Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-05| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy

XVI Konferencja PTIP - Polskie Dni INSPIRE 2006


Sesją jubileuszową z okazji 75. urodzin profesora Jerzego Gaździckiego rozpoczęła się wczoraj w Warszawie XVI Konferencja PTIP z cyklu „Geoinformacja w Polsce”. 3-dniowa impreza zorganizowana pod hasłem „Polskie Dni INSPIRE 2006” jak co roku zgromadziła grono specjalistów z dziedziny geoinformacji.

Profesor Jerzy Gaździcki jest bez wątpienia jednym z największych autorytetów w dziedzinie geodezji w Polsce oraz twórcą polskiej szkoły geomatyki. Szerzej sylwetkę tego wybitnego naukowca i społecznika zaprezentujemy w listopadowym wydaniu GEODETY, a poniżej tylko szkicowo przedstawiamy jego imponujące dokonania.
Jerzy Gaździcki urodził się 15 października 1931 r. w Zamościu. Okupację spędził w Warszawie, gdzie jako 13-latek na ochotnika brał udział w powstaniu warszawskim. Po ukończeniu I klasy Liceum Mierniczego zdał eksternistyczną maturę ogólnokształcącą i w 1950 r. rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej. Już na III roku studiów został asystentem w katedrze matematyki, a następnie asystentem profesora Hausbrandta w katedrze Rachunku Wyrównawczego i Obliczeń Geodezyjnych. W roku 1961 obronił pracę doktorską zatytułowaną "Niektóre zastosowania pojęcia eliminacji w obliczeniach geodezyjnych", w wieku 35 lat uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego został mu nadany w roku 1974, a zwyczajnego w 1982. Przez wiele lat był pracownikiem Politechniki Warszawskiej, Instytutu Geodezji i Kartografii, a następnie Uniwersytetu Technicznego w Delft.

Jak zwykł był mawiać profesor Michał Odlanicki-Poczobutt, szczególną cechą profesora Gaździckiego jest jego umiejętność koncentrowania się na zagadnieniach najważniejszych dla praktyki oraz doprowadzenia wyników swoich badań teoretycznych do postaci nadającej się do bezpośredniego wdrożenia. Przypomnijmy tylko, że w latach 60. doprowadził do zainstalowania na Wydziale Geodezji i Kartografii PW pierwszego komputera UMC1, w latach 70. miał wielki wkład w wyprodukowanie serii specjalizowanych komputerów GEO2 wykorzystywanych w OPGK-ach, inicjował i realizował wiele prac naukowo-badawczych o podstawowym znaczeniu dla rozwoju zastosowań informatyki w geodezji i kartografii, był wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród w konkursie Mistrz Techniki.
Profesor Gaździcki wspomagał merytorycznie kontrakty i działania eksportowe w zakresie geodezji w Iraku, Kuwejcie, Libii, Syrii, Libanie, Nigerii, Iranie i Afganistanie. Wykładał nie tylko w Polsce i Holandii, ale również na uniwersytetach w Wenezueli, Iraku oraz Chinach.

Obok pracy naukowej prowadził i do dziś prowadzi działalność społeczną. Aktywnie działał w licznych organizacjach i inicjatywach międzynarodowych (np. ostatnio INSPIRE). Był inspiratorem utworzenia w 1970 r. Klubu Użytkowników ETO w Geodezji (w ramach NOT), przekształconego w 1991 roku w Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej, które od 2003 r. stało się niezależną organizacją pozarządową. Podstawowym celem tej organizacji jest "harmonijny rozwój dziedziny informacji przestrzennej zmierzającej do powszechnej dostępności oraz wszechstronnego i efektywnego użytkowania danych przestrzennych w Polsce". Jedną z form realizacji tego celu jest organizowanie konferencji poświęconych systemom informacji przestrzennej. Tegoroczna impreza jest już 16. z rzędu.

(Życiorys profesora Jerzego Gaździckiego na podstawie opracowania Marka Baranowskiego i Ewy Musiał opublikowanego w "Rocznikach Geomatyki 2006" tom 4, zeszyt 2)

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS