Przewidywane jest 60 miejsc. Studia I stopnia (inżynierskie) będą trwały 7 semestrów. Na razie uczelnia nie deklaruje, że otworzy także studia magisterskie.
Główny nacisk w programie kształcenia będzie stawiany na pozyskiwanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi przestrzennymi, jak również obsługę projektów budowlanych i górniczych. Jak zapewnia uczelnia, zajęcia będą prowadzili doświadczeni wykładowcy (w tym z uczelni zagranicznych) oraz praktycy, a studenci będą korzystali w trakcie ćwiczeń z profesjonalnego sprzętu geodezyjnego oraz oprogramowania do przetwarzania danych przestrzennych i opracowywania map numerycznych i systemów informacji przestrzennej.
Wydział spodziewa się dużego zainteresowania nowym kierunkiem – mówi Geoforum.pl Andrzej Wajda, prodziekan ds. dydaktyki. Kandydatów ma przyciągnąć prestiż uczelni oraz fakt, że będzie to typowa geodezja i kartografia – dodaje.
Dotychczas geodezję i kartografię we Wrocławiu można było studiować na Uniwersytecie Przyrodniczym (Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji) oraz w dwóch uczelniach niepublicznych: Wyższej Szkole Humanistycznej (Wydział Techniczno-Ekonomiczny) oraz Dolnośląskiej Szkole Wyższa (Wydział Nauk Technicznych).