Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-08-10| Geodezja, GIS, Prawo

Projekt ustawy o planowaniu przestrzennym do konsultacji


Na stronie internetowej Ministerstwa Budownictwa (a właściwie stronie wspólnej dwóch ministerstw – transportu i budownictwa) ukazał się projekt ustawy o planowaniu przestrzennym z 8 sierpnia br. Opracowano go w Departamencie Ładu Przestrzennego i Architektury Ministerstwa Budownictwa.

Przedstawiony do konsultacji społecznych projekt ustawy o planowaniu przestrzennym stawia sobie trzy główne cele:
• zwiększenie i racjonalizacja podaży terenów pod budownictwo mieszkaniowe,
• ułatwienie lokalizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym i regionalnym, związanych z wykorzystaniem środków unijnych,
• integracja i uporządkowanie systemu planowania przestrzennego.

W uzasadnieniu do projektu czytamy też m.in., że:
• Celem proponowanych zmian w przepisach dotyczących planowania przestrzennego na szczeblu gminnym (planowania miejscowego) jest w najbliższym okresie unowocześnienie procesu planowania przestrzennego i dalsze uproszczenie sporządzania dokumentów planistycznych, co powinno się przełożyć na usprawnienie procesu inwestycyjnego i zwiększenie pokrycia obszarów gmin planami miejscowymi – w ramach racjonalnego gospodarowania przestrzenią.
• Zadaniem państwa (organów administracji publicznej wszystkich szczebli) jest wspieranie lub też prowadzenie inwestycji, mających znaczenie dla realizacji ważnych celów publicznych (społecznych). W celu ułatwienia realizacji zadań w tym zakresie wprowadzono przepisy dotyczące programowania i lokalizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym i wprowadzania ich do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
• Zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego w województwie i na szczeblu krajowym, powinny uczytelnić układ kompetencji i wzmocnić rangę ustaleń dokumentów planistycznych, ściślej wiązać je z programowaniem społeczno-gospodarczym i planowaniem rozwoju (także regionalnego).

Treść projektu ustawy

Uwagi pocztą elektroniczną można przesyłać na adres: mlachowski@mtib.gov.pl lub jniemczyk@mtib.gov.pl do dnia 7 września br.

Źródło: Ministerstwo Budownictwa


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS