Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-05-11 | Geodezja, Edukacja

4,5 tys. miejsc dla nowych studentów

Już 23 uczelnie w Polsce oferują studia na kierunku geodezja i kartografia. Na nowych studentów czeka też rekordowa liczba miejsc na studiach I stopnia (inżynierskich) – ponad 4,5 tys., z czego blisko 2,8 tys. oferują szkoły publiczne.


Ilustracja: 4,5 tys. miejsc dla nowych studentów
Liczba chętnych do studiowania geodezji i kartografii nie zmniejsza się, mimo iż kierunek ten spadł z 4. miejsca (w roku 2009/10) na 16. (w roku 2010/11) w rankingu popularności publikowanym przez Ministerstwo Nau­ki i Szkolnictwa Wyższego przy okazji podsumowania rekrutacji. Według uzyskanych przez nas danych ogólna liczba kandydatów tylko na studia inżynierskie wynios­ła w roku 2010/11 aż 18 tys. (w tym 14,5 tys. na studia stacjonarne). Kierunek przyciągnął najwięcej kandydatów na studia stacjonarne na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – 4662, co oznacza, że o indeks walczyły tam ponad 22 osoby. Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska, gdzie było 2308 kandydatów (ponad 15 na miejsce). Trzecią pozycję zajął oferujący po raz pierwszy edukację na tym kierunku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (1069 kan­dydatów, 18 walczyło o każdy indeks).

W nowym roku akademickim działalność dydaktyczną na tym kierunku rozpoczną: Politechnika Wrocławska i Radomska Szkoła Wyższa. Liczba miejsc na studia I stopnia zwiększyła się od ub.r. w sumie o blisko 500. Jedyną uczelnią niepubliczną posiadającą uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia (magis­terskich) pozostaje Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie. Wyniki tegorocznej rekrutacji poznamy za kilka miesięcy. Ale już teraz wiadomo, że zatrudnienie w zawodzie znajdą tylko nieliczni z przyszłych absolwentów.


Podstawą przyjęcia na studia I stopnia niezmiennie jest świadectwo dojrzałości. Uczelnie rezygnują z przeprowadzania egzaminów wstępnych, nawet jeżeli kandydaci na maturze nie zdawali wymaganych w postępowaniu kwalifikacyjnym przedmiotów. W takich przypadkach pod uwagę mają być brane oceny ze świadectwa ukończenia szkoły średniej. Z pominięciem procedury kwalifikacyjnej tradycyjnie będą przyjmowani finaliści olimpiad przedmiotowych, turniejów czy konkursów poziomu centralnego (w tym Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej).
O zakwalifikowaniu kandydata na studia II stopnia decyduje najczęściej ocena na dyplomie ukończenia studiów I stopnia, bywa, że również średnia ocen z tych studiów, sporadycznie przeprowadzany ma być też egzamin wstępny. Uczelnie publiczne uwzględnione w naszym zestawieniu objęte będą systemem Internetowej Rejestracji Kandydatów. Dzięki temu kandydat może na bieżąco śledzić swoją pozycję na liście rankingowej. Z istotnymi kosztami mu­szą liczyć się nie tylko rozpoczynający naukę na uczelni niepublicznej (czes­ne), opłaty obowiązujące na studiach niestacjonarnych na kierunku geodezja i kartografia w uczelniach publicznych są bowiem po­rów­nywalne (ok. 1500-2500 zł/semestr).

Szczegółową ofertę kształcenia na tym kierunku opracowaną na podstawie danych uzys­kanych od przedstawicieli poszczególnych uczelni pub­likujemy na Geoforum.pl w zakładce Informator/Edukacja/Uczelnie Wyższe.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

W nawiązaniu do tematu Kolejna ciekawa propozycja - tym razem z "Akademii Finansów i Biznesu Vistula": http://www.vistula.edu.pl/Studia-i-rekrutacja/Studia-inzynierskie/Kierunki-studiow/Geodezja-i-kartografia
  
 2 
Prawdziwa prawda Najlepiej niech zaoferują 45 tys. miejsc a co tam...., bo rynek za granicą potrzebuje jeszcze więcej ludzi do pracy...:) a właściciele uczelni prywatnych w Polsce są szczególnie zadowoleni oraz profesorowie i doktoranci tam dorabiający także...teorię o dobrej stabilnej pracy dorabia się przecież cały czas..cóż cel uświęca środki :)...
  
 2 
do niewystraszonego z wypowiedzi widać że wogóle nie wiesz o czym piszesz, ale to twój problem, żyjemy w wolnym kraju i to od ciebie zależy co chcesz robić w życiu
  
do 30 plus VAT Podział za 2 tys to ok.4-5 dni roboty-z tego 1,5- 2 dni praca: teren;obliczenia;dokumentacja-okazania-pozostały czas to bieganie po: urzędach,gminach,starostwach-czyli nikomu nie potrzebna biurokracja.Będziemy mieli ustawę geodezyjną podobną do ustawy o notariacie-będziemy w ich szufladzie(może trochę niżej)Tylko skąd wziąć lobby geodezyjne co przepchnie takie prawo?Same środowisko jest podzielone-część geodetów woli jednak nie brać odpowiedzialności za swoje dzieła. Trzeba było się uczyć na notariusza.
  
Euro-kołchoźniku: Muszę cię zmartwić, ale faktycznie np w GB nabór na kształcenie w zawodach technicznych jest regulowany w zależności od potrzeb gospodarki kraju za lat 10. Tylko że w naszym kraju, nikt nie sięga tak daleko w perspektywach, bo i tak nie wiadomo kto będzie rządził, więc nie ma co robić zbyt dobrze jeśli się nie przewiduje "spijania śmietanki". "Magiczna ręka wolnego rynku" jest co najmniej tak złudna jak "gospodarka planowa w czasookresach piecioletnich". Ceny lecą na twarz i jak będziemy mieli kupę absolwentów, co będą chcieli pracować za grosze, to ceny spadną jeszcze bardziej, co nie znaczy wcale że się będzie bardziej opłacać robić roboty. Jak notariusz weźmie 800 zł za spisanie aktu (2 roboczogodziny)to się go szanuje, a jak geodeta podział kończy 1-2 miesiące od zlecenia i bierze maks 2000, to jest za co go szanować? ja tam wolałbym być w szufladce z notariuszem niż z cieciem (pozdrawiam skądinąd sympatycznych gospodarzy domów)
  
 1 
czy to źle czy dobrze? Moim zdaniem taki wysyp przyszłych absolwentów cieszyć powinien przedsiębiorców, będą mieli w czym wybierać. Rynek sam zweryfikuje kto będzie pracował, a kto nie. Nie bałbym się, że nagle wokoło nas powstanie tysiące firm, bo po pierwsze ludzie ci będą przez kilka lat bez uprawnień, skoro będą mieli nikłą wiedzę to skąd będą wiedzieli jak wykonać daną pracę. Ważny jest człowiek i jego ambicje, jeżeli nawet zatrudni się kogoś niedouczonego i takim będzie chciał pozostać to, albo będzie wiecznym pomiarowym, albo pracy nie będzie mieć.Douczyć zawsze można się w pracy i to chyba lepiej niż na studiach.
  
niestety geo niestety geo, kim chciałbyś dzisiaj zostać, może rencistą?
  
... niejeden z tych młodych poczuje smród z nocnika w którym będzie trzymał łapy zaraz po studiach
  
 2 
niestety Spokojnie, spokojnie bo widzimy tu komentarze wielkich mędrców, że szkółki niedzielne, że tysiące absolwnetów, że psują rynek etc.. Zgoda, ale czy wy nie jesteście po takich samych szkółkach, tylko pochodzicie z mniej liczebnej partii "towaru" ??? Prawda jest taka, żewszyscy siedzimy w tym samym bagnie i Ci którzy pracują od lat i Ciktórzy dopiero zaczynają edukację. Problemem nie jest liczba studentów, lecz jakość edukacji, realia są takie, że nawet te najbardziejprestiżowe uczelnie kończą osoby które dosłownie"odbębniły" 5 lat przeciskając się dzięki pobłażliwości nauczycieli i niskimi wymaganiami. Gdyby wymagania były podobne jak na takichkierunkach jak elektronika i dokonano by zmiany systemu nauczania(powtarzania przedmiotów, n-terminów egzaminów ...itp.) geodezją kończyli by najlepsi czyli ok. 300 osób rocznie, i wszystko od razu wyglądało by piękniej. Ale wtedy potrzebna była by weryfikacjaumiejętności i wiedzy osób już będących na rynku (połowa do odstrzału !!).
  
4.5 K w tych szkółkach niedzielnych powinien być obowiązkowo przedmiot "ZMYWAK" . Przynajmniej dwa semestry. Przyda się jak znalazł.
  
 2 
. to jest właśnie wolny rynek, uczelnie nie zarabiają na pracach geodezyjnych a na kształceniu ... nie ważne czego, taka jest ich rola, jeśli są prywatne to dostosowują się pod klienta jeśli państwowe.. no cóż mam w wielu dziedzinach socjalizm. "Pogląd, że rynek wszystko wyreguluje już dawno na zachodzie został zweryfikowany" no to już jest szczyt ignorancji, kiedy kraje zachodu miały u siebie ten straszny wolny rynek rozwijały siś błyskawicznie, dziś kiedy dryfują w stronę socjalu\eurosocjalizmu czy jak to tam zwał zwijają się (-1%)! Ciekawe ilu ludzi chciałoby mieć jeden sklep na całe miasto, jednego mechanika, lekarza...wszystko było by takie idealne, przestrzeganoby przepisów, norm, instrukcji, no i cena usług byłaby niska?
  
 1 
i po ich tylu po co nam tyle geodetów? geodezja jak marketing i zarządzanie
  
 1 
STUDIA GEO Szanowni uczeni!Ideał sięgnął bruku! Proponuję powrót "socjalizmu" i policzenie ilu nam absolwentów potrzeba.Pogląd,że rynek wszystko wyreguluje już dawno na zachodzie został zweryfikowany.W końcu te "brewerie" są czynione za nasze podatników pieniądze. A brakuje stolarzy,hydraulików i wielu innych fachowców.
  
 2 
Re:uczelnie później jak tu się nie dziwić dlaczego zarobki są takie niskie. duża konkurencja na rynku sprawi, że każdy będzie chciał się wybić. uczelnie po części same są winne takiej sytuacji, mamiąc biednych maturzystów o świetnych zarobkach...byleby na nich zarobić. nie tędy droga pozdrawiam
  
 2 



zobacz też:

Prezydent podpisał reformę szkolnictwa wyższego

Wczoraj (5 kwietnia) prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw Prawo o...

Jak radzili sobie absolwenci AGH rocznika 2009

Akademia Górniczo-Hutnicza przeprowadziła badania na temat zawodowych losów absolwentów tej uczelni...

Geodezja i kartografia będzie na Politechnice Wrocławskiej

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej od 1 października...

Politechniki popularniejsze niż uniwersytety

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało rekrutację na studia w roku akademickim 2010/11...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Taryfa Domów Miasta Warszawy z 1784 r. zawierała: nr posesji, nazwisko właściciela, długość posesji, liczbę pięter i okien, opłaty, szerokość ulicy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Różanka (1927-2018)

Stanisław Różanka (1927-2018)
Geodeta, nauczyciel z 40-letnim stażem, związany z tzw. Warszawską Szkołą Geodezyjną im. Stanisława Kluźniaka, współautor programów nauczania dla zawodu technik geodeta. Stanisław Edward Różanka urodził się 26 października 1927 r. w Gorlicach. Z...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1947
Naukowcy z amerykańskiej Bell Telephone Laboratories: John Bardeen, Walter Brattain i William Shockley zbudowali pierwszy tranzystor (germanowy, ostrzowy). Nie miał on szerszego zastosowania w praktyce, ale jego wynalezienie uważane jest za początek...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2