Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2000, Nr 11 (66) |


• CERCO plus MERGIN: nowe stowarzyszenie • Elipsoidy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (3) • System Informacji Przestrzennej w leśnictwie • e-Bentley – Międzynarodowa Konferencja w Filadelfii • O człowieku na słupie i geoinżynieryjnej ...

powrót

Heronim Olenderek, Krzysztof Okła

System Informacji Przestrzennej w leśnictwie

Z materiałów X Konferencji Naukowo-Technicznej PTIP, Zegrze, czerwiec 2000 r. Konferencje Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej tradycyjnie już stanowią forum wymiany doświadczeń i nieskrępowanej dyskusji w dziedzinie geoinformacji. Każdego roku środowisko leśników korzysta z tej okazji, by pokazać, co nowego wydarzyło się w zakresie budowy i zastosowań systemów informacji przestrzennej. SIP w leśnictwie polskim staje się faktem, a tempo jego rozwoju i zainteresowanie problemem leśników-praktyków (a także leśników-urządzeniowców) zdecydowanie wzrasta.

Kilka lat temu założono, że rozwój SIP-u w leśnictwie polskim nastąpi w trzech etapach (Okła, Olenderek, 1998):
- rozbudowa Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP) o mapę numeryczną na poziomie nadleśnictwa,
- stworzenie SIP we wszystkich jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych,
- stworzenie SIP w leśnictwie.
Ta strategia jest realizowana, a w ostatnim roku miało miejsce wiele działań o charakterze organizacyjnym, badawczym, wdrożeniowym, popularyzacyjnym i edukacyjnym. Osiągnięty postęp był możliwy dzięki współpracy różnych jednostek, w tym przede wszystkim Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, firm geomatycznych, a także jednostek naukowych (głównie Wydziału Leśnego SGGW). Prace nad Systemem Informatycznym Lasów Państwowych trwają od 1991 r. Od początku 1996 r. następuje praktyczne jego wdrożenie na poziomie nadleśnictwa, a ostatnio – na poziomie Regionalnych Dyrekcji i Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (Okła, Zawiła Niedźwiecki, 2000). SILP składa się z pięciu modułów obsługujących najważniejsze dziedziny działalności leśnej:
- finanse i księgowość,
- kadry i płace,
- gospodarkę towarową,
- infrastrukturę,
- gospodarkę leśną (moduł LAS, którego główną bazą wyjściową jest opis taksacyjny z unikalnym w skali kraju pełnym adresem leśnym, umożliwiającym łączenie baz tematycznych z geometrycznymi).
Trwają prace modernizacyjne nad SILP I; powstają założenia SILP II, w którym mapy numeryczne stanowić będą integralną część systemu.

Standard numerycznej mapy leśnej
Dyrektor generalny Lasów Państwowych 18 maja 1998 r. wydał zarządzenie w sprawie wstępnych założeń technicznych dla wykonawców leśnej mapy numerycznej dla nadleśnictw oraz jej ewidencjonowania.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS