Diagnoza i kierunki rozwoju katastru nieruchomości widziane z perspektywy użytkowników – to hasło XII konferencji naukowo-technicznej z cyklu „Kataster nieruchomości”. Odbyła się ona w Kaliszu w dniach 14-16 września.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba, wicewojewoda Ewa Krzyżanowska-Walaszczyk, dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach Witold Radzio, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych prof. Andrzej Hopfer, główny inspektor nadzoru budowlanego Marek Naglewski.
Uczestników spotkania powitał przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji Stanisław Cegielski. Przedstawił program spotkania i przypomniał w skrócie działania podejmowane ostatnio w Polsce związane z katastrem nieruchomości, m.in. to, że „dla potrzeb prowadzenia monitoringu w zakresie standaryzacji w katastrze Główna Komisja ds. Katastru Nieruchomości przy SGP powołała Zespół, który pierwsze efekty swojej pracy przedstawił na tej konferencji”.
Dyskutowano nawet o tym, czy kataster jest, czy go nie ma, ale przede wszystkim o jego znaczeniu w zarządzaniu kryzysowym, o oczekiwaniach administracji, a także o danych katastralnych w krajowej infrastrukturze przestrzennej. Rozmawiano o tym, czego potrzebują użytkownicy i jakie powinny być kierunki rozwoju katastru nieruchomości w Polsce.
Konferencja została zorganizowana przez Główną Komisję ds. Katastru Nieruchomości SGP, Sekcję Informacji i Gospodarki Przestrzennej Komitetu Geodezji PAN, Oddział SGP w Kaliszu i Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych Wielkopolski Południowej w Kaliszu.
