wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-08-30| Geodezja, GIS, Instytucje, Imprezy, Kataster

Seminarium o projekcie GEOPORTAL.GOV.PL


Dziś w warszawskim Centrum Bankowo-Finansowym odbyło się 36. seminarium z cyklu informatyka w administracji pod hasłem „Udostępnianie danych georeferencyjnych GEOPORTAL.GOV.PL – nowe możliwości zarządzania przestrzenią”, które zgromadziło blisko 100 osób, głównie przedstawicieli administracji różnych szczebli, przyszłych użytkowników systemu.

Była to kolejna odsłona realizowanego przez GUGiK projektu, którego podstawowym zadaniem jest upowszechnienie dostępu do danych geoprzestrzennych przez internet. Impreza została zorganizowana przez Centrum Promocji Informatyki, a obrady poprowadził prof. Jerzy Gaździcki. Grażyna Skołbania z GUGiK przedstawiła m.in. rolę i miejsce zinformatyzowanego zasobu geodezyjno-kartograficznego w rozwoju państwa. Prof. Józef Oleński z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że w państwie demokratycznym, społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy bardzo istotne znaczenie ma infrastruktura informacyjna i rozwiązanie omawiane podczas seminarium bardzo dobrze się w tę zasadę wpisuje. Jego zdaniem GEOPORTAL.GOV.PL to nie sklep internetowy, ale system nawigacji po kompleksie zintegrowanych systemów informacji geoprzestrzennej. Profesor podkreślił też, że integralnym elementem tego portalu powinna być mapa relacji referencyjnych, a pojęcie systemu referencyjnego powinno pilnie stać się kategorią prawną. W czasie seminarium wiele mówiono o konieczności stosowania standardów przy udostępnianiu i wymianie danych, o poprawie ich jakości i harmonizacji, ale też harmonizacji prawa. Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego Janusz Dygaszewicz zaprezentował on-line przykłady udostępniania danych przez funkcjonującą obecnie prototypową wersję GEOPORTAL.GOV.PL (w formie cyfrowej znajdują się tam: ortofotomapa, NMT, rastrowe mapy topograficzne, BDO oraz VMapa, dodatkowe elementy są też udostępnianie służbie geodezyjnej w intranecie). Ujawnił też, że w sierpniu liczba odwiedzin portalu wyniosła 66 tys.
Podczas kończącej spotkanie dyskusji pojawiły się pytania przyszłych użytkowników dotyczące terminu udostępnienia tzw. serwisów dedykowanych, które docelowo będzie oferował GEOPORTAL.GOV.PL. Okazuje się, że z technicznego punktu widzenia jest to możliwe praktycznie od ręki, natomiast pozostaje kwestia braku uregulowań prawnych. Zatem dane takie już wkrótce mogą być udostępniane, ale tylko pilotażowo. Zamknięcie prac wdrożeniowych GEOPORTAL.GOV.PL przewidywane jest na I kwartał 2008 r. O skomplikowanym charakterze realizowanego projektu świadczyć może to, że brytyjski geoportal przegrał około 16% pozwów wystosowanych przez jego użytkowników ze względu na niedostateczną jakość oferowanych danych.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS