Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2000, Nr 8 (63) |


• Nowa era geoinformatyki, czyli radarowa misja topograficzna promu Endeavour • W poszukiwaniu interaktywnej mapy • Idziemy w stronę informatyki, rezygnujemy z cepelii – redakcyjna dyskusja na temat projektu rozporządzenia w sprawie EGiB • Potrzebne wsparcie środowiska – aktualne problemy normalizacji w geodezji ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

Nowa era geoinformatyki

Radarowa misja topograficzna promu kosmicznego Endeavour. 20 lutego zakończyła się 9-dniowa misja promu kosmicznego Endeavour, o której pisaliśmy już w GEODECIE 3/2000. Głównym jej zadaniem było pozyskanie dla ponad 80% powierzchni globu ziemskiego przestrzennych danych topograficznych o jakości odpowiadającej mapom średnioskalowym. Zapowiada się nowa era „przemysłu” geoinformatycznego. O tym, na czym polega niezwykłość misji i na co możemy liczyć, pisze Zdzisław Kurczyński.

Obrazowanie radarowe
Radar kartograficzny, tzw. radar bocznego wybierania (SLAR – Side Looking Airborne Radar), znany jest już od lat 50. Obrazowanie w zakresie radarowym polega na wysłaniu w bok od trajektorii samolotu silnej i skupionej w „wachlarz” wiązki mikrofal i pomiarze powracającego echa. Zarejestrowana różnica czasu powrotu odbitego sygnału, odpowiadająca różnej odległości nachylonej od obiektów terenowych, tworzy linię obrazu. Kolejno wysyłane impulsy generują następne linie, a w rezultacie powstaje obraz pasa terenu o szerokości od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów równoległy do trajektorii. Unikalną cechą tego systemu obrazowania jest jego całkowita niezależność od warunków oświetleniowych (radar jest systemem aktywnym, sam „oświetla” teren wiązką mikrofal) oraz praktycznie niezależność od warunków atmosferycznych (radar „widzi” przez chmury). Wadą systemów SLAR była niska zdolność rozdzielcza obrazu (rzędu kilkudziesięciu metrów z pułapu samolotu), limitowana w pierwszym rzędzie długością anteny.
Postępem w obrazowaniu mikrofalowym jest radar z anteną „sztuczną” SAR (SAR – Synthetic Aperture Radar). Dzięki technikom przetwarzania danych antena jest tak „długa” jak odległość, którą przebył sensor w czasie odbierania sygnału. W tym systemie wysyłana wiązka jest spójna, a w odbieranym echu rejestruje się zarówno amplitudę, jak i fazę sygnału odbitego. Ponieważ wysyłana wiązka nie jest tak bardzo skupiona jak w systemie SLAR, więc każdy punkt terenowy będzie „oświetlony” przez kilka kolejno wysłanych impulsów.
Odbicia te interferują ze sobą, tworząc tzw. hologram mikrofalowy (obraz pierwotny). Skomplikowana obróbka tego obrazu (dawniej w laserowym kanale optycznym, obecnie na drodze cyfrowej) daje po wizualizacji wynikowy obraz radarowy (obraz wtórny) o zdolności rozdzielczej rzędu kilku metrów, co przy systemie SLAR wymagałoby użycia anteny o długości od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Systemy SAR są instalowane zarówno w samolotach, jak i satelitach. Typowa zdolność rozdzielcza systemów satelitarnych zawiera się w przedziale 10-100 m, chociaż i rozdzielczości submetrowe są możliwe. Wykorzystuje się długości fal w zakresie λ=3 cm (pasmo X), λ=5 cm (pasmo C) i λ=25 cm (pasmo L). Lata 90. przyniosły rozwój satelitarnych systemów radarowych. Można tu wspomnieć system SEASAT (pasmo L, 1978 r.), ERS-1/2 (pasmo C, 1991 r.), J-ERS (pasmo C, 1992 r.), RADARSAT (pasmo C, 1995 r.), SIR-C/X-SAR (pasmo L i C, dwie misje promu kosmicznego w 1994 r). Część z tych systemów działa nadal i jest szeroko stosowana do różnych opracowań teledetekcyjnych, a zakres ich użyteczności jest porównywalny z rozpowszechnionymi systemami pracującymi w zakresie optycznym.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama