wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-06| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

XVI Konferencja PTIP - rezolucja


Dobiega końca zorganizowana w Warszawie XVI Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej z cyklu „Geoinformacja w Polsce” (4-6 października). Uczestnicy spotkania wystosowali rezolucję, w której - podobnie jak rok wcześniej - domagają się m.in. opracowania rządowej strategii w zakresie geoinformacji. Członkowie PTIP ponownie wybrali prof. Jerzego Gaździckiego na prezesa towarzystwa.

Spośród 14 sesji zaplanowanych w ramach konferencji nie odbyła się tylko jedna. Główny geodeta kraju nie wyraził zgody na zorganizowanie sesji warsztatowej poświęconej systemowi Geoportal, której miał przewodniczyć dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rozwoju PZGiK GUGiK Janusz Dygaszewicz. Za udaną należy natomiast uznać drugą z sesji warsztatowych zatytułowaną „Przepisy implementacyjne INSPIRE” (szerzej napiszemy o niej w listopadowym GEODECIE). Pozostałe sesje poświęcone były takiej tematyce, jak: analizy przestrzenne, technologie geomatyczne, metodyka geoinformacji, morskie i rzeczne systemy informacji przestrzennej, integracja i harmonizacja baz danych przestrzennych oraz zastosowania geoinformacji. Konferencję zamknie dzisiaj sesja referatowa połączona z zebraniem Sekcji Geoinformatyki Komitetu Geodezji PAN.

Podczas wczorajszego Walnego Zebrania Wyborczego PTIP zdecydowano, że zarząd będzie działał w dotychczasowym składzie, a zatem prezesem na kolejne 3 lata nadal będzie prof. Jerzy Gaździcki. Omawiając dotychczasowe osiągnięcia towarzystwa, profesor podkreślił fakt, że PTIP jest jedynym członkiem Open Geospatial Consortium (OGC) reprezentującym nasz kraj. Z kolei zgłoszeni przez PTIP dr Ewa Wysocka oraz dr Marek Baranowski są jedynymi polskim ekspertami biorącymi udział w opracowywaniu przepisów implementacyjnych INSPIRE. PTIP jako organizacja pozarządowa wyraża niezależną opinię środowiska związanego z geoinformacją zarówno na forum międzynarodowym, jak i krajowym. Wyrazem działalności towarzystwa jest m.in. organizowanie konferencji, prowadzenie witryny internetowej (zawierającej np. leksykon geomatyczny) oraz wydawanie czasopisma naukowego zatytułowanego „Roczniki Geomatyki, które tylko w tym roku obejmie blisko 1200 stron druku.

Uczestnicy konferencji PTIP tradycyjnie już zabierają głos w sprawach najważniejszych dla geoinformacji. Podobnie i w tym roku przyjęta została rezolucja, której treść prezentujemy poniżej:

Rezolucja XVI Konferencji „Geoinformacja w Polsce”

Warszawa 4-6 października 2006 r.

Uczestnicy XVI Konferencji „Geoinformacja w Polsce”, reprezentujący interdyscyplinarne środowisko specjalistów w dziedzinie geoinformacji, stwierdzają, że istniejący stan prawny w tej dziedzinie oraz związane z nim struktury organizacyjne opóźniają zrównoważony rozwój Polski, utrudniając funkcjonowanie administracji publicznej, realizowanie inwestycji infrastrukturalnych, kształtowanie społeczeństwa informacyjnego oraz korzystanie ze współpracy i pomocy w ramach Unii Europejskiej.

Środowisko nasze od dawna domaga się nowelizacji prawa, odpowiadającej potrzebom kraju oraz zharmonizowanej z prawem wspólnotowym, m.in. z dyrektywą INSPIRE. Za szczególnie pilną uważamy nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Istotnym krokiem zmierzającym do naprawienia istniejącego stanu rzeczy powinno być opracowanie rządowej strategii w zakresie geoinformacji, co było już przedmiotem rezolucji podjętej przez nasze środowisko w roku ubiegłym i skierowanej do ministra transportu i budownictwa. Ponieważ w okresie minionego roku następowało dalsze stopniowe pogarszanie się sytuacji, zwracamy się ponownie do kompetentnych władz państwowych z apelem o pilne podjęcie stosownych działań naprawczych.

Upoważniamy prezesa Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej do przekazania niniejszej rezolucji ministrowi budownictwa, głównemu geodecie kraju oraz przewodniczącemu Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS