|2006-02-06|
GNSS, Geodezja, GIS, Firma, Instytucje
Ruch w kosmosie
Najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią rynku obrazowań satelitarnych Ziemi jest sektor zdjęć wysokorozdzielczych, w którym działają głównie firmy amerykańskie. W ciągu najbliższego roku sytuacja ta ulegnie zmianie. Cztery państwa: Izrael, Indie, Korea Płd. i Rosja wzięły się bowiem za likwidację amerykańskiego monopolu.
Na 2006 r. zapowiedziano start 5 komercyjnych satelitów rejestrujących obraz z metrową i submetrową rozdzielczością. Eros-B (Izrael), Cartosat-2 (Indie), Kompsat-2 (Korea Płd.), Resurs-DK (Rosja) i WorldView (USA) będą konkurencją dla satelitów Ikonos-2, QuickBird-2 i OrbView-3. Co więcej, w 2006 r. na całym świecie planuje się wystrzelenie około 15 cywilnych komercyjnych satelitów teledetekcyjnych. Drugą osobliwością bieżącego roku jest start aż trzech cywilnych satelitów wyposażonych w systemy skaningu radarowego. Plany takie mają Japonia (satelita Alos), Kanada (Radarsat-2) i Niemcy (TerraSAR-X). Do wspomnianej trójki należy jeszcze dodać satelity wojskowe: SAR-Lupe (Niemcy) i TechSAR (Izrael) z submetrową rozdzielczością skanowania. Co ciekawe, w całym ostatnim dziesięcioleciu wystrzelono łącznie zaledwie 3 cywilne satelity radarowe (Radarsat-1, ERS-2, Envisat).
W najbliższych latach liderami na rynku wysokorozdzielczych obrazowań nadal pozostaną firmy amerykańskie, planują one bowiem start satelitów rejestrujących zdjęcia z rozdzielczością 0,5-0,4 m (2006-07 r.). W pościgu za nimi podążają jednak: Izrael z satelitą Eros-C (2006 i 2008 r., 0,7 m) i Francja ze swoimi Plejades (2008 r., 0,7 m).
CNews.ru
|