Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-05-11| Geodezja, Edukacja

4,5 tys. miejsc dla nowych studentów

Już 23 uczelnie w Polsce oferują studia na kierunku geodezja i kartografia. Na nowych studentów czeka też rekordowa liczba miejsc na studiach I stopnia (inżynierskich) – ponad 4,5 tys., z czego blisko 2,8 tys. oferują szkoły publiczne.


4,5 tys. miejsc dla nowych studentów
Liczba chętnych do studiowania geodezji i kartografii nie zmniejsza się, mimo iż kierunek ten spadł z 4. miejsca (w roku 2009/10) na 16. (w roku 2010/11) w rankingu popularności publikowanym przez Ministerstwo Nau­ki i Szkolnictwa Wyższego przy okazji podsumowania rekrutacji. Według uzyskanych przez nas danych ogólna liczba kandydatów tylko na studia inżynierskie wynios­ła w roku 2010/11 aż 18 tys. (w tym 14,5 tys. na studia stacjonarne). Kierunek przyciągnął najwięcej kandydatów na studia stacjonarne na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – 4662, co oznacza, że o indeks walczyły tam ponad 22 osoby. Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska, gdzie było 2308 kandydatów (ponad 15 na miejsce). Trzecią pozycję zajął oferujący po raz pierwszy edukację na tym kierunku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (1069 kan­dydatów, 18 walczyło o każdy indeks).

W nowym roku akademickim działalność dydaktyczną na tym kierunku rozpoczną: Politechnika Wrocławska i Radomska Szkoła Wyższa. Liczba miejsc na studia I stopnia zwiększyła się od ub.r. w sumie o blisko 500. Jedyną uczelnią niepubliczną posiadającą uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia (magis­terskich) pozostaje Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie. Wyniki tegorocznej rekrutacji poznamy za kilka miesięcy. Ale już teraz wiadomo, że zatrudnienie w zawodzie znajdą tylko nieliczni z przyszłych absolwentów.


Podstawą przyjęcia na studia I stopnia niezmiennie jest świadectwo dojrzałości. Uczelnie rezygnują z przeprowadzania egzaminów wstępnych, nawet jeżeli kandydaci na maturze nie zdawali wymaganych w postępowaniu kwalifikacyjnym przedmiotów. W takich przypadkach pod uwagę mają być brane oceny ze świadectwa ukończenia szkoły średniej. Z pominięciem procedury kwalifikacyjnej tradycyjnie będą przyjmowani finaliści olimpiad przedmiotowych, turniejów czy konkursów poziomu centralnego (w tym Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej).
O zakwalifikowaniu kandydata na studia II stopnia decyduje najczęściej ocena na dyplomie ukończenia studiów I stopnia, bywa, że również średnia ocen z tych studiów, sporadycznie przeprowadzany ma być też egzamin wstępny. Uczelnie publiczne uwzględnione w naszym zestawieniu objęte będą systemem Internetowej Rejestracji Kandydatów. Dzięki temu kandydat może na bieżąco śledzić swoją pozycję na liście rankingowej. Z istotnymi kosztami mu­szą liczyć się nie tylko rozpoczynający naukę na uczelni niepublicznej (czes­ne), opłaty obowiązujące na studiach niestacjonarnych na kierunku geodezja i kartografia w uczelniach publicznych są bowiem po­rów­nywalne (ok. 1500-2500 zł/semestr).

Szczegółową ofertę kształcenia na tym kierunku opracowaną na podstawie danych uzys­kanych od przedstawicieli poszczególnych uczelni pub­likujemy na Geoforum.pl w zakładce Informator/Edukacja/Uczelnie Wyższe.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama