wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wypis lub wyrys przez ePUAP
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-02-06| GNSS, Geodezja, GIS, Firma, Instytucje

Ruch w kosmosie


Najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią rynku obrazowań satelitarnych Ziemi jest sektor zdjęć wysokorozdzielczych, w którym działają głównie firmy amerykańskie. W ciągu najbliższego roku sytuacja ta ulegnie zmianie. Cztery państwa: Izrael, Indie, Korea Płd. i Rosja wzięły się bowiem za likwidację amerykańskiego monopolu.

Na 2006 r. zapowiedziano start 5 komercyjnych satelitów rejestrujących obraz z metrową i submetrową rozdzielczością. Eros-B (Izrael), Cartosat-2 (Indie), Kompsat-2 (Korea Płd.), Resurs-DK (Rosja) i WorldView (USA) będą konkurencją dla satelitów Ikonos-2, QuickBird-2 i OrbView-3. Co więcej, w 2006 r. na całym świecie planuje się wystrzelenie około 15 cywilnych komercyjnych satelitów teledetekcyjnych.
Drugą osobliwością bieżącego roku jest start aż trzech cywilnych satelitów wyposażonych w systemy skaningu radarowego. Plany takie mają Japonia (satelita Alos), Kanada (Radarsat-2) i Niemcy (TerraSAR-X). Do wspomnianej trójki należy jeszcze dodać satelity wojskowe: SAR-Lupe (Niemcy) i TechSAR (Izrael) z submetrową rozdzielczością skanowania. Co ciekawe, w całym ostatnim dziesięcioleciu wystrzelono łącznie zaledwie 3 cywilne satelity radarowe (Radarsat-1, ERS-2, Envisat).

W najbliższych latach liderami na rynku wysokorozdzielczych obrazowań nadal pozostaną firmy amerykańskie, planują one bowiem start satelitów rejestrujących zdjęcia z rozdzielczością 0,5-0,4 m (2006-07 r.). W pościgu za nimi podążają jednak: Izrael z satelitą Eros-C (2006 i 2008 r., 0,7 m) i Francja ze swoimi Plejades (2008 r., 0,7 m).

CNews.ru


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt