Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-25| Prawo, Instytucje

Sejm uchwalił ustawy o służbie cywilnej i o państwowym zasobie kadrowymPodczas 22. posiedzenia 22 lipca Sejm uchwalił ustawy zmieniające system służby cywilnej: o służbie cywilnej, a także o państwowym zasobie kadrowym, obsadzaniu wysokich stanowisk państwowych oraz o zmianie niektórych ustaw.

Ustawę o służbie cywilnej poparło 232 posłów, 177 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Z kolei za ustawą o państwowym zasobie kadrowym, obsadzaniu wysokich stanowisk państwowych oraz o zmianie niektórych ustaw zagłosowało 233 posłów, 174 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wcześniej Sejm oddalił wnioski Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej o odrzucenie obu ustaw w całości. Posłowie nie przyjęli też żadnej z poprawek i żadnego z wniosków mniejszości proponowanych przez posłów PO i SLD.
Uchwalone ustawy zakładają wyłączenie ze służby cywilnej wyższych stanowisk w administracji państwowej - nie będzie już konkursów na te stanowiska, będą one obsadzane z nowo powstałego państwowego zasobu kadrowego. Ponadto zmiany wprowadzają likwidację stanowiska szefa Służby Cywilnej, Urzędu i Rady Służby Cywilnej. Ustawy zakładają też zajmowanie stanowisk urzędniczych w administracji państwowej przez pracowników Najwyższej Izby Kontroli lub mianowanych pracowników samorządowych, oddelegowanych lub przeniesionych ze swoich miejsc pracy. Z zasobu kadrowego mają zostać wyłączeni wojewodowie i wicewojewodowie. Ustawa zakłada również powołanie Rady Służby Publicznej, złożonej w 2/3 z osób posiadających autorytet w kwestiach administracyjnych i w jednej trzeciej z przedstawicieli klubów parlamentarnych. Obie ustawy skierowano do Senatu.
Zdaniem opozycji, a także części ekspertów proponowane zmiany w służbie cywilnej są niezgodne z konstytucją. SLD zapowiedziało już zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o służbie cywilnej.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS