wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-27| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Imprezy

Sto lat dla Wydziału Geodezji i Kartografii PW!

Obchody 90-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej rozpoczęły się okolicznościową mszą świętą w kościele przy placu Zbawiciela. W Dużej Auli Politechniki wystawę poświęconą historii i dokonaniom Wydziału otworzyli: prorektor Politechniki prof. Władysław Wieczorek i dziekan WGiK prof. Witold Prószyński.


Sto lat dla Wydziału Geodezji i Kartografii PW!
Głównym punktem obchodów rocznicowych była uroczystość w Małej Auli, na którą przybyło ponad 300 gości, w przeważającej części absolwentów uczelni. Rozpoczęto od Gaudeamus igitur. Okolicznościowe mowy wygłosili m.in. rektor Politechniki prof. Włodzimierz Kurnik, główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, przewodniczący Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski, dziekani wydziałów geodezyjnych z Akademii Górniczo-Hutniczej, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a także przedstawiciele mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenia Kartografów Polskich i Geodezyjnej Izby Gospodarczej.

Profesor Witold Prószyński (fot.) przedstawił w zarysie historię Wydziału, sylwetki wybitnych profesorów, którzy zapisali się w pamięci wielu pokoleń polskich geodetów, w tym: Edwarda Warchałowskiego, Tadeusza Lazzariniego, Felicjana Piątkowskiego, Jana Różyckiego, Czesława Kameli, przypomniał także najnowsze dokonania kadry naukowej.
Referat okolicznościowy wygłosił prof. Aleksander Brzeziński, który omówił rolę współczesnej geodezji w badaniach ruchu obrotowego Ziemi.

Jubileusz był okazją do uhonorowania zasłużonych pracowników Wydziału i jego absolwentów. 14 osób otrzymało z rąk głównego geodety kraju Jolanty Orlińskiej odznaki honorowe „Za zasługi dla geodezji i kartografii”. 11 osób nagrodzono Honorowymi Odznakami Wydziału Geodezji i Kartografii, 5 osób otrzymało natomiast Odznaki Honorowe za Zasługi dla SGP. Siedemdziesięciu absolwentom Wydziału wręczono „Złote dyplomy”, które przyznawane są tym, którzy ukończyli studia co najmniej 50 lat temu.
Marszalek województwa mazowieckiego przyznał Wydziałowi medal Pro Mazovia – za szczególne osiągnięcia dla rozwoju województwa.
Uroczystość w Małej Auli zakończył występ śpiewaczki dr Marty Gajadhur, byłej studentki Wydziału. Gościem specjalnym uroczystości był ksiądz prałat Bogusław Bijak, absolwent Wydziału z roku 1955.

W sposób szczególny uhonorowano prof. Czesława Kamelę (1910-1992), wybitną postać związaną przez dziesięciolecia z Wydziałem Geodezji i Kartografii. W szczelnie wypełnionej amfiteatralnej sali 315 odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą profesora. Jego sylwetkę i dokonania przybliżył prof. Marcin Barlik.

Późnym popoludniem zorganizowano zwiedzanie laboratoriów naukowych i dydaktycznych oraz sesję naukowo-techniczną, w której przewidziano referaty na temat najnowszych technologii pomiarowych i wystąpienia sponsorów. Przez cały dzień w Dużej Auli trwała wystawa nowoczesnych instrumentów oferowanych przez największych dostawców sprzętu pomiarowego oraz niemniej ciekawa wystawa prezentująca kolekcję starych instrumentów będących w posiadaniu Wydziału.
Dzisiaj (28 maja) organizatorzy obchodów zapraszają na Geopiknik, czyli imprezę plenerową, która tradycyjnie odbędzie się w Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym PW w Józefosławiu k. Piaseczna.Sponsorami uroczystości byli: GUGiK, Czerski Trade, Esri Polska, TPI, Geopryzmat, Leica Geosystems, Impexgeo, Intergraph, MGGP Aero, Nadowski Instrumenty Geodezyjne, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Stonex, OPGK Olsztyn, OPGK w Lublinie; GEODETA był patronem medialnym, podobnie jak Przegląd Geodezyjny.

Wybrane daty z historii Wydziału

15 listopada 1915 r. – inauguracja pierwszego roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej
20 maja 1919 r. – wystąpienie rektora Politechniki prof. Jana Zawadzkiego z wnioskiem o utworzenie Wydziału Mierniczego
30 czerwca 1921 r. – Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia wydaje rozporządzenie, zgodnie z którym postanowiono utworzyć Wydział Mierniczy
1 września 1921 r. – Wydział Mierniczy rozpoczyna działalność; przyjęto 38 kandydatów
1922 r. – powstają dwie pierwsze katedry; katedrę Miernictwa I obejmuje prof. Edward Warchałowski
1925 r. – zmiana nazwy z Wydział Mierniczy na Wydział Geodezyjny
1933 r. – Wydziały Geodezyjny, Inżynierii Lądowej i Inżynierii Wodnej połączono w jeden – Wydział Inżynierii
1945 r. – odradza się Wydział Geodezyjny
1948 r. – na Wydziale wprowadzono studia dwustopniowe
1954 r. – kolejna zmiana nazwy, tym razem na Wydział Geodezji i Kartografii

Do tej pory Wydział Geodezji i Kartografii wykształcił ponad 6500 geodetów i kartografów (249 do 1939 r., 21 podczas okupacji, ponad 900 na studiach zaocznych).

Źródło: „90 lat Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej”, Warszawa 2011

Jerzy Przywara


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jak To jest ? Dlaczego Wydział który ma najwięcej pracowników samodzielnych w dziedzinie geodezji, ma najniższą kategorie ?
odpowiedz zgłoś
Euforia Może teraz zanim zaczną się przygotowania do 95 rocznicy warto zadbać o kategorię Wydziału i może dobrze, aby kadra w szczególności samodzielna, mniej wspierała liczne uczelnie prywatne. Powodzenia
odpowiedz zgłoś
geopiknik Jeśli nie byłeś - ŻAŁUJ! Impreza na 102. Szczególne podziękowania dla Dziekana Pachuty - to jest urok i głos! Ale uwaga za rok kolejny geopiknik, tym razem nie przegap. Zapraszamy!
odpowiedz zgłoś
Sto lat!!! Jedyne liczące sie uczelnie kształcące geodetów to PW,AGH,UWM,WAT,UR Krakow,UP Wrocław. Reszta to tzw. pomyłki systemu. Pozdrowienia dla Politechniki Warszawskiej z Krakowa!
odpowiedz zgłoś
sponsorowanie Panie Redaktorze Przywara! Jak się wymienia sponsorów to podaje się wszystkich lub też wymienia się wybiórczo podając "między innymi"Pan wybrał pierwszy wariant , a więc pomogę.Poza listą którą Pan wynienił sponsorami byli: SGP, OPGK Olsztyn, Stonex,OPGK Lublin. Do usłyszenia przy następnym sponsoringu.
odpowiedz zgłoś
Viva Akademia Sto lat? Chyba Tysiąc lat :)
odpowiedz zgłoś
Szcunek! Jeszcze nigdy nie spotkałem w jednym miejscu taki dużo osobistości, liczących się zarówno w kraju jak i na arenie światowej! Dorobek wydziału jest imponujący, ale to są właśnie lata doświadczeń. Jako student jestem dumny mogąc studiować na takim Wydziale.
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS