|2006-02-12|
Geodezja, GIS, Mapy, Software, Instytucje
System do śledzenia żywności
Konsorcjum europejskich jednostek badawczych i firm opracowało prototypowy system, który ma pomóc konsumentom w śledzeniu drogi żywności na wszystkich etapach jej wytwarzania, „od gospodarstwa rolnego do widelca konsumenta”. W związku z zagrożeniami epidemiologicznymi, jakie mają miejsce w ostatnich latach (m.in. choroba wściekłych krów, ptasia grypa), koniecznością staje się zastosowanie surowszych środków bezpieczeństwa.
W ramach zakończonego właśnie projektu GeoTraceAgri, finansowanego przez Information Society Technologies i Unię Europejską, naukowcy opracowali technologię umożliwiającą śledzenie drogi, jaką przebywa żywność od farmy aż po stół konsumenta. Jak wyjaśnił Michel Debord, koordynator projektu, dla Europy certyfikat pochodzenia produktów żywnościowych jest podstawową sprawą, podnoszoną w toczącej się dyskusji ze Światową Organizacją Handlu (WTO). Według niego Amerykanie identyfikują jakość wyrobów z marką i nie przywiązują wagi do jego pochodzenia. W przeciwieństwie do nich Europejscy konsumenci chcą wiedzieć skąd pochodzi to, co jedzą.
Podstawowym celem projektu było określenie wskaźników „geośledzenia”, które umożliwią precyzyjne zlokalizowanie pochodzenia produktów rolnych. Pod uwagę były brane: działka, pole, rejon i region. W projekcie wykorzystano najnowsze satelitarne zdjęcia i mapy wraz z danymi na temat gospodarstw rolnych i ich właścicieli, w tym z LPIS, czyli systemu identyfikacji działek rolnych. Następnym krokiem będzie opracowanie komercyjnej wersji systemu. Na bazie osiągnięć GeoTraceAgri Komisja Europejska rozpoczęła już projekt GTIS CAP (GeoTraceability Integrated System for the Common Agricultural Policy), którego celem jest zdefiniowanie i uruchomienie zintegrowanego systemu informacji o produktach i producentach produktów rolnych. W skład zespołu GeoTraceAgri wchodziły jednostki badawcze m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Wlk. Brytanii. Koszt projektu 3,3 mln euro.
IST
|