wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-13| GIS, Software, Imprezy

Drugi dzień o FOSS4G

Certyfikowanie znajomości wolnych aplikacji, wykorzystanie ich w pracy dewelopera, Web 3.0 – to tylko niektóre tematy drugiego dnia wrocławskiej konferencji „Wolne oprogramowanie w geoinformacji” (12-13 maja).


Drugi dzień o FOSS4G
W trakcie imprezy przyznano kolejne wyróżnienie polskiego oddziału OSGeo. Otrzymał je Maciej Rossa z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która to m.in. z jego inicjatywy kończy właśnie wdrażanie geoportalu bazującego na komponentach open (więcej o geoportalu GDOŚ w GEODECIE 2/2011). Jak zapowiedział laureat, serwis ruszy jeszcze w czerwcu br.

Z kolei dr Adam Iwaniak (UP we Wrocławiu) zaprezentował pomysł inteligentnych geoportali, które wpisywałyby się w coraz popularniejszą koncepcję Web 3.0 (internetu zdolnego rozpoznawać zamiary człowieka). Serwis taki miałby wykonywać złożone zadania analityczne tylko na podstawie poleceń podanych komputerowi w naturalnym języku internauty. Zdaniem dr. Iwaniaka inteligentne geoportale mogłyby z powodzeniem bazować na istniejących już usługach OGC (w szczególności WPS). Do ich opracowania jest jednak, niestety, jeszcze bardzo daleko.

Nieco mniej ambitną, za to namacalną już koncepcję serwisu mapowego przedstawił doktorant Politechniki Warszawskiej Krzysztof Pokonieczny. Bazując na komponentach open source, opracował geoportal prezentujący dane przestrzenne w czasie rzeczywistym. Do bazy danych wprowadzane są one za pośrednictwem dalmierza laserowego połączonego ze smartfonem. Więcej informacji o zmaganiach z tym projektem, jak również rady dla deweloperów korzystających z FOSS4G można znaleźć na stronie internetowej autora.

Większość referatów wygłoszonych we Wrocławiu związana była tylko z kilkoma aplikacjami FOSS4G – szczególnie GeoServerem, Quantum GIS i GRASS. Niektórzy promowali jednak dużo mniej znane produkty. Krzysztof Pokonieczny zachwalał komponenty SharpMap i MapWinGIS, Grzegorz Sabak z WAT przekonywał, że z programem gnuplot można zrobić nie tylko wykres, ale i przyzwoitą mapę, natomiast Jarosław Zawadzki (PW) polecał wykładowcom teledetekcji aplikację UNESCO Bilko (wkrótce w internecie powinna się ukazać jego polska dokumentacja).

– A może na wzór komercyjnych producentów należy wprowadzić certyfikację znajomości wolnego oprogramowania? – zastanawiał się dr Robert Szczepanek z polskiego oddziału OSGeo. Pomysł taki w odniesieniu do Quantum GIS pojawił się rok temu we Wrocławiu podczas międzynarodowego „Hackfestu”. W przypadku gvSIG już jest wdrożony, tyle że w Hiszpanii. Egzamin taki miałby być tani, obiektywny i dostępny przez internet. Certyfikat byłby cenny zarówno dla poszukującego pracy, jak i pracodawcy.

W III konferencji z cyklu „Wolne oprogramowanie w geoinformatyce” wzięło udział blisko sto osób „w realu” i zapewne kilka razy więcej za pośrednictwem internetowej transmisji. Organizatorami imprezy byli: polski oddział OSGeo, Grupa WoGIS i Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wyróżnienie jak się przyznaje wyróżnienie za coś czego jeszcze nie wdrożono ?
odpowiedz zgłoś
Podsumowanie Byłem, widziałem. Organizacja kiepska. Liczyłem na te warsztaty z QGis'a, ale porażka. Czy było warto wydać 400 PLN i poświęcić 2 dni koszty podróży. Chyba nie, niestety:(
odpowiedz zgłoś
do Mateusz Co do pytań i dyskusji po wygłoszeniu referatu to ja i tak obstaję przy swoim. Zadawanie pytań nie przynosi wiele pożytku gdyż uczestników jest wielu a czas na dyskusję jest zawsze ograniczony. Zwykle bywa tak, że zadawane są dwa, trzy pytania, które interesują kilka osób na sali i większość zostaje tak czy inaczej nieukontentowana. Jeżeli ktoś NAPRAWDĘ chce się czegoś dowiedzieć to i tak dotrze do prelegenta (przerwa, spotkanie towarzyskie, mail itd.). Co do tematyki to nigdy się nie trafi we wszystkie gusta. Mnie akurat WebGIS i to nieszczęsne Inspire interesowało bo z tym na co dzień pracuję, choć muszę przyznać, że niektóre wystąpienia były mało konkretne i ogólnikowe. Jeżeli chodzi o warsztaty to fakt. Choć jak napisałem cudów nie ma się co po nich spodziewać to powinny być prowadzone lepiej - tutaj apel do organizatorów żeby na przyszły rok przygotowali się lepiej bo dużo osób wystawiło im za nie żółtą (a co niektórzy czerwoną:)) kartkę. Pozdrawiam i do zobaczenia za rok.
odpowiedz zgłoś
Narzkanie Ja jestem studentem, płaciłem z własnej kieszeni(już drugi raz) i spodziewałem się czegoś więcej. Jeszcze przyjdą takie czasy, że i ja wystąpię na kolejnej edycji. Krzysztof: "Co do tematyki to dodam tylko, że organizatorzy wybierają to, co ludzie chcą pokazać. Wiele wystąpień zatem mijało się z tematyką gdyż nic innego (lepszego) nie było." To odrzuca się te referaty i wygospodarowuje czas na dyskusję. To, że nie da się nauczyć programować w 2 godziny nie oznacza, że warsztaty mają być tak kiepsko przygotowane, choć moim zdaniem przygotowane to nie najwłaściwsze słowo. Było kilka dobrych referatów, brakowało jednak więcej prezentacji o analizach i wykorzystaniu w czymś innym niż WebGis
odpowiedz zgłoś
słów kilka narzekania faktycznie sporo, taka chyba nasza polska natura:) tylko czy faktycznie wszędzie zawinili organizatorzy? Przecież każdy kto chciał mógł zgłosić referat, organizatorzy tylko nakreślili ramy tematyczne. To, że co drugi referat dotyczył ispire albo metadanych nie wynika moim zdaniem z niedopracowania organizatorów, tylko z tego, że to tematy ostatnio modne. Osobiście uważam, że za dużo stanowczo gadania o dyrektywach i standardach, wolę posłuchać o ciekawych wdrożeniach, analizach, popatrzeć na konkretne przykłady rozwiązanych problemów.
odpowiedz zgłoś
Ciągłe narzekanie Jak to zwykle bywa większość komentujących narzeka. W takim razie ja proponuje zaprezentować w przyszłym roku swoje wystąpienie albo jeszcze lepiej zorganizować swoją konferencję w której ani słowem nikt nie powie o Inspire. Cena konferencji była niezwykle korzystna a transmisja na żywo to świetna posunięcie bo 95% uczestników i tak nie płaciło za udział z własnej kieszeni. Jak ktoś płacił to trąba bo informacja o transmisji była. Co do warsztatów to fakt - można to było zrobić lepiej - ale one i tak były na doczepkę bo nikt chyba nie liczy na to, że nauczy się programowania QGIS i 2h. Co do tematyki to dodam tylko, że organizatorzy wybierają to, co ludzie chcą pokazać. Wiele wystąpień zatem mijało się z tematyką gdyż nic innego (lepszego) nie było. Nie ma co nad tym biadolić tylko zrobić coś lepszego - po to takie spotkania są. Jestem pewny, że za rok będzie 100 razy lepiej
odpowiedz zgłoś
Online? Jezeli jezdzisz na konferencje tylko po to zeby zobaczyc wystapienia to gratuluje. Najwiecej korzystasz rozmawiajac w kuluarach a interesy ubijasz przy wodce na kolacji... chyba ze lubisz pic do ekranu to git.
odpowiedz zgłoś
konferencja Już w trakcie konferencji przyszło mi do głowy - za co zapłaciłem te 400zł skoro mogłem sobie obejrzeć wszystko online?
odpowiedz zgłoś
warsztaty ~Tomek Zgadzam się. Można było przygotować skrypty py ładnie okomentowane (myślałem, że właśnie dlatego dostaliśmy 1 GB pendrivy), pokazać jakieś dobre IDE, dorzucić papierowy konspekt z ćwiczeniami do wykonania. IMO najlepsze wystąpienie miał pan Maciej Rossa. Jego zdrowe podejście do tematu powinno być wzorem dla każdego urzędnika.
odpowiedz zgłoś
warsztaty Warsztaty z qgis były kompletnie nie przygotowane. Bardzo na nie liczyłem a dowiedziałem się, że w sieci jest samouczek i tylko tyle. Brak czasu na dyskusję i temat INSPIRE, który ciągle się przewijał zaowocował tym, że za rok obejrzę sobie online.
odpowiedz zgłoś
warsztaty Ja słyszałem wszystko. Wystarczyło tylko posłuchać i naprawdę chcieć się czegoś dowiedzieć. Co do konspektu: na warsztatach korzystaliśmy ze strony na której było opisane to oraz wiele innych przykładów.
odpowiedz zgłoś
było super Uczestniczyłem w konferencji po raz drugi. To najlepszy stosunek jakości do ceny w Polsce. Pogromcy mitów obnażają prawdy, które nie dla wszystkich są wygodne. Moje gratulacje, tak trzymajcie.
odpowiedz zgłoś
od siebie ja również oczekiwałem referatów o tematyce bardziej związanej z tematyką konferencji - zastosowanie wolnego oprogramowania nie ogranicza się przecież do realizacji unijnych dyrektyw. poza tym organizowanie warsztatów (QGIS) w sali gimnastycznej gdzie nie słychać praktycznie w ogóle prowadzącego (pogłos) to jakieś nieporozumienie. kilka osób z ostatnich rzędów wyszło z tego właśnie powodu. za 400zł (ponad) oczekiwałbym większego profesjonalizmu. w realizacji warsztatów na pewno pomogłoby choć kilka stron konspektu, bo tematyka była bardzo ciekawa.
odpowiedz zgłoś
tematyka Faktycznie tematów dydaktycznych typowo GIsowych było mało ale nie w pełni to przecież zależy od organizatorów - różne tematy na konferencji wynikają ze zgłoszeń osób które pracują na WO a ci głównie pracują nad INSPIRE. Zaległości można było nadgonić na warsztatach z GRASSa.
odpowiedz zgłoś
do ~Enderw Nie zgodzę się co do tego podniecania się Inspire, bo jeśli byłeś na Konferencji to wiesz, że m.in. dr Kubik i Iwaniak byli raczej pogromcami mitów wokół Inspire w Polsce. Dlaczego? Otóż, mieli słuszną uwagę co do błędnego posunięcia w postaci wdrażania europejskiej IIP w Polsce a zamiast krajowej, która by była zgodna z europejską. Dużo by jeszcze pisać, ale sądzę że warto być na Konferencji i potem się odnosić do wypowiedzi referujących a nie tylko z notatek prasowych. Co do uwagi ~zawiedzionego, zgodzę się co do braku czasu na pytani. W obu wcześniejszych edycjach było to przewidziane - a e-maile umieszczone w prezentacjach nie zawsze wystarczają. Nie wiem co uważasz pod pojęciem "tematyki typowo GIS-owej", ale GIS to dla mnie konkretne sposoby wykorzystania, wdrożenia - to na konferencji było. Nie spodziewałem się Hackfestu jaki był na jesieni ubiegłego roku, bo jego namiastką były warsztaty z programowania w QGISie a jak zauważyłem tylko połowa osób na nich wytrwała. Pozdrawiam.
odpowiedz zgłoś
Inspire Hasło Inspire może podnieca organizatorów, ale na pewno nie uczestników, którzy mają tego już dość.
odpowiedz zgłoś
mogło być lepiej! Tematyka konferencji niestety dotyczyła przede wszystkim INSPIRE, metadanych i generalnie WebGISu. Choć wielu uczestników faktycznie było zainteresowanych tą tematyką, to w moim odczuciu większość mogła czuć niedosyt - brakowało referatów o tematyce typowo GISowej. Jednak największy błąd organizatorów to brak możliwości zadawania pytań po referacie! Takie spotkania to przecież okazja do dyskusji, nie tylko wieczorem przy piwie. To duże zaniedbanie, że takiej możliwości nie było.
odpowiedz zgłoś
17 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS