Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-06-09| Geodezja, GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

SDI istotnym elementem infrastruktury krytycznej


Powódź, która kilka dni temu nawiedziła Małopolskę, jest smutnym potwierdzeniem prawdy, że sytuacji kryzysowych nie da się całkowicie wyeliminować. Można je jedynie przewidywać, starać się im zapobiegać oraz minimalizować ich skutki. Otwierając II Ogólnopolskie Sympozjum „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, zarówno wojewoda małopolski Witold Kochan, jak i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (na zdjęciu)podkreślali praktyczny wymiar informacji przestrzennej w zarządzaniu kryzysowym.

Blisko 200 fachowców z różnych dziedzin zastanawia się od wczoraj w Krakowie, w jaki sposób optymalnie wykorzystać informację przestrzenną w zarządzaniu kryzysowym. Sympozjum zorganizowali geodeci, ale przedstawiciele wszystkich służb ratowniczych są już przekonani nie tylko o konieczność budowy baz danych i systemów ułatwiających reagowanie w przypadku kryzysu, ale także szerokiej współpracy eliminującej wielokrotne gromadzenie przez różne służby tych samych danych. Przykładem inicjatywy umożliwiającej integrację danych z różnych źródeł jest projekt geoportal.gov.pl po raz pierwszy publicznie przedstawiony podczas krakowskiego sympozjum. Profesor Jerzy Gaździcki podkreślił, że infrastruktura informacji przestrzennej jest istotnym elementem infrastruktury krytycznej. Przypomniał też, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Lech Kaczyński zwrócił uwagę na brak podstaw prawnych zarządzania kryzysowego. Projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym opracowany został ostatnio przez MSWiA. Obejmuje on „zadania administracji publicznej realizowane w sytuacjach kryzysowych, które rozumiane są jako stan narastającej destabilizacji, niepewności i napięcia społecznego, charakteryzujący się możliwością utraty kontroli nad przebiegiem wydarzeń albo eskalacji zagrożenia, a w szczególności sytuacja stwarzająca zagrożenie dla życia, zdrowia, mienia, dziedzictwa kulturowego, środowiska lub infrastruktury krytycznej, w tym spowodowana zdarzeniem o charakterze terrorystycznym”.

kpk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS