Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-19| Edukacja

Uczelnie w rankingu 2011

W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” (19 maja) opublikowany został ranking szkół wyższych. Drugi rok z rzędu bezkonkurencyjne okazały się dwa uniwersytety: Warszawski (ze wskaźnikiem rankingowym 100) i Jagielloński (wskaźnik 99,71). Na trzeciej pozycji znalazła się natomiast Politechnika Warszawska (wskaźnik 85,52) od kilku lat plasująca się tuż za podium, która okazuje się być najlepiej ocenianą spośród uczelni oferujących kształcenie na kierunku geodezja i kartografia. W rankingu odnajdziemy też inne tego typu szkoły wyższe (wszystkie publiczne i 5 spośród 11 niepublicznych).


Uczelnie w rankingu 2011

W rankingu „Rz” i „Perspektyw” uczelnie oceniane są w czterech głównych kategoriach: • uczelnie akademickie, • niepubliczne uczelnie magisterskie, • niepubliczne uczelnie licencjackie (inżynierskie), • państwowe wyższe szkoły zawodowe. Oddzielne rankingi stworzono też dla uniwersytetów, uczelni ekonomicznych, technicznych, akademii wychowania fizycznego, akademii rolniczych, medycznych i uczelni pedagogicznych. Osobne rankingi stworzono też dla grup kierunków z podziałem na: ekonomiczne; ścisłe; techniczne i informatyka (w tym geodezja i kartografia); przyrodnicze, rolnicze i leśne; humanistyczne, medyczne, a także społeczne.

O miejscu w zestawieniu uczelni akademickich zdecydowało sześć cech: efektywność naukowa (30 proc.), prestiż (25 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), umiędzynarodowienie studiów (15 proc.), warunki studiowania (10 proc.) oraz innowacyjność (5 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych uczelni (własne badania ankietowe przeprowadzone przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, badanie pracodawców przygotowane przez ośrodek badawczy PENTOR, dane o publikacjach polskich naukowców zawarte w bazie SCOPUS, opracowanie GUS z 2010 r. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2009 r.”, aktualne dane MNiSW, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Urzędu Patentowego RP oraz Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE). Szczegółowe zasady rankingu

A oto zestawienie uczelni akademickich oferujących kształcenie na kierunku geodezja i kartografia:

Miejsce w rankingu uczelni akademickich Uczelnia Wskaźnik rankingowy
3 Politechnika Warszawska 85,52
5 Politechnika Wrocławska 75,91
6 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 75,35
11 Politechnika Gdańska 54,81
30 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 42,94
33 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 40,83
34 Wojskowa Akademia Techniczna
w Warszawie
40,02
40 Uniwersytet Rolniczy w Krakowie 34,89
47 Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie 32,18
62 Politechnika Koszalińska 26,48
84 Akademia Morska w Szczecinie 18,54


W kategorii uczelni technicznych zdecydowanie przoduje Politechnika Warszawska (wskaźnik 100,00). Na drugim miejscu jest Politechnika Wrocławska (88,76), kolejne zajmuje Akademia Górniczo-Hutnicza (88,11), piąta jest Politechnika Gdańska (64,09), ósma WAT (46,79), 19. Politechnika Koszalińska (30,96) i 23. Akademia Morska w Szczecinie (21,68). W rankingu dla kierunków technicznych i informatyki, miejsca na podium zajmują te same uczelnie, a dalej są: PG (6. miejsce), WAT (11.) i PK (23.).
Wśród uniwersytetów 9. miejsce zajmuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (wskaźnik rankingowy 42,94). Wśród uczelni rolniczych na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (84,64), tuż za podium – Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie (72,31) i na 5. miejscu Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (66,71).

Z kolei w rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych na 16. pozycji znalazła się jedyna szkoła tego typu kształcąca na kierunku geodezja i kartografia – Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu (wskaźnik 50,24).

Natomiast w zestawieniu niepublicznych uczelni magisterskich najwyżej spośród tych, które oferują kształcenie na kierunku geodezja i kartografia uplasowała się Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi (8. miejsce). Z kolei wśród niepublicznych uczelni licencjackich (inżynierskich) na 3. miejscu znalazła się Radomska Szkoła Wyższa. Szczegóły w tabeli poniżej.

Miejsce w rankingu uczelni niepublicznych magisterskich (M)/ inżynierskich (I) Uczelnia Wskaźnik rankingowy
3 (I) Radomska Szkoła Wyższa 89,30
8 (M) Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości
i Zarządzania w Łodzi
51,38
21 (M) Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu 38,41
62 (M) Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości
w Ostrowcu Świętokrzyskim
25,19
73 (M) Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa
w Bydgoszczy
23,96
brak Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości
w Nowym Sączu, Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Inżynierii Gospodarki w Słupsku, Uczelnia Warszawska im. M. Skłodowskiej-Curie, Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS