Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-13| GIS, Software, Imprezy

Drugi dzień o FOSS4G

Certyfikowanie znajomości wolnych aplikacji, wykorzystanie ich w pracy dewelopera, Web 3.0 – to tylko niektóre tematy drugiego dnia wrocławskiej konferencji „Wolne oprogramowanie w geoinformacji” (12-13 maja).


Drugi dzień o FOSS4G
W trakcie imprezy przyznano kolejne wyróżnienie polskiego oddziału OSGeo. Otrzymał je Maciej Rossa z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która to m.in. z jego inicjatywy kończy właśnie wdrażanie geoportalu bazującego na komponentach open (więcej o geoportalu GDOŚ w GEODECIE 2/2011). Jak zapowiedział laureat, serwis ruszy jeszcze w czerwcu br.

Z kolei dr Adam Iwaniak (UP we Wrocławiu) zaprezentował pomysł inteligentnych geoportali, które wpisywałyby się w coraz popularniejszą koncepcję Web 3.0 (internetu zdolnego rozpoznawać zamiary człowieka). Serwis taki miałby wykonywać złożone zadania analityczne tylko na podstawie poleceń podanych komputerowi w naturalnym języku internauty. Zdaniem dr. Iwaniaka inteligentne geoportale mogłyby z powodzeniem bazować na istniejących już usługach OGC (w szczególności WPS). Do ich opracowania jest jednak, niestety, jeszcze bardzo daleko.

Nieco mniej ambitną, za to namacalną już koncepcję serwisu mapowego przedstawił doktorant Politechniki Warszawskiej Krzysztof Pokonieczny. Bazując na komponentach open source, opracował geoportal prezentujący dane przestrzenne w czasie rzeczywistym. Do bazy danych wprowadzane są one za pośrednictwem dalmierza laserowego połączonego ze smartfonem. Więcej informacji o zmaganiach z tym projektem, jak również rady dla deweloperów korzystających z FOSS4G można znaleźć na stronie internetowej autora.

Większość referatów wygłoszonych we Wrocławiu związana była tylko z kilkoma aplikacjami FOSS4G – szczególnie GeoServerem, Quantum GIS i GRASS. Niektórzy promowali jednak dużo mniej znane produkty. Krzysztof Pokonieczny zachwalał komponenty SharpMap i MapWinGIS, Grzegorz Sabak z WAT przekonywał, że z programem gnuplot można zrobić nie tylko wykres, ale i przyzwoitą mapę, natomiast Jarosław Zawadzki (PW) polecał wykładowcom teledetekcji aplikację UNESCO Bilko (wkrótce w internecie powinna się ukazać jego polska dokumentacja).

– A może na wzór komercyjnych producentów należy wprowadzić certyfikację znajomości wolnego oprogramowania? – zastanawiał się dr Robert Szczepanek z polskiego oddziału OSGeo. Pomysł taki w odniesieniu do Quantum GIS pojawił się rok temu we Wrocławiu podczas międzynarodowego „Hackfestu”. W przypadku gvSIG już jest wdrożony, tyle że w Hiszpanii. Egzamin taki miałby być tani, obiektywny i dostępny przez internet. Certyfikat byłby cenny zarówno dla poszukującego pracy, jak i pracodawcy.

W III konferencji z cyklu „Wolne oprogramowanie w geoinformatyce” wzięło udział blisko sto osób „w realu” i zapewne kilka razy więcej za pośrednictwem internetowej transmisji. Organizatorami imprezy byli: polski oddział OSGeo, Grupa WoGIS i Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS