Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-10-29| GNSS, Geodezja, Instytucje

ASG-EUPOS - coś, co się nam udało

Prawie tysiąc użytkowników korzysta dziennie z serwisów ASG-EUPOS. W systemie zarejestrowało się do tej pory 7 tys. osób i firm. Dwa i pół roku od uruchomienia sieć ASG-EUPOS ma się dobrze.


ASG-EUPOS - coś, co się nam udało

Polska sieć stacji referencyjnych oficjalnie wystartowała 2 czerwca 2008 r. Zbudowana została przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej. Projekt rozpoczęto jesienią 2005 r. (poprzedziło go uruchomienie na Śląsku sieci stacji referencyjnych ASG-PL). Pół roku zajęło przekładanie koncepcji systemu na projekt techniczny. W styczniu 2007 roku wyłonione w przetargu konsorcjum (Wasko, Trimble Europe, Geotronics) rozpoczęło dostawę sprzętu i instalację, a w styczniu 2008 r. prace zakończono. Po kampanii kalibracyjnej, latem tego samego roku, użytkownicy mogli rozpocząć pracę z jednym z pięciu oferowanych przez system serwisów.

Po ponad dwóch latach od uruchomienia można pokusić się o pewne ogólne wnioski. Po pierwsze, ASG-EUPOS została dobrze przyjęta przez geodetów. Są oni głównymi użytkownikami serwisu. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się najdokładniejsza z usług – NAWGEO (98,75% wszystkich połączeń). W NAWGEO aż 82% stanowią połączenia z poprawkami sieciowymi, a 12% z poprawkami pojedynczych stacji. Niezwykle interesująca jest mapa wykorzystania serwisu na terenie kraju. Jest ono największe na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, w aglomeracji warszawskiej oraz Łodzi, Wrocławiu i kilku innych dużych miastach. Z mapy można też dość łatwo odczytać, gdzie prowadzono lub prowadzone są… duże inwestycje drogowe i kolejowe. Technologia GNSS doskonale sprawdza się w bowiem w pomiarach do celów projektowych oraz robotach realizacyjnych.


Szef Komitetu Sterującego EUPOS Gerd Rosenthal (Senat Berlina)
i kierujący budową ASG-EUPOS Wiesław Graszka (GUGiK)

System jest cały czas modernizowany, m.in. poprzez zagęszczenie sieci w dużych aglomeracjach i rejonach przygranicznych, a na niektórych stacjach trwa wymiana odbiorników, by odbierały również sygnały z rosyjskiego systemu GLONASS. Powoli trzeba też się przymierzać do odbioru sygnałów europejskiego Galileo, choć będzie on operacyjny dopiero za kilka lat. W najbliższych planach jest za to uruchomienie nowych serwisów, w tym automatycznego monitoringu usługi czasu rzeczywistego. W ramach projektu ASG++, realizowanego przez zespół naukowców, planowane jest m.in.: stworzenie modułów monitorowania współrzędnych stacji, a także monitoringu i prognozowania stanu jonosfery oraz troposfery i uruchomienie ultraszybkiego modułu pozycjonowania.

Modernizacja systemu to jeden – techniczny – aspekt dotyczący bieżącego funkcjonowania sieci. O dalszej przyszłości ASG-EUPOS zadecyduje stopień wykorzystania systemu oraz finansowanie bieżącego utrzymania i dalszego rozwoju. Jak na razie, zgodnie z unijnym kontraktem, korzystanie z systemu jest bezpłatne. Należy przypuszczać, że opłat jednak nie unikniemy, trwają nawet przymiarki do opracowania cennika. Czy będzie to tyle, ile płacą geodeci na przykład na Słowacji (ok. tysiąc złotych za roczny abonament), trudno w tej chwili ocenić. Na pewno nie będą to stawki, które miałyby znacząco wpłynąć na zwiększenie cen prac geodezyjnych.

Dzisiaj o wiele poważniejszym zmartwieniem jest śladowa liczba użytkowników spoza branży geodezyjnej (czyli wykorzystujących serwis dla opracowań GIS-owych). Kto wie, czy nie największym problemem są jednak próby budowania przez różne instytucje i urzędy własnych krajowych sieci dublujących funkcje ASG-EUPOS. Problem jest istotny, bez względu na to, czy próby te wynikają z niewiedzy urzędników, czy hołdowania zasadzie „Polski resortowej”. Chyba bez odpowiednich artykułów w przepisach się jednak nie obejdzie. Z drugiej strony trudno się dziwić – każdy resort chciałby mieć tak sprawnie działający system u siebie.

Z naszego podwórka do rozwiązania pozostaje sprawa stworzenia przepisów, które sensownie regulowałyby przyjmowanie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego operatów z danymi pozyskanymi dzięki ASG-EUPOS (i z innych pomiarów w technologii GNSS). Ale o tym 150 uczestników (w tym tylko 15 kobiet!) I Ogólnopolskiej Konferencji Użytkowników ASG-EUPOS „System ASG-EUPOS dziś i jutro” (Warszawa, 28-29 października 2010 r) ma dyskutować dopiero dzisiaj, w drugim dniu spotkania.

Więcej o projekcie EUPOS w listopadowym wydaniu GEODETY

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS