wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolorowe wideo z orbity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-02-12| Geodezja, GIS, Mapy, Software, Instytucje

System do śledzenia żywności


Konsorcjum europejskich jednostek badawczych i firm opracowało prototypowy system, który ma pomóc konsumentom w śledzeniu drogi żywności na wszystkich etapach jej wytwarzania, „od gospodarstwa rolnego do widelca konsumenta”.
W związku z zagrożeniami epidemiologicznymi, jakie mają miejsce w ostatnich latach (m.in. choroba wściekłych krów, ptasia grypa), koniecznością staje się zastosowanie surowszych środków bezpieczeństwa.

W ramach zakończonego właśnie projektu GeoTraceAgri, finansowanego przez Information Society Technologies i Unię Europejską, naukowcy opracowali technologię umożliwiającą śledzenie drogi, jaką przebywa żywność od farmy aż po stół konsumenta.
Jak wyjaśnił Michel Debord, koordynator projektu, dla Europy certyfikat pochodzenia produktów żywnościowych jest podstawową sprawą, podnoszoną w toczącej się dyskusji ze Światową Organizacją Handlu (WTO). Według niego Amerykanie identyfikują jakość wyrobów z marką i nie przywiązują wagi do jego pochodzenia. W przeciwieństwie do nich Europejscy konsumenci chcą wiedzieć skąd pochodzi to, co jedzą.

Podstawowym celem projektu było określenie wskaźników „geośledzenia”, które umożliwią precyzyjne zlokalizowanie pochodzenia produktów rolnych. Pod uwagę były brane: działka, pole, rejon i region. W projekcie wykorzystano najnowsze satelitarne zdjęcia i mapy wraz z danymi na temat gospodarstw rolnych i ich właścicieli, w tym z LPIS, czyli systemu identyfikacji działek rolnych.
Następnym krokiem będzie opracowanie komercyjnej wersji systemu. Na bazie osiągnięć GeoTraceAgri Komisja Europejska rozpoczęła już projekt GTIS CAP (GeoTraceability Integrated System for the Common Agricultural Policy), którego celem jest zdefiniowanie i uruchomienie zintegrowanego systemu informacji o produktach i producentach produktów rolnych.
W skład zespołu GeoTraceAgri wchodziły jednostki badawcze m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Wlk. Brytanii. Koszt projektu 3,3 mln euro.

IST


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt