Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-04-06 | Prawo, Edukacja

Prezydent podpisał reformę szkolnictwa wyższego

Wczoraj (5 kwietnia) prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw Prawo o szkolnictwie wyższym, o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.


Ilustracja: Prezydent podpisał reformę szkolnictwa wyższego  <br />
fot. MNiSW
fot. MNiSW
Nowe przepisy m.in.: upraszczają i skracają procedurę habilitacyjną, wprowadzają opłaty za drugi kierunek studiów, ograniczają wieloetatowość (czyli pracę jednego wykładowcy na kilku uczelniach), likwidują stanowisko docenta, wprowadzają tzw. diamentowy grant (pozwala on na uzyskanie stopnia doktora bez konieczności obrony pracy magisterskiej), a także likwiduje obowiązujące dotąd w systemie centralne standardy kształcenia dla zamkniętej liczby kierunków.

Podpisane przez prezydenta ustawy wejdą w życie wraz z nowym rokiem akademickim, czyli 1 października 2011 roku. Jak jednak zapowiadają posłowie PiS, po Wielkanocy skierują oni znowelizowane ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Ich wątpliwości budzi przede wszystkim przepis ograniczający możliwość studiowania na więcej niż jednym kierunku.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

cała prawda a ja skończyłem dwa kierunki i szczerze, nie było to nic trudnego! z wielu przedmiotów miałem przepisane oceny..., u mnie na roku było to bardzo modne... Po studiach bez szukania dostałem świetną pracę,bo przecież i tak nikt nie zna prawdy, że wszystko zdawałem na zasadzie "byle zaliczyć". Sam skorzystałem, ale patrzę na to bardzo krytycznie. Prawda jest taka, że sukcesy osiągają nie ci co ciężko pracują, ale ci co dobrze kombinują!!
  
Żeby nie być gorszym ja też skończyłem dwa kierunki techniczne, i muszę przyznać że 9 egzaminów inżynierski w sesji zimowej to było coś
  
Przekorę mam wpisaną w charakter Studiowanie na drugim kierunku powinno być DARMOWE, płatne powinno być studiowanie na pierwszym kierunku... rozpoczynasz semestr - masz 2 tyś długu na uczelni, dobrze się uczysz - 1000 zł w dół, chodzisz po godzinach do biblioteki sprzątać książki - 100 w dół, pomagasz na stołówce - 100 w dół. Po takich 10 semestrach masz powiedzmy 8000 tysięcy do spłacenia, "Państwo" zatrudnia Cię w swoim urzędzie na 5 lat i co miesiąc spłaca częściowo Twój dług. Technicznie przy takim rozwiązaniu studiowanie dalej jest bezpłatne, bo w dalszym ciągu to państwo pokrywa jego koszty, a dług choć jest wirtualny to jest TWÓJ a nie społeczny. Oczywiście zmniejszy się ilość "odważnych" co zaryzykują studia, takich co myślą może się uda skończyć, a jak się nie uda to i tak za to nie zapłacę, więc co mi szkodzi
  
studiowanie dwóch kierunków na dwóch różnych uczelnią nie było szpanem tylko ciężką pracą! Koledzy pili, bawili się, studiowali na jednym kierunku a ja miałem dwie sesje podczas jednej! Czasami przepadał mi pierwszy termin bo miałem egzamin na drugim kierunku. Takie było życie. Jednokierunkowcy w Warszawie często już na 3-4 roku studiów pracowali na pełen etat i olewali uczelnię żeby się utrzymać w Stolcu bo kasa się kończyła!Ograniczanie studentów w ten sposób jest chore! Może wąsaty [TEKST USUNIETY PRZEZ ADMINISTRATORA] się pomylił w podpisie i szczęśliwie ustawa jednak nie przejdzie ;)
  
platne studia Sam studiuję geodezję na AGH i GIS na UJ. Myślę, że takie połączenie jest akurat bardzo dobre i pozwala mi patrzeć na różne zagadnienia szerzej. Gdyby ustawa mnie złapała miałbym poważny problem, bo stypendium rektora (gwarantujące bezpłatne studia) to na UJ 15 % najlepszysz, bez rozróżnienia na specjalności. I tak specjalność GIS jest na geografii, na której sa również takie specjalności jak np. turystyka, gdzie poziom zajęć jest dużo niższy i z reguły ci ludzie dostają stypendium.
  
~Dinozaur Słabo widziałeś - na PW, na geodezji są ludzie którzy studiują na dwóch kierunkach. Np. geodezję na PW i budownictwo w SGGW
  
Szkolnictwo wyższe Kwestia wielu kierunków ma mniejsce na studiach humanistycznych. Jeżeli na np. italianistyce jest 12 godz. zajęć tygodniowo, a na budownictwie jest ich 30, to sytuacja jest jasna. Nie spotkałem studenta kierunku technicznego, który by równolegle studiował drugi kierunek techniczny. Ustawa nie likwiduje tej patologii. Dalej absolwent studiów inżynierskich będzie miał więcej zajęć niż magister po stusiach humanistycznych, mimo to dyplom inżynierski traktować się będzie jako identyczny z dyplomem licencjata. Następna patologia to fakt że w komisjach programowych rad wydziałów brak jest przedstawicieli pracodawców i praktyków. Wszelkie inicjatywy w tym zakresie są przez środowisko naukowe pacyfikowane w zarodku.
  
Do Pabla Przy takiej znajomości zasad języka polskiego jak zaprezentowałeś to w swoim komentarzu, nie powinieneś raczej wypowiadać się na temat kształcenia. Wstydź się.
  
30% wiecej wkoncu skonczy sie utrzymywanie darmozjadow MODNISI czemu to studjujesz? bo modne moze warto poswiecic sie jednej dyscyplinie bo stypendja urosna o 30%
  
Płatność za drugi kierunek to słuszna decyzja. Wg mnie płatność za drugi kierunek to słuszna decyzja. W moim roczniku była wręcz "moda" na studiowanie więcej niż jednego kierunku. Efekt był taki, że często studenci żadnego z nich nie studiowali dobrze, a tylko biegali z zajęć na zajęcia. A teraz ci co pokończyli dwa kierunki wcale nie mają łatwiej ze znalezieniem pracy i szukają jej tak samo długo, co "jednokierunkowi".
  
I bardzo dobrze! Jaki jest pożytek z absolwenta, który prześlizgnął się na 3 przez trzy kierunki naraz? Lepiej by studenci szli do pracy zdobyć doświadczenie bo studiach są zazwyczaj zieleni i jest kłopot ze znalezieniem kogoś kompetentnego do pracy. Jasno jest napisane, ze jak ktoś bedzie dobry to drugi kierunek ma za free i bardzo dobrze! Trzeba wspierać w takiej sytuacji tylko najlepszych.
  
"w bulu i nadzei" łączymy się z ambitnymi studentami, którzy nie będą mogli zgłębiać wiedzy na dwóch kierunkach za free... To miały być zmiany "projakościowe"... Studenci zabiorą tym razem dziadków na wybory ;)
  



zobacz też:

Nowelizacja ustaw o uczelniach czeka na podpis prezydenta

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rekomendowała Sejmowi odrzucenie sześciu z 80 poprawek...

W Sejmie o reformie szkolnictwa wyższego

Uproszczenie procedury habilitacji oraz wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów – to...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
car Paweł I wydał w 1798 r. ukaz o cenzurowaniu wszystkich rosyjskich wydawnictw kartograficznych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Kęsik
Był absolwentem geografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, rocznik 1952. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Katedrze Geografii Fizycznej, a od 1964 r. w nowo utworzonym Zakładzie Kartografii UMCS. Odbył staże na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1908
Wilbur Wright (1867-1912), pilot amerykański i L.P. Bonvillain, wykonują nad Le Mans we Francji pierwsze zdjęcia lotnicze z pokładu samolotu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2