|2006-08-21|
Geodezja, Prawo, Software, Instytucje
Mamy Plan Informatyzacji Państwa na rok 2006
W Dzienniku Ustaw nr 147 z 18 sierpnia opublikowano rozporządzenie w sprawie Planu Informatyzacji Państwa na rok 2006 (poz. 1064); wejdzie w życie 2 września.
Przypomnijmy, że w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wydanym po przyjęciu projektu rozporządzenia przez RM napisano, iż ten nowy akt prawny ustanawia Plan Informatyzacji Państwa na 2006 r. Zadaniem planu jest koordynacja, realizowanych przez podmioty publiczne, projektów informatycznych. Chodzi o stworzenie spójnego, w skali krajowej oraz europejskiej, systemu usług on-line w administracji publicznej. Plan zakłada, że w najbliższych latach informatyzacja państwa przyczyni się do: racjonalizacji wydatków publicznych na informatyzację w administracji, stworzenia państwa nowoczesnego i przyjaznego dla obywateli.
Integracja i usprawnienie działalności administracji publicznej powinna doprowadzić do uzasadnionego wydawania pieniędzy na informatyzację. W tym celu należy ustalić, jakie bariery prawne ograniczają rozwój usług administracji świadczonych za pośrednictwem drogi elektronicznej oraz opracować strategię wprowadzania zmian. Plan wymienia także, które usługi publiczne świadczone dla obywateli i przedsiębiorców mogą być realizowane drogą elektroniczną. Są to np.: umawianie wizyt lekarskich, głosowanie przez portal internetowy, pośrednictwo pracy, przekazywanie danych statystycznych lub celnych, rozliczanie podatku dochodowego od osób prawnych lub VAT. Na poprawę sytuacji będzie miało wpływ uproszczenie procedur administracyjnych, opracowanie wspólnych standardów komunikacji i wymiany danych, a także wprowadzenie systemów ponadresortowych w postaci np. centralnego repozytorium dokumentów (elektroniczne archiwum). Należy także zapobiegać zbędnemu powielaniu działań w administracji. Realizacja planu ma przyczynić się do upowszechniania świadczenia usług przez administrację drogą elektroniczną oraz podniesienia zaufania społeczeństwa do elektronicznej formy komunikowania w sprawach urzędowych.
Ponadto plan doprecyzowuje program działań dotyczących rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Jego realizacja ma służyć upowszechnieniu i ułatwieniu dostępu do technologii teleinformatycznej oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu, m.in. przez obniżenie cen za korzystanie z niego. Ponadto należy promować wśród obywateli oraz przedsiębiorców korzyści wynikające ze stosowania technologii teleinformatycznych. W tym roku będą kontynuowane prace nad budową systemów teleinformatycznych. Chodzi o projekty systemów ponadsektorowych: e-PUAP, STAP, CEPiK oraz sektorowych: e-DEKLARACJA, PESEL 2, e-PORTAL. Do końca roku zostanie opracowany Plan Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010.
Źródło: KPRM
|