Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2001, Nr 2 (69) |


• Płace w branży geodezyjnej w roku 2000 • Osnowa w zasięgu ręki, czyli Aktywna Sieć Geodezyjna • GIS Mazowsza ruszył • RT GPS w zastosowaniach inżynierskich • Globalny GIS – rozmowa z Wojciechem Gaweckim, szefem ESRI na Europę, Afrykę i Bliski Wschód • Oprogramowanie dla mapy numerycznej i nie tylko (część ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

GIS Mazowsza ruszył

Informowaliśmy już w GEODECIE o podjętej pod koniec ub.r. uchwale Zarządu Województwa Mazowieckiego w sprawie utworzenia Mazowieckiego SIP. System ma wspomagać zarządzanie największym regionem w kraju. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie dopływu informacji niezbędnych do podejmowania decyzji przez Sejmik Województwa Mazowieckiego, Zarząd Województwa oraz Urząd Marszałkowski. Administrowanie oraz sprawowanie ogólnego nadzoru nad pracą systemu powierzono geodecie województwa, zaś realizację od strony technicznej zlecono, w drodze umowy, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie. W ciągu 2 lat, kosztem około 1,7 mln zł, ma powstać GIS Mazowsza (GIS-M) dostępny nie tylko dla administracji, ale również dla użytkowników indywidualnych.

Do niedawna mazowiecki samorząd dysponował jedynie jednostkowymi zbiorami informacji rozproszonymi po wydziałach i innych komórkach Urzędu Marszałkowskiego. Prace nad stworzeniem zintegrowanego źródła informacji przestrzennej podjęto w Wydziale Geodezji i Kartografii. Pierwsze sygnały związane z tworzeniem Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej pojawiły się już w lutym 2000 r. Ówczesny wicedyrektor wydziału (dzisiaj p.o. dyrektora) Jerzy Albin zapowiedział ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji GIS Mazowsza.
Na oferty czekano do końca marca, licząc na to, że skoro tak wiele firm, osób i instytucji zajmuje się GIS-em, to zaproponowane zostaną gotowe rozwiązania, wymagające tylko niewielkiej adaptacji do warunków mazowieckich.
Pozwoliłoby to od razu na starcie wykonać duży skok. Niestety, albo oczekiwania w wydziale były nadmierne, albo ekwiwalent finansowy zaproponowany za opracowanie tej koncepcji zbyt skromny, bo choć zgłosiło się 11 zespołów, przetarg trzeba było unieważnić.

Twórcy i uczestnicy GIS

W związku z tym „geodeci marszałka” usiedli do opracowania własnej koncepcji i z pomocą fachowców, głównie z branży geodezyjnej, zrobili to bez dodatkowych nakładów finansowych. Założono, że GIS-M pozostanie w rękach służby geodezyjnej, a jego administratorem będzie WODGiK. System będzie dostępny dla wielu użytkowników. Jego podstawowym celem jest wspomaganie zarządzania na poziomie województwa. W pierwszej grupie użytkowników, która już w marcu br. ma uzyskać dostęp do systemu, znajdą się władze samorządu wojewódzkiego, w drugiej – radni województwa i dyrektorzy ok. 150 jednostek podległych i podporządkowanych, w kolejnej – służby publiczne, samorządy terenowe, administracja rządowa, biznes i użytkownicy indywidualni.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama