Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2000, Nr 8 (63) |


• Nowa era geoinformatyki, czyli radarowa misja topograficzna promu Endeavour • W poszukiwaniu interaktywnej mapy • Idziemy w stronę informatyki, rezygnujemy z cepelii – redakcyjna dyskusja na temat projektu rozporządzenia w sprawie EGiB • Potrzebne wsparcie środowiska – aktualne problemy normalizacji w geodezji ...

powrót

Jacek Kamiński

Quo vadis, geodezjo?

FIG Working Week, Praga, 22-27 maja. W maju Praga czeska była miejscem 23. Ogólnego Zgromadzenia Międzynarodowej Federacji Geodetów FIG (Fédération Internationale des Géométres). Imprezie towarzyszyła konferencja „Dokąd zmierza geodezja XXI wieku?” oraz Czesko-Słowacko-Polskie Dni Geodezji.

FIG jest organizacją pozarządową, której celem jest kształtowanie międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju geodezji. Federacja powstała w Paryżu w 1878 roku i obecnie zrzesza reprezentacje prawie stu państw. Faktycznymi członkami są stowarzyszenia zawodowe, instytucje komercyjne oraz ośrodki naukowo-dydaktyczne. Swoją politykę organizacja realizuje poprzez projekty dziewięciu własnych komisji oraz współpracę z agencjami ONZ i międzynarodowymi organizacjami, takimi jak IAG (International Association of Geodesy), ICA (International Cartographic Association), ISPRS (International Society for Photogrammetry and Remote Sensing) czy IHO (International Hydrographic Organisation).

Imprezę w Pradze zorganizowało Czeskie Stowarzyszenie Geodetów i Kartografów. W spotkaniu uczestniczyło ponad trzysta osób. Podczas konferencji „Dokąd zmierza geodezja w XXI wieku” (Quo Vadis surveing of the 21st century?) wygłoszono ponad sześćdziesiąt referatów w dziesięciu grupach tematycznych. Nie udzieliły one jednak odpowiedzi na pytanie tytułowe. Jak zauważył prezydent federacji Robert W. Foster, o kierunkach rozwoju będzie decydowało to, w jaki sposób geodeci zdefiniują swoją profesję oraz miejsce na arenie międzynarodowej, lub mówiąc inaczej, jak dostosują nowe technologie i swoje doświadczenie do oczekiwań współczesnego rynku.
Pewne korzystne trendy, prezentowane w referatach, winny być dostrzegane przez rządy poszczególnych krajów z pożytkiem dla ich szybkiego rozwoju i dla dobra naszego środowiska. Chodzi głównie o stwarzanie podstaw organizacyjnych do wykorzystywania nowych technologii w pracach geodezyjnych.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama