Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-12| Geodezja, GIS, Mapy, Software, Instytucje

System do śledzenia żywności


Konsorcjum europejskich jednostek badawczych i firm opracowało prototypowy system, który ma pomóc konsumentom w śledzeniu drogi żywności na wszystkich etapach jej wytwarzania, „od gospodarstwa rolnego do widelca konsumenta”.
W związku z zagrożeniami epidemiologicznymi, jakie mają miejsce w ostatnich latach (m.in. choroba wściekłych krów, ptasia grypa), koniecznością staje się zastosowanie surowszych środków bezpieczeństwa.

W ramach zakończonego właśnie projektu GeoTraceAgri, finansowanego przez Information Society Technologies i Unię Europejską, naukowcy opracowali technologię umożliwiającą śledzenie drogi, jaką przebywa żywność od farmy aż po stół konsumenta.
Jak wyjaśnił Michel Debord, koordynator projektu, dla Europy certyfikat pochodzenia produktów żywnościowych jest podstawową sprawą, podnoszoną w toczącej się dyskusji ze Światową Organizacją Handlu (WTO). Według niego Amerykanie identyfikują jakość wyrobów z marką i nie przywiązują wagi do jego pochodzenia. W przeciwieństwie do nich Europejscy konsumenci chcą wiedzieć skąd pochodzi to, co jedzą.

Podstawowym celem projektu było określenie wskaźników „geośledzenia”, które umożliwią precyzyjne zlokalizowanie pochodzenia produktów rolnych. Pod uwagę były brane: działka, pole, rejon i region. W projekcie wykorzystano najnowsze satelitarne zdjęcia i mapy wraz z danymi na temat gospodarstw rolnych i ich właścicieli, w tym z LPIS, czyli systemu identyfikacji działek rolnych.
Następnym krokiem będzie opracowanie komercyjnej wersji systemu. Na bazie osiągnięć GeoTraceAgri Komisja Europejska rozpoczęła już projekt GTIS CAP (GeoTraceability Integrated System for the Common Agricultural Policy), którego celem jest zdefiniowanie i uruchomienie zintegrowanego systemu informacji o produktach i producentach produktów rolnych.
W skład zespołu GeoTraceAgri wchodziły jednostki badawcze m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Wlk. Brytanii. Koszt projektu 3,3 mln euro.

IST


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS