Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-13| GIS, Software, Imprezy

FOSS4G rośnie w siłę

GIS-owe aplikacje typu open source (tzw. FOSS4G) oferują coraz większe możliwości, z których korzysta coraz więcej urzędników, naukowców i firm znad Wisły – przekonują uczestnicy rozpoczętej wczoraj (12 maja) we Wrocławiu III konferencji „Wolne oprogramowanie w geoinformatyce”.


FOSS4G rośnie w siłę

Głównymi postaciami pierwszego dnia imprezy byli przedstawiciele Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego we Wrocławiu oraz firmy GISPartner. Ci pierwsi w zeszłym roku zostali wyróżnieni przez organizatorów za ogłoszenie prawdopodobnie pierwszego w historii polskiej administracji przetargu na węzeł infrastruktury informacji przestrzennej (w tym geoportal) bazujący na otwartym oprogramowaniu. Ci drudzy zostali natomiast wykonawcą tego zamówienia, a że jego realizacja dobiega już końca, konferencja stała się doskonałą okazją, by podsumować projekt.

Jak powiedział Daniel Dubiel z GISPartner (na fot. po prawej), zadanie to nie było łatwe. Do jego realizacji firma musiała bowiem zintegrować w jedną całość kilkanaście open source’owych aplikacji i bibliotek, a wszystko musiało być zgodne z dyrektywą INSPIRE i ustawą o IIP. Sporym problemem okazało się np. dodanie możliwości reprojekcji map „w locie”. Wstępne efekty prac można już oglądać w internecie. Przemysław Malczewski z WBU (po lewej) liczy, że za sprawą otwartego kodu źródłowego węzeł będzie się dynamicznie rozwijał – tu liczy przede wszystkim na pomoc ze strony wyższych uczelni.

Za udostępnienie efektów swojej pracy na wolnej licencji firma GISPartner dostała na tegorocznej konferencji wyróżnienie polskiego oddziału fundacji OSGeo. Przyznawane jest ono firmom, osobom i instytucjom przyczyniającym się do popularyzacji otwartego oprogramowania w kraju. Z rąk przewodniczącego oddziału dr Tomasza Kubika odebrał je wiceprezes tej wrocławskiej spółki Marcin Bajtek.

GISPartner nie jest jednak jedynym przedsiębiorstwem z branży geoinformacyjnej, które korzysta z FOSS4G. Na wrocławskiej konferencji o swoich projektach bazujących na tym oprogramowaniu opowiadali przedstawiciele firm SMT Software SA (spółka zrealizowała kilka zamówień m.in. dla Państwowego Instytutu Geologicznego), Kon-Dor GIS Consulting (stworzyła aplikację INSPIRE-up do implementacji INSPIRE w samorządach) czy Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (które stworzyło portal mapowy dla poznańskiego Miejskiego Informatora Multimedialnego).

Konferencja była także okazją, by deweloperzy zapowiedzieli zmiany w popularnych programach FOSS4G. Borys Jurgiel powiedział, że jeszcze w tym roku powinna ukazać się wersja aplikacji Quantum GIS na urządzenia mobilne. Z kolei dr Paweł Netzel z Uniwersytetu Wrocławskiego omówił projekt standardu WMS-T. Jest to połączenie usług WMS, WFS, WCS oraz WPS, które zaprojektowano z myślą o udostępnianiu map tematycznych. Jak poinformował dr Netzel, prototyp tego standardu implementowany jest obecnie w aplikacji GeoServer.

Dwudniowa konferencja „Wolne oprogramowanie w informatyce” już po raz trzeci organizowana jest przez polski oddział fundacji OSGeo, Grupę woGIS oraz Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS