Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-13| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje, Kataster

Ile w końcu kosztuje ZSIN?

Większe koszty, ale i większe oszczędności z tytułu wdrożenia ZSIN zakłada nowa wersja rozporządzenia w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (z 9 września).


Ile w końcu kosztuje ZSIN? <br />
fot. UM Krakowa
fot. UM Krakowa
Projekt ten opublikowano dziś (13 września) w biuletynie informacji publicznej MSWiA w brzmieniu skierowanym do uzgodnień społecznych i międzyresortowych, z tygodniowym terminem zgłaszania uwag i propozycji.

W ramach konsultacji społecznych jego poprzednia wersja została przedstawiona Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz – na wniosek Rządowego Centrum Legislacji – Krajowej Radzie Sądownictwa. ZG SGP zgłosił 14 uwag, z których 2 zostały uwzględnione w całości, a 3 częściowo. Nie uwzględniono 9 propozycji, przede wszystkim kwestionujących zasadność prowadzenia centralnego repozytorium, ponieważ kwestia ta została rozstrzygnięta przepisami ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne i nie jest przedmiotem projektu rozporządzenia. Ostateczna wersja projektu zostanie przedstawiona do zaopiniowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jak już wcześniej pisaliśmy, zarówno SGP, jak i inne organizacje miały pretensje o sposób wyliczenia kosztów oraz oszczędności wynikających z wejścia w życie tego rozporządzenia. W nowej wersji projektu zostały one zrewidowane. I tak, koszty utworzenia i wdrożenia ZSIN w latach 2011-13 mają dla poszczególnych podmiotów wynieść:
• GUGiK – 1 mln zł na modernizację IPE oraz 6 mln zł na utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej ZSIN (czyli tyle samo, co w poprzedniej wersji rozporządzenia),
• Ministerstwo Sprawiedliwości – 0,5 mln zł na modernizację systemu Nowa Księga Wieczysta,
• Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – 0,3 mln zł na modernizację PESEL,
• Ministerstwo Finansów – 0,5 mln zł na szkolenie pracowników w zakresie wykorzystania ZSIN (pozycja nieuwzględniona w poprzedniej wersji),
• GUS – 0,3 mln zł na modernizację rejestrów TERYT oraz REGON,
• ARiMR – 0,3 mln zł na modernizację krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (pozycja nieuwzględniona w poprzedniej wersji),
• starostwa powiatowe i urzędy miejskie – 18 mln zł (zamiast 10 mln zł w poprzedniej wersji) na dostosowanie systemów informatycznych ewidencji gruntów i budynków.

Na wniosek SGP oraz Związku Powiatów Polskich podano także konkretne wyliczenia dotyczące przewidywanych oszczędności. W poprzedniej wersji projektu napisano, że dla statystycznego powiatu wyniosą one 36 tys. zł rocznie (czyli 13,6 mln zł w skali całego kraju). Dla sądów oraz administracji rządowej będzie to natomiast 10-15 mln zł rocznie. W nowej wersji wyliczenia są zdecydowanie bardziej konkretne – odwołują się nawet do kosztów papieru czy znaczków pocztowych. Na ich podstawie projektodawca szacuje, że roczne oszczędności z tytułu wdrożenia ZSIN wyniosą:
• 17 mln zł w samorządowych jednostkach organizacyjnych prowadzących ewidencję gruntów i budynków,
• 4 mln zł w sądach rejonowych prowadzących księgi wieczyste,
• 13 mln zł w centralnych jednostkach organizacyjnych wykorzystujących w swojej działalności EGiB.

Porównując wyliczenia w obu wersjach rozporządzenia, koszty związane z jego wejściem w życie wzrosły z 18,1 mln zł do 26,9 mln zł rocznie, a oszczędności – z 23,6-28,6 mln zł do 34 mln zł.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS