|2011-09-08|
Mapy, Teledetekcja
Wirtualny spacer po olsztyńskich lasach
Czy można zwiedzić podolsztyński las bez wychodzenia z domu? Teraz już tak, bo Nadleśnictwo Olsztyn uruchomiło właśnie wirtualny spacer po ścieżce przyrodniczo-leśnej „Zazdrość”.
Ścieżka, którą do wirtualnej rzeczywistości przeniosło Nadleśnictwo Olsztyn, rozpoczyna się w pobliżu osiedla Jaroty, dzielnicy Olsztyna. Dalej wiedzie przez las i kończy się na polanie leśnej nad Jeziorem Kielarskim. Kolejne przystanki wirtualnego spaceru zostały zaopatrzone w odpowiednie opisy. Dzięki nim można nie tylko zobaczyć np. źródła, które wypływają nad Jeziorem Kielarskim, lecz także dowiedzieć się, że są to tzw. źródła helokrenowe.
Oprócz opisów przyrodniczych Nadleśnictwo Olsztyn zadbało także o to, by podczas wirtualnego spaceru przybliżyć internautom zagadnienia związane z gospodarką leśną. Jeden ze spacerowych przystanków został zlokalizowany w miejscu, w którym wiosną tego roku studenci z Hiszpanii, Włoch, Litwy, Rumunii i Polski posadzili dęby. Inne przeniesione do internetu miejsce to plantacja świerków, które rosną pod linią wysokiego napięcia. Dzięki opisowi internauta dowie się, że tereny, które nie nadają się do wyhodowania dorodnego lasu, są wykorzystywane właśnie jako miejsca do hodowli bożonarodzeniowych choinek.
– Wirtualny spacer po ścieżce przyrodniczo-leśnej „Zazdrość” to próba dotarcia do jak największej liczby olsztyniaków. Wierzymy, że internetowy spacer zachęci część osób do zwiedzenia tej ścieżki w rzeczywistości niewirtualnej – mówi Wojciech Abramczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn. Zdradza, że w planach jest także przygotowanie wirtualnego spaceru ścieżką zlokalizowaną nad jeziorem Kośno.
Możliwość zwiedzenia leśnych atrakcji bez wychylania nosa z domu oferuje od kilku tygodni także Nadleśnictwo Strzałowo. Uruchomiło ono wirtualną wycieczkę po Leśniczówce Piersławek, jednej z kilku atrakcji Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”. Leśniczówka ta została zbudowana w 1883 r. To właśnie tutaj w 1887 r. urodził się Ernst Wiechert. Od 1996 r. w leśniczówce istnieje izba pamięci poświęcona temu niemieckiemu pisarzowi.
Źródło: Lasy Państwowe
|