wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-27| Geodezja, Edukacja, Instytucje

Geodezja króluje na PG

Od dwóch lat na Politechnice Gdańskiej geodezja i kartografia odnotowuje rekordowe zainteresowanie. W roku 2010 o indeks na tym kierunku ubiegało się 11,8 kandydatów – wynika z rankingu miesięcznika „Perspektywy” i dziennika „Rzeczpospolita”.


Geodezja króluje na PG
Na drugim miejscu uplasowało się budownictwo ze znacznie niższym wynikiem – 3,65 kandydatów na miejsce (maturzyści mogą wskazać kilka kierunków, w rankingu jest brana pod uwagę pierwsza preferencja).

Jak podkreśla dr Jakub Szulwic, kierownik Zakładu Geodezji z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, jest to jedyny wydział w Polsce kształcący studentów na kierunku geodezja i kartografia, który może pochwalić się pierwszą kategorią naukową. Kategorie od 1 do 5 przyznaje jednostkom naukowym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; przy czym 1 kategoria jest najwyższa. Ma to znaczenie przy przyznawaniu środków finansowych.
Jak mówi dr Szulwic, na Wydziale spotykają się studenci z dziedzin pokrewnych, na przykład przyszli inżynierowie transportu, budownictwa i środowiska, którzy w przyszłości mogą robić wspólne interesy.
Geodezja i kartografia na PG ma niedługą historię – została uruchomiona w 2009 roku.

W najnowszym rankingu miesięcznika Politechnika Gdańska dokonała największego skoku wśród uczelni akademickich, z miejsca 27. na 11.

Źródło: Perspektywy.pl, BS


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Geodezja PG 1.) Wyniki kategoryzacji jednostek naukowych (30.09.2010): http://www.bip.nauka.gov.pl/_gAllery/11/01/11016/2 0100930_komunikat_19.pdf nie muszę chyba tłumaczyć że ci którzy mają np. 3-cią kategorię zbyt dużo pieniędzy nie otrzymają 2.) Nie przesadzajcie z mitem o masowości. Na każdy rok przyjętych zostaje po 70 osób na stacjonarne i zaoczne, proszę porównać z innymi uczelniami- kilka RAZY mniej. Także byle kto się tam nie dostaje (jak wyżej 11,8/1 miejsce) 3.) Gdzie niby mają uczyć geodezji jak nie na politechnice? W szkółkach typu "wyższa szkoła humanistyczna?". Wiadomo że AGH, WAT czy UP Wrocław przodują, ale tu w Gdańsku nie mają zamiaru zostawać w tyle. "Główny" kierunek wydziału to budownictwo a więc współpraca z budowlańcami kwitnie (w końcu geodezja inżynieryjna). Za 1,5 roku rusza magisterka, kadra już prawie w komplecie. Są chęci i wola a co równie ważne- pieniądze. Także życzę wszystkiego dobrego i wytrwałości, zarówno władzom Wydziały jak i pracownikom Zakładu Geodezji.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
No tak... Fakt, tylko na PW istnieje chyba jedyny samodzielny Wydział Geodezji i Kartografii. Poza tym dla mnie w Polsce istnieje tylko 6 placówek kształcących geodetów: PW, AGH, UWM, WAT, UP Wrocław i UR Kraków. Reszta to raczej błąd systemu. I śmieszy mnie mówienie że rynek to zweryfikuje. Najlepsi absolwenci w/w Uczelni widząc sytuację uciekają z Kraju, bo są przygotowani na pracę zagranica. A w Polsce cóż zostaje reszta i ta reszta kształtuje nasz zawód. A co się zaczyna dziać wszyscy wiemy.
odpowiedz zgłoś
Jaki wydział ? Na PG nie ma wydziału geodezyjnego, po prostu do do inżynierii lądowej dorzucili nowy kierunek studiów - to nie PW, w Gdańsku jest tylko zakład geodezji a nie cały wydział.
odpowiedz zgłoś
Szok Wydział istnieje 3 lata, największy dorobek naukowy to praca magisterska (albo nawet inżynierska) i pierwsza kategoria - piękny kraj.
 1 
odpowiedz zgłoś
Geodezja króluje na PG Kolejna fabryka bezrobotnych. W naszym kraju nie kształci się w zawodach na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy, tylko w "modnych".
odpowiedz zgłoś
ok idzie nowe
odpowiedz zgłoś
kategoryzacja Ostatnią kategoryzację wydziałów jaką znam to tą http://www.geoforum.pl/?page=news
odpowiedz zgłoś
Kuba - Gratulacje NO to Zaszalałeś nieźle ... ale ta kategoria I to chyba jakiś CUD ... jak to osiągnęliście ????
odpowiedz zgłoś
:-) Kuba, GRATULACJE i tak trzymać. Pozdrawiam. Tomasz
 1 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS