wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-12| Geodezja, GIS, Mapy, Software, Instytucje

System do śledzenia żywności


Konsorcjum europejskich jednostek badawczych i firm opracowało prototypowy system, który ma pomóc konsumentom w śledzeniu drogi żywności na wszystkich etapach jej wytwarzania, „od gospodarstwa rolnego do widelca konsumenta”.
W związku z zagrożeniami epidemiologicznymi, jakie mają miejsce w ostatnich latach (m.in. choroba wściekłych krów, ptasia grypa), koniecznością staje się zastosowanie surowszych środków bezpieczeństwa.

W ramach zakończonego właśnie projektu GeoTraceAgri, finansowanego przez Information Society Technologies i Unię Europejską, naukowcy opracowali technologię umożliwiającą śledzenie drogi, jaką przebywa żywność od farmy aż po stół konsumenta.
Jak wyjaśnił Michel Debord, koordynator projektu, dla Europy certyfikat pochodzenia produktów żywnościowych jest podstawową sprawą, podnoszoną w toczącej się dyskusji ze Światową Organizacją Handlu (WTO). Według niego Amerykanie identyfikują jakość wyrobów z marką i nie przywiązują wagi do jego pochodzenia. W przeciwieństwie do nich Europejscy konsumenci chcą wiedzieć skąd pochodzi to, co jedzą.

Podstawowym celem projektu było określenie wskaźników „geośledzenia”, które umożliwią precyzyjne zlokalizowanie pochodzenia produktów rolnych. Pod uwagę były brane: działka, pole, rejon i region. W projekcie wykorzystano najnowsze satelitarne zdjęcia i mapy wraz z danymi na temat gospodarstw rolnych i ich właścicieli, w tym z LPIS, czyli systemu identyfikacji działek rolnych.
Następnym krokiem będzie opracowanie komercyjnej wersji systemu. Na bazie osiągnięć GeoTraceAgri Komisja Europejska rozpoczęła już projekt GTIS CAP (GeoTraceability Integrated System for the Common Agricultural Policy), którego celem jest zdefiniowanie i uruchomienie zintegrowanego systemu informacji o produktach i producentach produktów rolnych.
W skład zespołu GeoTraceAgri wchodziły jednostki badawcze m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Wlk. Brytanii. Koszt projektu 3,3 mln euro.

IST


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS