wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-06| GNSS, Geodezja, GIS, Firma, Instytucje

Ruch w kosmosie


Najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią rynku obrazowań satelitarnych Ziemi jest sektor zdjęć wysokorozdzielczych, w którym działają głównie firmy amerykańskie. W ciągu najbliższego roku sytuacja ta ulegnie zmianie. Cztery państwa: Izrael, Indie, Korea Płd. i Rosja wzięły się bowiem za likwidację amerykańskiego monopolu.

Na 2006 r. zapowiedziano start 5 komercyjnych satelitów rejestrujących obraz z metrową i submetrową rozdzielczością. Eros-B (Izrael), Cartosat-2 (Indie), Kompsat-2 (Korea Płd.), Resurs-DK (Rosja) i WorldView (USA) będą konkurencją dla satelitów Ikonos-2, QuickBird-2 i OrbView-3. Co więcej, w 2006 r. na całym świecie planuje się wystrzelenie około 15 cywilnych komercyjnych satelitów teledetekcyjnych.
Drugą osobliwością bieżącego roku jest start aż trzech cywilnych satelitów wyposażonych w systemy skaningu radarowego. Plany takie mają Japonia (satelita Alos), Kanada (Radarsat-2) i Niemcy (TerraSAR-X). Do wspomnianej trójki należy jeszcze dodać satelity wojskowe: SAR-Lupe (Niemcy) i TechSAR (Izrael) z submetrową rozdzielczością skanowania. Co ciekawe, w całym ostatnim dziesięcioleciu wystrzelono łącznie zaledwie 3 cywilne satelity radarowe (Radarsat-1, ERS-2, Envisat).

W najbliższych latach liderami na rynku wysokorozdzielczych obrazowań nadal pozostaną firmy amerykańskie, planują one bowiem start satelitów rejestrujących zdjęcia z rozdzielczością 0,5-0,4 m (2006-07 r.). W pościgu za nimi podążają jednak: Izrael z satelitą Eros-C (2006 i 2008 r., 0,7 m) i Francja ze swoimi Plejades (2008 r., 0,7 m).

CNews.ru


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS