wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2000, Nr 11 (66) |


• CERCO plus MERGIN: nowe stowarzyszenie • Elipsoidy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (3) • System Informacji Przestrzennej w leśnictwie • e-Bentley – Międzynarodowa Konferencja w Filadelfii • O człowieku na słupie i geoinżynieryjnej ...

powrót

Heronim Olenderek, Krzysztof Okła

System Informacji Przestrzennej w leśnictwie

Z materiałów X Konferencji Naukowo-Technicznej PTIP, Zegrze, czerwiec 2000 r. Konferencje Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej tradycyjnie już stanowią forum wymiany doświadczeń i nieskrępowanej dyskusji w dziedzinie geoinformacji. Każdego roku środowisko leśników korzysta z tej okazji, by pokazać, co nowego wydarzyło się w zakresie budowy i zastosowań systemów informacji przestrzennej. SIP w leśnictwie polskim staje się faktem, a tempo jego rozwoju i zainteresowanie problemem leśników-praktyków (a także leśników-urządzeniowców) zdecydowanie wzrasta.

Kilka lat temu założono, że rozwój SIP-u w leśnictwie polskim nastąpi w trzech etapach (Okła, Olenderek, 1998):
- rozbudowa Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP) o mapę numeryczną na poziomie nadleśnictwa,
- stworzenie SIP we wszystkich jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych,
- stworzenie SIP w leśnictwie.
Ta strategia jest realizowana, a w ostatnim roku miało miejsce wiele działań o charakterze organizacyjnym, badawczym, wdrożeniowym, popularyzacyjnym i edukacyjnym. Osiągnięty postęp był możliwy dzięki współpracy różnych jednostek, w tym przede wszystkim Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, firm geomatycznych, a także jednostek naukowych (głównie Wydziału Leśnego SGGW). Prace nad Systemem Informatycznym Lasów Państwowych trwają od 1991 r. Od początku 1996 r. następuje praktyczne jego wdrożenie na poziomie nadleśnictwa, a ostatnio – na poziomie Regionalnych Dyrekcji i Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (Okła, Zawiła Niedźwiecki, 2000). SILP składa się z pięciu modułów obsługujących najważniejsze dziedziny działalności leśnej:
- finanse i księgowość,
- kadry i płace,
- gospodarkę towarową,
- infrastrukturę,
- gospodarkę leśną (moduł LAS, którego główną bazą wyjściową jest opis taksacyjny z unikalnym w skali kraju pełnym adresem leśnym, umożliwiającym łączenie baz tematycznych z geometrycznymi).
Trwają prace modernizacyjne nad SILP I; powstają założenia SILP II, w którym mapy numeryczne stanowić będą integralną część systemu.

Standard numerycznej mapy leśnej
Dyrektor generalny Lasów Państwowych 18 maja 1998 r. wydał zarządzenie w sprawie wstępnych założeń technicznych dla wykonawców leśnej mapy numerycznej dla nadleśnictw oraz jej ewidencjonowania.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS