wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-08-10| Geodezja, GIS, Prawo

Projekt ustawy o planowaniu przestrzennym do konsultacji


Na stronie internetowej Ministerstwa Budownictwa (a właściwie stronie wspólnej dwóch ministerstw – transportu i budownictwa) ukazał się projekt ustawy o planowaniu przestrzennym z 8 sierpnia br. Opracowano go w Departamencie Ładu Przestrzennego i Architektury Ministerstwa Budownictwa.

Przedstawiony do konsultacji społecznych projekt ustawy o planowaniu przestrzennym stawia sobie trzy główne cele:
• zwiększenie i racjonalizacja podaży terenów pod budownictwo mieszkaniowe,
• ułatwienie lokalizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym i regionalnym, związanych z wykorzystaniem środków unijnych,
• integracja i uporządkowanie systemu planowania przestrzennego.

W uzasadnieniu do projektu czytamy też m.in., że:
• Celem proponowanych zmian w przepisach dotyczących planowania przestrzennego na szczeblu gminnym (planowania miejscowego) jest w najbliższym okresie unowocześnienie procesu planowania przestrzennego i dalsze uproszczenie sporządzania dokumentów planistycznych, co powinno się przełożyć na usprawnienie procesu inwestycyjnego i zwiększenie pokrycia obszarów gmin planami miejscowymi – w ramach racjonalnego gospodarowania przestrzenią.
• Zadaniem państwa (organów administracji publicznej wszystkich szczebli) jest wspieranie lub też prowadzenie inwestycji, mających znaczenie dla realizacji ważnych celów publicznych (społecznych). W celu ułatwienia realizacji zadań w tym zakresie wprowadzono przepisy dotyczące programowania i lokalizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym i wprowadzania ich do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
• Zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego w województwie i na szczeblu krajowym, powinny uczytelnić układ kompetencji i wzmocnić rangę ustaleń dokumentów planistycznych, ściślej wiązać je z programowaniem społeczno-gospodarczym i planowaniem rozwoju (także regionalnego).

Treść projektu ustawy

Uwagi pocztą elektroniczną można przesyłać na adres: mlachowski@mtib.gov.pl lub jniemczyk@mtib.gov.pl do dnia 7 września br.

Źródło: Ministerstwo Budownictwa


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS