górskie m.in. w Małopolsce za obszar trudny. Umożliwiłoby to wypłaty wyższych dopłat do gruntów na tych terenach.

Na zakończenie spotkania powołano komisję wnioskową, która w najbliższym czasie ma wypracować tezy do zmian legislacyjnych w zakresie scalania gruntów, które zostaną przekazane MRiRW. W jej składzie znaleźli się Gustaw Korta (p.o. geodety województwa małopolskiego), dr hab. Franciszek Woch (IUNG w Puławach), Waldemar Dziedzic (dyrektor Krakowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych), a także prezes Towarzystwa Rozwoju Obszarów Wiejskich Jacek Pijanowski.

W konferencji uczestniczyło ponad 150 osób, m.in. przedstawiciele instytucji związanych ze scalaniem i samorządów wszystkich szczebli, wyższych uczelni oraz organizacji pozarządowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Janusz Żmija.

Anna Wardziak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS