wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Mariusz Pasik

Pomiary gradientometryczne w systemach wysokości

Gradientem pionowym ciężkości jest zmiana ciężkości wraz z wysokością. Z normalnym pionowym gradientem ciężkości mamy do czynienia przy okazji redukcji grawimetrycznych. Jego rzeczywista wartość odbiega od wartości normalnej, i to czasami dosyć znacznie. Wobec szybkiego rozwoju instrumentów pomiar wartości tego gradientu wykonuje się za pomocą precyzyjnego grawimetru na dwóch różnych wysokościach nad stanowiskiem pomiarowym. Na fotografii taki pomiar wykonywany jest instrumentem Scintrex CG-3. Pomiar jest możliwy dzięki zaadaptowaniu statywu geodezyjnego wyposażonego w specjalną głowicę umożliwiającą umieszczenie instrumentu pomiarowego na wysokości ok. 1 m nad stanowiskiem. Stosuje się schemat o obserwacji DGGDDGGD (D-dół, G-góra) aż do uzyskania różnicy ciężkości ΔgDG z dokładnością kilku mikrogali. Pomiar taki nie wymaga nawiązania stanowisk pomiarowych do poziomu grawimetrycznego.

W wielu zagadnieniach geodezyjnych niezbędna jest znajomość wysokości nad poziomem morza, zwanej wysokością ortometryczną. Wysokość tę uzyskuje się najczęściej z niwelacji geometrycznej, wykorzystując przy tym pomierzone wartości przyspieszenia siły ciężkości oraz wiedzę na temat rozłożenia mas utworów podpowierzchniowych.
W dobie globalnych systemów pozycjonowania na czoło wysuwa się inny sposób określania wysokości ortometrycznych. Opiera się on na znajomości odstępu powierzchni geoidy (utożsamionej ze średnim poziomem morza) od powierzchni elipsoidy odniesienia systemu pozycyjnego oraz wysokości elipsoidalnej wyznaczanego stanowiska.
Drogą uzyskania położenia geoidy względem elipsoidy jest najczęściej powiązanie wysokości ortometrycznej (H) z niwelacji geometrycznej z wysokością elipsoidalną (h) wyznaczoną technikami satelitarnymi w myśl zależności N = h-H. Jest to swego rodzaju sprzężenie zwrotne, bowiem do obliczenia odstępów geoidy od elipsoidy wykorzystuje się wysokości ortometryczne, dla określenia których później używa się właśnie odstępów geoidy.
Innym sposobem jest pozyskanie odstępu geoidy metodami grawimetrycznymi, pamiętając, iż tak określoną geoidę należy dopasować do geoidy uzyskanej precyzyjniejszymi metodami: z niwelacji i danych GPS bądź też niwelacji astronomicznej. A to ze względu na nieco inne usytuowanie układu odniesienia obu tych powierzchni.
Zwróćmy jednak uwagę, że istnieje jeszcze jeden sposób uzyskania wysokości ortometrycznej, wykorzystujący różnicę tej wysokości i wysokości normalnej. Korzysta się z faktu, iż obowiązującym w Polsce systemem wysokości jest system wysokości normalnych.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS