wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-06-09| Geodezja, GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

SDI istotnym elementem infrastruktury krytycznej


Powódź, która kilka dni temu nawiedziła Małopolskę, jest smutnym potwierdzeniem prawdy, że sytuacji kryzysowych nie da się całkowicie wyeliminować. Można je jedynie przewidywać, starać się im zapobiegać oraz minimalizować ich skutki. Otwierając II Ogólnopolskie Sympozjum „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, zarówno wojewoda małopolski Witold Kochan, jak i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (na zdjęciu)podkreślali praktyczny wymiar informacji przestrzennej w zarządzaniu kryzysowym.

Blisko 200 fachowców z różnych dziedzin zastanawia się od wczoraj w Krakowie, w jaki sposób optymalnie wykorzystać informację przestrzenną w zarządzaniu kryzysowym. Sympozjum zorganizowali geodeci, ale przedstawiciele wszystkich służb ratowniczych są już przekonani nie tylko o konieczność budowy baz danych i systemów ułatwiających reagowanie w przypadku kryzysu, ale także szerokiej współpracy eliminującej wielokrotne gromadzenie przez różne służby tych samych danych. Przykładem inicjatywy umożliwiającej integrację danych z różnych źródeł jest projekt geoportal.gov.pl po raz pierwszy publicznie przedstawiony podczas krakowskiego sympozjum. Profesor Jerzy Gaździcki podkreślił, że infrastruktura informacji przestrzennej jest istotnym elementem infrastruktury krytycznej. Przypomniał też, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Lech Kaczyński zwrócił uwagę na brak podstaw prawnych zarządzania kryzysowego. Projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym opracowany został ostatnio przez MSWiA. Obejmuje on „zadania administracji publicznej realizowane w sytuacjach kryzysowych, które rozumiane są jako stan narastającej destabilizacji, niepewności i napięcia społecznego, charakteryzujący się możliwością utraty kontroli nad przebiegiem wydarzeń albo eskalacji zagrożenia, a w szczególności sytuacja stwarzająca zagrożenie dla życia, zdrowia, mienia, dziedzictwa kulturowego, środowiska lub infrastruktury krytycznej, w tym spowodowana zdarzeniem o charakterze terrorystycznym”.

kpk


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS