Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2006-09-17| Prawo, Ludzie

Prezydent podpisał ustawy: o służbie cywilnej i o państwowym zasobie kadrowym



Prezydent Lech Kaczyński podpisał 14 września br. dwie ustawy: o służbie cywilnej oraz o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych, uchwalone przez Sejm 24 sierpnia br. Likwidacji ulega Urząd Służby Cywilnej, na kierownicze stanowiska w administracji państwowej nie będą organizowane konkursy, obejmą je osoby, które znajdą się w nowo utworzonym państwowym zasobie kadrowym.

Zgodnie z ustawą o służbie cywilnej, korpus służby cywilnej tworzą urzędnicy średniego szczebla zarządzania m.in. w: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwach i urzędach centralnych organów administracji publicznej, urzędach wojewódzkich, komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy zespolonych służb. Nadzór nad służbą sprawuje prezes Rady Ministrów, a kieruje nią szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nowa ustawa likwiduje urząd Szefa Służby Cywilnej oraz Radę Służby Cywilnej.
Katalog obowiązków członka korpusu służby cywilnej obejmuje, poza przestrzeganiem Konstytucji RP i innych przepisów, m.in.: ochronę interesów państwa i obywatela, racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi, bezstronne wykonywanie zadań i godne zachowanie się na służbie i poza nią. Pracownikom służby cywilnej nie wolno kierować się interesem jednostkowym lub grupowym i publicznie manifestować swoich poglądów politycznych. Członkowie korpusu korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Pracownik służby cywilnej zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony, jednak nie dłuższy niż 3 lata. Aby uzyskać mianowanie, należy: być pracownikiem służby z co najmniej 3-letnim stażem, posiadać tytuł magistra, znać jeden język obcy spośród języków roboczych UE. Postępowanie kwalifikacyjne dla ubiegających się o mianowanie prowadzi Krajowa Szkoła Administracji Publicznej (nie dotyczy to jej absolwentów, którzy wniosek składają do szefa KPRM).
Według zapisu nowej ustawy dyrektor generalny urzędu może przenieść urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko w tym samym urzędzie, natomiast szef KPRM może przenieść pracownika służby także do urzędu znajdującego się w innej miejscowości (na okres nie dłuższy niż dwa lata). Urzędnicy służby cywilnej będą podlegać okresowej ocenie.
Z dniem wejścia w życie ustawy pracownicy służy cywilnej zatrudnieni na podstawie przepisów poprzedniej ustawy o służbie cywilnej stają się pracownikami służby cywilnej w rozumieniu nowej ustawy.

Ustawa o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych tworzy państwowy zasób kadrowy, który stosuje się m.in. do: kierowników i ich zastępców w centralnych urzędach administracji rządowej, prezesów państwowych agencji (i ich zastępców), kierowników państwowych jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez prezesa RM lub właściwych ministrów, dyrektorów generalnych urzędów, szefów departamentów w ministerstwach i urzędach centralnych.
Do zasobu kadrowego wchodzą m.in.: urzędnicy służby cywilnej z 5-letnim stażem pracy, osoby, które zdadzą egzamin przeprowadzony przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej, wygrają konkurs ogłoszony przez prezesa RM (gdy nie jest możliwe powołanie osoby z zasobu kadrowego). Ewidencję osób należących do państwowego zasobu kadrowego prowadzi szef KPRM.
Osobom powołanym na wysokie stanowiska publiczne nie wolno: publicznie manifestować swoich poglądów politycznych, kierować się interesem jednostkowym lub grupowym przy wykonywaniu swoich obowiązków.
Ustawa ustanawia przy prezesie Rady Ministrów Radę Służby Publicznej – organ opiniodawczy i doradczy do oceny postępowań kwalifikacyjnych, konkursów i egzaminów w służbie cywilnej.
Ustawa wprowadza niezbędne zmiany w innych ustawach, w tym w art. 6b ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Według nowego przepisu głównego geodetę kraju powołuje prezes Rady Ministrów na wniosek ministra budownictwa spośród osób należących do państwowego zasobu kadrowego.
Artykuł 80. mówi, że z chwilą wejścia w życie nowej ustawy państwowy zasób kadrowy tworzą m.in. urzędnicy służby cywilnej oraz osoby zajmujące stanowiska określone w art. 4 (kierownicy urzędów centralnych, agencji, w tym główny geodeta kraju) i posiadające co najmniej 5-letni staż pracy oraz osoby, którym powierzono pełnienie obowiązków na tych stanowiskach.
Postępowania dotyczące konkursów na kierownicze stanowiska w urzędach i agencjach, które wszczęto na podstawie dotychczasowych przepisów i które nie zostały zakończone do dnia wejścia w życie nowej ustawy, ulegają zakończeniu w tym dniu.

Obie ustawy wchodzą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Ustawa o służbie cywilnej

Ustawa o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama