Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-18| Firma, Edukacja, Software

Wspólnymi siłami opracują wirtualny WAT

Prezes firmy teleinformatycznej Wasko SA Wojciech Wajda oraz rektor Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk podpisali wczoraj (17 marca) w siedzibie firmy w Warszawie umowę o współpracy.


Wspólnymi siłami opracują wirtualny WAT

Wasko i WAT mają już wspólne osiągnięcia badawczo-rozwojowe takie jak: stworzenie szyfratora narodowego oraz przygotowywanie konkursu matematycznego „Archimedes” dla szkół średnich. Kolejne projekty, które zostaną zrealizowane połączonymi siłami, to „Wirtualny WAT” oraz system do analizy i prognozowania zagrożeń.

Maciej Wrona, młody inżynier z WAT, zapoznał zgromadzonych z projektem „Wirtualny WAT”, który ma na celu stworzenie narzędzia internetowego do wizualizacji terenu, opartego na wysokorozdzielczych fotografiach sferycznych pozwalających użytkownikowi na podgląd scen w zakresie 360° w dwóch kierunkach. Dzięki temu będzie można odbyć wirtualny spacer po Akademii. Projekt powstał na bazie pracy Macieja Wrony i Grzegorza Nikiela z WAT. Współpraca z Wasko umożliwi rozbudowę i udoskonalenie wirtualnego planu Akademii, m.in. przygotowanie prezentacji 3D.

Z kolei szyfrator przedstawił jego twórca prof. Jerzy Gawinecki z Wydziału Cybernetyki WAT. Urządzenie to zapewnia bezpieczny transfer danych i może znaleźć zastosowanie w licznych sektorach: bezpieczeństwie, administracji czy systemach monitoringu. Prof. Gawinecki zapewniał, że przekaz jest nie do złamania.

Konkurs matematyczny „Archimedes” im. gen. Kaliskiego dla uczniów szkół średnich omówił pełnomocnik rektora WAT ds. naukowych Dariusz Pomaski. Jego celem jest wyławianie talentów, by zachęcać do studiów technicznych. W ramach konkursu organizowanego pod patronatem MEN odbywają się również warsztaty dla nauczycieli o tym, jak przygotować uczniów do studiów.

Inny wspólny projekt omówił Włodzimierz Sosnowski z Wasko. Firma ta wraz z WAT-em oraz hiszpańską spółką Eptisa ubiega się o zamówienie publiczne na projekt rozbudowy stanowisk do analizy i prognozowania zagrożeń dla Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. System ma zapewnić prognozowanie oraz analizę m.in. zagrożeń chemicznych, pożarniczych, wodnych na obszarach otwartych oraz w budynkach.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele WAT: rektor gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk, prorektor ds. naukowych dr hab. Andrzej Najgebauer, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji prof. Ireneusz Winnicki, prodziekan ds. naukowych dr hab. Mariusz Figurski i pełnomocnik rektora ds. naukowych Dariusz Pomaski oraz kierownictwo firmy WASKO.

Działająca od 1988 roku firma Wasko wykonuje liczne zlecenia m.in. dla TP SA, administracji publicznej. Firma była członkiem konsorcjum, które stworzyło system ASG-EUPOS.


Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS