Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Mariusz Pasik

Pomiary gradientometryczne w systemach wysokości

Gradientem pionowym ciężkości jest zmiana ciężkości wraz z wysokością. Z normalnym pionowym gradientem ciężkości mamy do czynienia przy okazji redukcji grawimetrycznych. Jego rzeczywista wartość odbiega od wartości normalnej, i to czasami dosyć znacznie. Wobec szybkiego rozwoju instrumentów pomiar wartości tego gradientu wykonuje się za pomocą precyzyjnego grawimetru na dwóch różnych wysokościach nad stanowiskiem pomiarowym. Na fotografii taki pomiar wykonywany jest instrumentem Scintrex CG-3. Pomiar jest możliwy dzięki zaadaptowaniu statywu geodezyjnego wyposażonego w specjalną głowicę umożliwiającą umieszczenie instrumentu pomiarowego na wysokości ok. 1 m nad stanowiskiem. Stosuje się schemat o obserwacji DGGDDGGD (D-dół, G-góra) aż do uzyskania różnicy ciężkości ΔgDG z dokładnością kilku mikrogali. Pomiar taki nie wymaga nawiązania stanowisk pomiarowych do poziomu grawimetrycznego.

W wielu zagadnieniach geodezyjnych niezbędna jest znajomość wysokości nad poziomem morza, zwanej wysokością ortometryczną. Wysokość tę uzyskuje się najczęściej z niwelacji geometrycznej, wykorzystując przy tym pomierzone wartości przyspieszenia siły ciężkości oraz wiedzę na temat rozłożenia mas utworów podpowierzchniowych.
W dobie globalnych systemów pozycjonowania na czoło wysuwa się inny sposób określania wysokości ortometrycznych. Opiera się on na znajomości odstępu powierzchni geoidy (utożsamionej ze średnim poziomem morza) od powierzchni elipsoidy odniesienia systemu pozycyjnego oraz wysokości elipsoidalnej wyznaczanego stanowiska.
Drogą uzyskania położenia geoidy względem elipsoidy jest najczęściej powiązanie wysokości ortometrycznej (H) z niwelacji geometrycznej z wysokością elipsoidalną (h) wyznaczoną technikami satelitarnymi w myśl zależności N = h-H. Jest to swego rodzaju sprzężenie zwrotne, bowiem do obliczenia odstępów geoidy od elipsoidy wykorzystuje się wysokości ortometryczne, dla określenia których później używa się właśnie odstępów geoidy.
Innym sposobem jest pozyskanie odstępu geoidy metodami grawimetrycznymi, pamiętając, iż tak określoną geoidę należy dopasować do geoidy uzyskanej precyzyjniejszymi metodami: z niwelacji i danych GPS bądź też niwelacji astronomicznej. A to ze względu na nieco inne usytuowanie układu odniesienia obu tych powierzchni.
Zwróćmy jednak uwagę, że istnieje jeszcze jeden sposób uzyskania wysokości ortometrycznej, wykorzystujący różnicę tej wysokości i wysokości normalnej. Korzysta się z faktu, iż obowiązującym w Polsce systemem wysokości jest system wysokości normalnych.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama