Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-24| Geodezja, Prawo, Instytucje

Zagospodarowanie poscaleniowe wg nowelizacji

Na 29 czerwca zaplanowano pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Odbędzie się ono podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Projekt zgłosili posłowie PSL.


Zagospodarowanie poscaleniowe wg nowelizacji <br />
fot. Krzysztof Białoskórski
fot. Krzysztof Białoskórski

Nowelizacja wprowadza definicję pojęcia „zagospodarowanie poscaleniowe” oraz określa obowiązki starosty do wykonywania zadań także z zakresu zagospodarowania poscaleniowego oraz do ich finansowania. Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiana wynika z konieczności uznania zagospodarowania poscaleniowego jako integralnej części scalenia gruntów, będącego także zadaniem zleconym staroście z zakresu administracji rządowej i finansowanego ze środków budżetu państwa. Jego wykonanie jest niezbędne do objęcia w posiadanie gruntów przez uczestników scalenia, zgodnie z decyzją o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów.

Według projektu zagospodarowaniem poscaleniowym są prace umożliwiające objęcie w posiadanie gruntów wydzielonych w ramach postępowania scaleniowego. Zalicza się do nich: • budowę lub przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz dojazdów do zabudowań poszczególnych uczestników scalenia, • korektę przebiegu oraz poprawę parametrów technicznych urządzeń melioracyjnych, • likwidację zbędnych miedz i dróg oraz zabiegi rekultywacyjne umożliwiające uprawę mechaniczną gruntów.

Zaproponowano też definicje takich pojęć, jak: grunty zabudowane, drogi dojazdowe, rozłóg gruntów, uczestnik scalenia, wieś, inwestor i prace scaleniowe. Ponadto proponuje się zastąpić wyrażenie „grunty bez bliższego ich określenia” określeniem „grunty”.

Zdaniem autorów projektu zaproponowane rozwiązania pozwolą w pełni wykorzystać wszystkie środki przeznaczone na działanie „Scalanie gruntów” realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz usprawnią prowadzanie postępowań administracyjnych. Zmiany ustawy spowodują konieczność zabezpieczenia w budżecie państwa środków finansowych na zagospodarowanie poscaleniowe oraz na podatek VAT. Dla scaleń finansowanych z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich należałoby w budżecie w kolejnych latach (począwszy od 2012 roku) zwiększyć dotację o niekwalifikowany podatek VAT, którego wielkość należy szacować na ok. 24 mln zł rocznie. Umożliwiłoby to do końca okresu programowania (2015 r.) przeprowadzenie postępowań scaleniowych na łącznej powierzchni ok. 133 tys. ha. Oznacza to, że rocznie planowane jest wykonanie scaleń gruntów na obszarze ok. 26,6 tys. ha.

Źródło: Sejm RP, AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS