Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-07-13| Prawo, Kataster

Rozporządzenie o ZSIN do uzgodnień

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN) w brzmieniu skierowanym do uzgodnień społecznych i międzyresortowych.


Rozporządzenie o ZSIN do uzgodnień

Projekt określa sposób, tryb i standardy techniczne tworzenia i prowadzenia ZSIN. Proponowane w tym zakresie regulacje prawne wynikają z postanowień art. 24b ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. System ma usprawnić procesy pozyskiwania i wymiany danych, aktualizacji i udostępniania informacji o nieruchomościach, gromadzonych w ewidencji gruntów i budynków oraz w księgach wieczystych, a w rezultacie poprawić wiarygodności tych rejestrów publicznych. Rejestrami publicznymi objętymi przez ZSIN są ponadto: PESEL, REGON, TERYT, państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, krajowy system ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Częścią składową ZSIN będzie centralne repozytorium kopii zbiorów danych EGiB. Projekt rozporządzenia określa model danych tego repozytorium, zasady jego tworzenia oraz aktualizacji. Wskazuje także standardy wymiany danych między rejestrami objętymi ZSIN. Model pojęciowy danych ZSIN opracowany został zgodnie z normami ISO serii 19100 – Geographic Information.

Projekt rozporządzenia określa treść, formę i sposób przekazywania za pośrednictwem infrastruktury technicznej ZSIN zawiadomień o zmianach danych dokonywanych w bazach danych: EGiB, ksiąg wieczystych oraz PESEL. Aby stworzyć warunki do automatyzacji procesów aktualizacji poszczególnych rejestrów włączonych do ZSIN na podstawie treści tych zawiadomień, projekt rozporządzenia ustala XML jako standard zapisu treści tych dokumentów oraz ujednolica ich treść i format poprzez załączenie do rozporządzenia schematów XML dla poszczególnych zawiadomień.

Zgodnie z projektem zawiadomienia o zmianach danych EGiB będą kierowane do właściwego sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą w systemie informatycznym oraz do właściwego organu podatkowego (podatku od nieruchomości, podatku rolnego lub leśnego). Z kolei do starostów będą kierowane zawiadomienia o zmianach danych w centralnej bazie ksiąg wieczystych i rejestrze PESEL.

Rozporządzenie określa również harmonogram podstawowych działań niezbędnych dla osiągnięcia zakreślonych w ustawie celów. GGK oraz współdziałające z nim organy mają obowiązek podjąć działania mające na celu m.in. ujawnienie w centralnym repozytorium zbiorów danych EGiB w terminie 18 miesięcy (od dnia wejście w życie rozporządzenia) co najmniej danych opisowych dotyczących gruntów oraz zapewniających aktualizację tych zbiorów w przedziałach czasowych nie dłuższych niż jeden miesiąc. Z kolei w terminie 24 miesięcy powinno nastąpić uzupełnienie tych zbiorów o dane geometryczne dotyczące granic: jednostek, obrębów i działek ewidencyjnych oraz o dane opisowe i geometryczne dotyczące budynków. Należy też zapewnić aktualizację tych danych w przedziałach czasowych nie dłuższych niż jeden miesiąc. Zakłada się, że pełna funkcjonalność systemu zostanie osiągnięta w ciągu trzech lat od wejścia w życie rozporządzenia.

W ramach utworzenia i wdrożenia ZSIN w latach 2011-13 GUGiK zamierza zmodernizować integrującą platformę elektroniczną (1 mln zł) i będzie utrzymywał infrastrukturę teleinformatyczną ZSIN (6 mln zł rocznie, w tym 1 mln zł asysta techniczna), Ministerstwo Sprawiedliwości zmodernizuje system NKW (500 tys. zł), MSWiA – PESEL (500 tys. zł), GUS – REGON oraz TERYT (300 tys. zł), a starostwa i urzędy miejskie dostosują systemy informatyczne EGiB (10 mln zł).

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama