Liczba chętnych do studiowania geodezji i kartografii nie zmniejsza się, mimo iż kierunek ten spadł z 4. miejsca (w roku 2009/10) na 16. (w roku 2010/11) w rankingu popularności publikowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy okazji podsumowania rekrutacji. Według uzyskanych przez nas danych ogólna liczba kandydatów tylko na studia inżynierskie wyniosła w roku 2010/11 aż 18 tys. (w tym 14,5 tys. na studia stacjonarne). Kierunek przyciągnął najwięcej kandydatów na studia stacjonarne na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – 4662, co oznacza, że o indeks walczyły tam ponad 22 osoby. Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska, gdzie było 2308 kandydatów (ponad 15 na miejsce). Trzecią pozycję zajął oferujący po raz pierwszy edukację na tym kierunku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (1069 kandydatów, 18 walczyło o każdy indeks).
W nowym roku akademickim działalność dydaktyczną na tym kierunku rozpoczną: Politechnika Wrocławska i Radomska Szkoła Wyższa. Liczba miejsc na studia I stopnia zwiększyła się od ub.r. w sumie o blisko 500. Jedyną uczelnią niepubliczną posiadającą uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia (magisterskich) pozostaje Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie. Wyniki tegorocznej rekrutacji poznamy za kilka miesięcy. Ale już teraz wiadomo, że zatrudnienie w zawodzie znajdą tylko nieliczni z przyszłych absolwentów.

Podstawą przyjęcia na studia I stopnia niezmiennie jest świadectwo dojrzałości. Uczelnie rezygnują z przeprowadzania egzaminów wstępnych, nawet jeżeli kandydaci na maturze nie zdawali wymaganych w postępowaniu kwalifikacyjnym przedmiotów. W takich przypadkach pod uwagę mają być brane oceny ze świadectwa ukończenia szkoły średniej. Z pominięciem procedury kwalifikacyjnej tradycyjnie będą przyjmowani finaliści olimpiad przedmiotowych, turniejów czy konkursów poziomu centralnego (w tym Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej).
O zakwalifikowaniu kandydata na studia II stopnia decyduje najczęściej ocena na dyplomie ukończenia studiów I stopnia, bywa, że również średnia ocen z tych studiów, sporadycznie przeprowadzany ma być też egzamin wstępny. Uczelnie publiczne uwzględnione w naszym zestawieniu objęte będą systemem Internetowej Rejestracji Kandydatów. Dzięki temu kandydat może na bieżąco śledzić swoją pozycję na liście rankingowej. Z istotnymi kosztami muszą liczyć się nie tylko rozpoczynający naukę na uczelni niepublicznej (czesne), opłaty obowiązujące na studiach niestacjonarnych na kierunku geodezja i kartografia w uczelniach publicznych są bowiem porównywalne (ok. 1500-2500 zł/semestr).
Szczegółową ofertę kształcenia na tym kierunku opracowaną na podstawie danych uzyskanych od przedstawicieli poszczególnych uczelni publikujemy na Geoforum.pl w zakładce
Informator/Edukacja/Uczelnie Wyższe.