|2006-10-06|
Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy
XVI Konferencja PTIP - rezolucja
Dobiega końca zorganizowana w Warszawie XVI Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej z cyklu „Geoinformacja w Polsce” (4-6 października). Uczestnicy spotkania wystosowali rezolucję, w której - podobnie jak rok wcześniej - domagają się m.in. opracowania rządowej strategii w zakresie geoinformacji. Członkowie PTIP ponownie wybrali prof. Jerzego Gaździckiego na prezesa towarzystwa.
Spośród 14 sesji zaplanowanych w ramach konferencji nie odbyła się tylko jedna. Główny geodeta kraju nie wyraził zgody na zorganizowanie sesji warsztatowej poświęconej systemowi Geoportal, której miał przewodniczyć dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rozwoju PZGiK GUGiK Janusz Dygaszewicz. Za udaną należy natomiast uznać drugą z sesji warsztatowych zatytułowaną „Przepisy implementacyjne INSPIRE” (szerzej napiszemy o niej w listopadowym GEODECIE). Pozostałe sesje poświęcone były takiej tematyce, jak: analizy przestrzenne, technologie geomatyczne, metodyka geoinformacji, morskie i rzeczne systemy informacji przestrzennej, integracja i harmonizacja baz danych przestrzennych oraz zastosowania geoinformacji. Konferencję zamknie dzisiaj sesja referatowa połączona z zebraniem Sekcji Geoinformatyki Komitetu Geodezji PAN.
Podczas wczorajszego Walnego Zebrania Wyborczego PTIP zdecydowano, że zarząd będzie działał w dotychczasowym składzie, a zatem prezesem na kolejne 3 lata nadal będzie prof. Jerzy Gaździcki. Omawiając dotychczasowe osiągnięcia towarzystwa, profesor podkreślił fakt, że PTIP jest jedynym członkiem Open Geospatial Consortium (OGC) reprezentującym nasz kraj. Z kolei zgłoszeni przez PTIP dr Ewa Wysocka oraz dr Marek Baranowski są jedynymi polskim ekspertami biorącymi udział w opracowywaniu przepisów implementacyjnych INSPIRE. PTIP jako organizacja pozarządowa wyraża niezależną opinię środowiska związanego z geoinformacją zarówno na forum międzynarodowym, jak i krajowym. Wyrazem działalności towarzystwa jest m.in. organizowanie konferencji, prowadzenie witryny internetowej (zawierającej np. leksykon geomatyczny) oraz wydawanie czasopisma naukowego zatytułowanego „Roczniki Geomatyki, które tylko w tym roku obejmie blisko 1200 stron druku.
Uczestnicy konferencji PTIP tradycyjnie już zabierają głos w sprawach najważniejszych dla geoinformacji. Podobnie i w tym roku przyjęta została rezolucja, której treść prezentujemy poniżej:
Rezolucja XVI Konferencji „Geoinformacja w Polsce”
Warszawa 4-6 października 2006 r.
Uczestnicy XVI Konferencji „Geoinformacja w Polsce”, reprezentujący interdyscyplinarne środowisko specjalistów w dziedzinie geoinformacji, stwierdzają, że istniejący stan prawny w tej dziedzinie oraz związane z nim struktury organizacyjne opóźniają zrównoważony rozwój Polski, utrudniając funkcjonowanie administracji publicznej, realizowanie inwestycji infrastrukturalnych, kształtowanie społeczeństwa informacyjnego oraz korzystanie ze współpracy i pomocy w ramach Unii Europejskiej.
Środowisko nasze od dawna domaga się nowelizacji prawa, odpowiadającej potrzebom kraju oraz zharmonizowanej z prawem wspólnotowym, m.in. z dyrektywą INSPIRE. Za szczególnie pilną uważamy nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Istotnym krokiem zmierzającym do naprawienia istniejącego stanu rzeczy powinno być opracowanie rządowej strategii w zakresie geoinformacji, co było już przedmiotem rezolucji podjętej przez nasze środowisko w roku ubiegłym i skierowanej do ministra transportu i budownictwa. Ponieważ w okresie minionego roku następowało dalsze stopniowe pogarszanie się sytuacji, zwracamy się ponownie do kompetentnych władz państwowych z apelem o pilne podjęcie stosownych działań naprawczych.
Upoważniamy prezesa Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej do przekazania niniejszej rezolucji ministrowi budownictwa, głównemu geodecie kraju oraz przewodniczącemu Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|