Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-08-30| Geodezja, GIS, Instytucje, Imprezy, Kataster

Seminarium o projekcie GEOPORTAL.GOV.PL


Dziś w warszawskim Centrum Bankowo-Finansowym odbyło się 36. seminarium z cyklu informatyka w administracji pod hasłem „Udostępnianie danych georeferencyjnych GEOPORTAL.GOV.PL – nowe możliwości zarządzania przestrzenią”, które zgromadziło blisko 100 osób, głównie przedstawicieli administracji różnych szczebli, przyszłych użytkowników systemu.

Była to kolejna odsłona realizowanego przez GUGiK projektu, którego podstawowym zadaniem jest upowszechnienie dostępu do danych geoprzestrzennych przez internet. Impreza została zorganizowana przez Centrum Promocji Informatyki, a obrady poprowadził prof. Jerzy Gaździcki. Grażyna Skołbania z GUGiK przedstawiła m.in. rolę i miejsce zinformatyzowanego zasobu geodezyjno-kartograficznego w rozwoju państwa. Prof. Józef Oleński z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że w państwie demokratycznym, społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy bardzo istotne znaczenie ma infrastruktura informacyjna i rozwiązanie omawiane podczas seminarium bardzo dobrze się w tę zasadę wpisuje. Jego zdaniem GEOPORTAL.GOV.PL to nie sklep internetowy, ale system nawigacji po kompleksie zintegrowanych systemów informacji geoprzestrzennej. Profesor podkreślił też, że integralnym elementem tego portalu powinna być mapa relacji referencyjnych, a pojęcie systemu referencyjnego powinno pilnie stać się kategorią prawną. W czasie seminarium wiele mówiono o konieczności stosowania standardów przy udostępnianiu i wymianie danych, o poprawie ich jakości i harmonizacji, ale też harmonizacji prawa. Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego Janusz Dygaszewicz zaprezentował on-line przykłady udostępniania danych przez funkcjonującą obecnie prototypową wersję GEOPORTAL.GOV.PL (w formie cyfrowej znajdują się tam: ortofotomapa, NMT, rastrowe mapy topograficzne, BDO oraz VMapa, dodatkowe elementy są też udostępnianie służbie geodezyjnej w intranecie). Ujawnił też, że w sierpniu liczba odwiedzin portalu wyniosła 66 tys.
Podczas kończącej spotkanie dyskusji pojawiły się pytania przyszłych użytkowników dotyczące terminu udostępnienia tzw. serwisów dedykowanych, które docelowo będzie oferował GEOPORTAL.GOV.PL. Okazuje się, że z technicznego punktu widzenia jest to możliwe praktycznie od ręki, natomiast pozostaje kwestia braku uregulowań prawnych. Zatem dane takie już wkrótce mogą być udostępniane, ale tylko pilotażowo. Zamknięcie prac wdrożeniowych GEOPORTAL.GOV.PL przewidywane jest na I kwartał 2008 r. O skomplikowanym charakterze realizowanego projektu świadczyć może to, że brytyjski geoportal przegrał około 16% pozwów wystosowanych przez jego użytkowników ze względu na niedostateczną jakość oferowanych danych.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS