wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-19| Edukacja

Uczelnie w rankingu 2011

W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” (19 maja) opublikowany został ranking szkół wyższych. Drugi rok z rzędu bezkonkurencyjne okazały się dwa uniwersytety: Warszawski (ze wskaźnikiem rankingowym 100) i Jagielloński (wskaźnik 99,71). Na trzeciej pozycji znalazła się natomiast Politechnika Warszawska (wskaźnik 85,52) od kilku lat plasująca się tuż za podium, która okazuje się być najlepiej ocenianą spośród uczelni oferujących kształcenie na kierunku geodezja i kartografia. W rankingu odnajdziemy też inne tego typu szkoły wyższe (wszystkie publiczne i 5 spośród 11 niepublicznych).


Uczelnie w rankingu 2011

W rankingu „Rz” i „Perspektyw” uczelnie oceniane są w czterech głównych kategoriach: • uczelnie akademickie, • niepubliczne uczelnie magisterskie, • niepubliczne uczelnie licencjackie (inżynierskie), • państwowe wyższe szkoły zawodowe. Oddzielne rankingi stworzono też dla uniwersytetów, uczelni ekonomicznych, technicznych, akademii wychowania fizycznego, akademii rolniczych, medycznych i uczelni pedagogicznych. Osobne rankingi stworzono też dla grup kierunków z podziałem na: ekonomiczne; ścisłe; techniczne i informatyka (w tym geodezja i kartografia); przyrodnicze, rolnicze i leśne; humanistyczne, medyczne, a także społeczne.

O miejscu w zestawieniu uczelni akademickich zdecydowało sześć cech: efektywność naukowa (30 proc.), prestiż (25 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), umiędzynarodowienie studiów (15 proc.), warunki studiowania (10 proc.) oraz innowacyjność (5 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych uczelni (własne badania ankietowe przeprowadzone przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, badanie pracodawców przygotowane przez ośrodek badawczy PENTOR, dane o publikacjach polskich naukowców zawarte w bazie SCOPUS, opracowanie GUS z 2010 r. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2009 r.”, aktualne dane MNiSW, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Urzędu Patentowego RP oraz Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE). Szczegółowe zasady rankingu

A oto zestawienie uczelni akademickich oferujących kształcenie na kierunku geodezja i kartografia:

Miejsce w rankingu uczelni akademickich Uczelnia Wskaźnik rankingowy
3 Politechnika Warszawska 85,52
5 Politechnika Wrocławska 75,91
6 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 75,35
11 Politechnika Gdańska 54,81
30 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 42,94
33 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 40,83
34 Wojskowa Akademia Techniczna
w Warszawie
40,02
40 Uniwersytet Rolniczy w Krakowie 34,89
47 Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie 32,18
62 Politechnika Koszalińska 26,48
84 Akademia Morska w Szczecinie 18,54


W kategorii uczelni technicznych zdecydowanie przoduje Politechnika Warszawska (wskaźnik 100,00). Na drugim miejscu jest Politechnika Wrocławska (88,76), kolejne zajmuje Akademia Górniczo-Hutnicza (88,11), piąta jest Politechnika Gdańska (64,09), ósma WAT (46,79), 19. Politechnika Koszalińska (30,96) i 23. Akademia Morska w Szczecinie (21,68). W rankingu dla kierunków technicznych i informatyki, miejsca na podium zajmują te same uczelnie, a dalej są: PG (6. miejsce), WAT (11.) i PK (23.).
Wśród uniwersytetów 9. miejsce zajmuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (wskaźnik rankingowy 42,94). Wśród uczelni rolniczych na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (84,64), tuż za podium – Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie (72,31) i na 5. miejscu Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (66,71).

Z kolei w rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych na 16. pozycji znalazła się jedyna szkoła tego typu kształcąca na kierunku geodezja i kartografia – Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu (wskaźnik 50,24).

Natomiast w zestawieniu niepublicznych uczelni magisterskich najwyżej spośród tych, które oferują kształcenie na kierunku geodezja i kartografia uplasowała się Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi (8. miejsce). Z kolei wśród niepublicznych uczelni licencjackich (inżynierskich) na 3. miejscu znalazła się Radomska Szkoła Wyższa. Szczegóły w tabeli poniżej.

Miejsce w rankingu uczelni niepublicznych magisterskich (M)/ inżynierskich (I) Uczelnia Wskaźnik rankingowy
3 (I) Radomska Szkoła Wyższa 89,30
8 (M) Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości
i Zarządzania w Łodzi
51,38
21 (M) Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu 38,41
62 (M) Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości
w Ostrowcu Świętokrzyskim
25,19
73 (M) Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa
w Bydgoszczy
23,96
brak Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości
w Nowym Sączu, Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Inżynierii Gospodarki w Słupsku, Uczelnia Warszawska im. M. Skłodowskiej-Curie, Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu

Anna Wardziak


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
czy to ważne jakie konczyles studia w przypadku pracy zawodowej ? czy nie jest wazniejsze doswiadczenie ? fajnei ze mieliscie mozliwosc zrobienia dziennych studiow ja nie mialem takiej szansy. Po technikum od razu pracowalem, zrobilem studia zaoczne i teraz mam 4 lata doswiadczenia oraz tytul inzyniera. smieszy mnie to bo jak rekrutuje ludzi to jak mam wybrac mgr inz po wroclawiu,agh, warszawie i 0 doswiadczenia czy technika z 10 letnim stazem to jasne ze wybiore technika. dla mgr inz sa duze firmy , nie oszukujmy sie. tam musicie zaplacic frycowe tzn zdobyc doswiadczenie. dobre studia to nie wszystko
odpowiedz zgłoś
Geo-górnik Geodetów górników i to całkiem przyzwoitych którzy też mogą robić uprawnienia powierzhniowe kształci również Politechnika Śląska z Gliwic - a jakoś wcale nie jest brana pod uwagę w tym zestawieniu
odpowiedz zgłoś
jaki ranking takie wyniki pracodawco nie ma się co denerwować. 1/4 punktów jest za prestiż wg "społeczeństwa". Więc jeśli jakaś "kilkuletnia" uczelnia w tym rankingu jest to tylko o niej dobrze świadczy. A to że geo-PW jest najstarszym wydziałem w Polsce to trudno wymagać żeby to pracownicy wydziału w Kielcach zakładali wydział na PW. Ten na PW zakładali pewnie profesorowie z Lwowa i Wilna, a czasem uczeń przebije mistrza.A jaką szkołę wybrać? jak chcę być geo-górnikiem to nie pójdę do Olsztyna, tylko do Krakowa, ale speca od scaleń to po AGH bym chyba nie szukał.
odpowiedz zgłoś
mylicie się Kielce są najlepsze
odpowiedz zgłoś
AGH :) i Politechnika Warszawska - nie oszukujmy się, że jest inaczej
odpowiedz zgłoś
do goe Po to by was sprowadzić na Ziemie.
odpowiedz zgłoś
ta czy tamta uczelnia geodezyjna nie ma to znaczenia, itak całe towarzystwo zaraz po skoczeniu tego kierunku obudzi się z ręką w nocniku, kto wytrzymalszy jakoś przeżyje i może kiedyś się odbije od tego dna, reszta albo będzie bawić się handlem sprzętu geodezyjnego albo po prostu da sobie sposób z geodezja, takie są fakty proszę państwa
odpowiedz zgłoś
do geo Oczywiście że tak, ale tylko w górniczej !
odpowiedz zgłoś
agh przecież wiadomo, ze jeśli chodzi o geodezje to AGH jest na pierwszym miejscu w Polsce. No i po co te rankingi??
odpowiedz zgłoś
ranking jak ranking Ale jednak trochę prawdy w tym jest. PW może i miała dwa lata przerwy w nadawaniu habilitacji, ale od jak dawna je ma? Poza tym dalej jest jedynym samodzielnym wydziałem geodezyjnym w kraju. To jest jest najstarszy Wydział i bardzo dużo wydziałów (państwowych uczelni) przy powstawaniu było wspieranych przez PW. Denerwuje mnie jak kilkuletnie Wydziały które dopiero co budują swoja osobowość uważają się za potęgę.
odpowiedz zgłoś
Proponuję nie patrzeć na te rankingi To trochę bez sensu, przecież to porównywanie CAŁYCH uczelni a nie Wydziałów/Instytutów odpowiedzialnych za kształcenie geodetów. Na przykład PWr. Przecież dopiero pierwszy nabór będzie! Albo Politechnika Warszawska - straciła jakiś czas temu prawa do habilitacji (już odzyskała).
odpowiedz zgłoś
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie żenada, jaka kadra takie miejsce. Całkowicie odradzam tam studiowanie na kierunku GIK. Ręce opadają,
odpowiedz zgłoś
pwr? politechnika wrocławska już kształci studentów?
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS