wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Maj 2001, Nr 5 (72) |


• W służbie GUGiK – rozmowa z Grażyną Twardowską, dyrektorem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej • Kontrolowany poślizg kolosa, czyli geodeci na budowie tunelu autostrady • O wykorzystaniu pionowego gradientu ziemskiej siły ciężkości w geodezji pisze prof. Marcin Barlik (część I) • Baza cen ...

powrót

Dariusz Popielarczyk, Radosław Baryła, Adam Ciećko, Stanisław Oszczak

GPS-y w gminie Lelis

Modernizacja geodezyjnej osnowy poziomej z wykorzystaniem pomiarów satelitarnych.
Punkty osnowy wzmacniającej GPS umożliwiły wyselekcjonowanie słabych ciągów poligonowych, jak również zlokalizowanie fragmentów ciągów posiadających grube błędy (część ciągów I rzędu oraz ciągi II rzędu).

Modernizacja szczegółowej poziomej osnowy IV klasy, I oraz II rzędu poligonizacji technicznej założonej w latach 1963-67 na terenie gminy Lelis (powiat ostrołęcki) objęła dwa podstawowe etapy prac naukowo-badawczych:
- Etap I. Analizy dokładności osnowy i opracowanie projektu modernizacji sieci pomiarowej „Ostrołęka Północ” (gmina Lelis, woj. mazowieckie, dawniej warszawskie) w aspekcie jej dostosowania do zgodności z obowiązującymi instrukcjami technicznymi.
- Etap II. a. Inwentaryzacja istniejących punktów osnów geodezyjnych pod kątem sporządzenia ostatecznego projektu uzupełniających pomiarów satelitarnych GPS,
b. wyznaczenie współrzędnych punktów wzmacniających techniką GPS,
c. wyrównanie szczegółowej poziomej osnowy IV klasy, I oraz II rzędu poligonizacji technicznej z wykorzystaniem punktów wzmacniających wyznaczonych techniką GPS.

Etap I – Analizy dokładności i projekt modernizacji
Na zlecenie Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami byłego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce przeprowadzono w roku 1998 analizę istniejących materiałów pomiarowych dotyczących geodezyjnych osnów poziomych na terenie obiektu „Ostrołęka Północ” (gmina Lelis) pod kątem ich powiązania i wyrównania w jednolitym układzie współrzędnych państwowych „1965”. Przeanalizowano dane dotyczące sieci poligonowych usytuowanych na powyższym obiekcie. Okazało się, że kompleksowe prace nad założeniem poligonizacji technicznej zostały wykonane w trzech etapach.
W pierwszym etapie (1963-64) założono poligonizację techniczną I rzędu IV klasy, w drugim (1964-67) – poligonizację techniczną II rzędu dla potrzeb ewidencji gruntów. Celem trzeciego etapu było założenie dwurzędowej osnowy sytuacyjnej i linii pomiarowych do zdjęcia sytuacji terenowej. Po skompletowaniu i analizie danych dotyczących sieci objętych naszym opracowaniem (dzienniki pomiarowe, szkice przebiegu ciągów, zbiór współrzędnych punktów osnowy) przystąpiono do ścisłego wyrównania współrzędnych punktów metodą najmniejszych kwadratów programem SIEĆ’65 [8].
Danymi wyjściowymi do wyrównania były obserwacje kątowo-liniowe wypisane z dzienników pomiarowych prowadzonych przy zakładaniu poligonizacji technicznej oraz aktualne współrzędne punktów, które wykorzystano jako współrzędne przybliżone. Wyrównanie ciągów przeprowadzono, przyjmując za stałe: 4 punkty I klasy, 10 punktów osnowy szczegółowej II klasy oraz 24 punkty osnowy szczegółowej III klasy. Z uwagi na to, że liczba punktów wyższego rzędu (I i II klasy) była niewielka, za punkty stałe przyjęto również kilka punktów osnowy szczegółowej III klasy. Wyrównaniem objęto 442 punkty. Danymi były obserwacje 523 kątów z błędem 100cc i 494 długości z błędem 0,1 m.
W trakcie wyrównania stwierdzono, że niektóre ciągi II rzędu zawierały duże błędy pomiarowe, których wykrycie było niemożliwe. Dlatego w dalszym, ostatecznym opracowaniu zrezygnowano z tych ciągów, ponieważ występujące w nich błędy wpływały niekorzystnie na całą sieć. W wyniku wyrównania ścisłego otrzymano: wykaz poprawek do współrzędnych przybliżonych, wyrównane współrzędne punktów poligonowych, zestawienie obserwacji wyrównanych i ich poprawek oraz błędy średnie położenia punktów i elementy elips błędów średnich. Po wyrównaniu wykonano analizę błędów średnich położenia punktów (mp), które przyjęto za główne kryterium oceny dokładności. Według obowiązujących instrukcji [5, 6] średni błąd położenia punktu (mp) nie powinien być większy niż 0,10 m dla osnowy szczegółowej III klasy oraz nie większy niż 0,20 m dla osnowy pomiarowej. W wyniku wyrównania otrzymano wartości mp w przedziale od 0,04 do 0,40 m (rys. 3A).
W przypadku 9% punktów (na 442 punkty wyrównywane) błąd mp nie przekroczył dopuszczalnej wartości dla osnowy szczegółowej III klasy. W przypadku 33% punktów mp zawierał się w przedziale od 0,10 do 0,20 m. Pozostałe 58% punktów przekroczyło wartość 0,20 m, osiągając maksymalny błąd położenia 0,40 m.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS