Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2000, Nr 2 (57) |


• Marny rok – wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r. • Stare dane, nowe wyniki, czyli modernizacja EGiB na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich • Trzecia (geo)fala – reflekcje nie tylko na temat GIS-u • W drodze do wspólnej Europy, czyli współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. • Układy ...

powrót

Grupa MOLA

Zagadnienia techniczne

Wytyczne administrowania gruntami ze szczególnym uwzględnieniem krajów znajdujących się w fazie przekształceń (IX),
Od redakcji: kontynuujemy publikację „Wytycznych administrowania gruntami” [część I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII – odpowiednio w GEODECIE 9/98, 11/98, 2/99, 4/99, 5/99, 10/99, 11/99, 1/2000]. Jest to dokument opracowany pod kierownictwem prof. Petera Dale’a przez grupę ekspertów zajmujących się (pod egidą Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ) sprawami administrowania gruntami. Wybrane fragmenty pochodzą z rozdziału „Zagadnienia techniczne”.

Rozdział ten zawiera przegląd zagadnień dotyczących związku nowoczesnych sieci geodezyjnych oraz katastru. Zintegrowana sieć geodezyjna obejmująca cały kraj jest potrzebna nawet do celów katastralnych. Pożądane jest, aby sieć ta była powiązana z globalnym systemem odniesień. W niniejszym rozdziale omawia się różne aspekty wykonywania pomiarów i sporządzania map, a także elektronicznego przetwarzania danych.

Pomiary sieci geodezyjnej
Osnowy geodezyjne stanowią dobrą podstawę dla pomiarów katastralnych i rejestracji gruntów. Założenie systemu odniesień geodezyjnych gwarantuje geometryczną spójność wszystkich pomiarów dokonywanych w ramach dobrze zdefiniowanego układu współrzędnych. Taki system odniesień powinien obejmować poziome i wysokościowe punkty osnowy, choć do większości celów katastralnych wystarcza dwuwymiarowe przedstawienie tych punktów.
Dokładna i niezawodna osnowa powinna być powiązana z globalnym systemem odniesień geodezyjnych. Wreszcie, powinna się ona opierać na odpowiednim odwzorowaniu kartograficznym wraz z odpowiednio określoną powierzchnią odniesienia, tzn. elipsoidą odniesienia.
Uważa się powszechnie, że założenie sieci geodezyjnej należy do państwowej służby geodezyjnej. Zalecenia i wytyczne dotyczące założenia lub zmodernizowania istniejącej osnowy państwowej formułuje wiele międzynarodowych organizacji geodezyjnych i kartograficznych, jak np. Międzynarodowa Asocjacja Geodezji (IAG) czy Europejski Komitet Szefów Państwowych Agencji Kartograficznych (CERCO). Na podstawie tych zaleceń wszystkie kraje europejskie mogą założyć międzynarodowy, trójwymiarowy system odniesienia. Europejski System Odniesień (EUREF) został rozszerzony na niemal cały obszar Europy Wschodniej. EUREF umożliwia powiązanie obecnych krajowych sieci geodezyjnych z resztą kontynentu.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama